Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stopień mocy na inverterach

Mariusz.g 12 Mar 2007 15:58 1067 3
  • #1 12 Mar 2007 15:58
    Mariusz.g
    Poziom 12  

Chce zrobić generator do ultradźwięków i wzmacniacz. Chce to odbierać i później mierzyć odległość od przeszkód,która będzie zależała od amplitudy.

Stopień mocy na inverterach

I na razie jest tak jak na załączonym rysunku i problem jest taki że
    gdy do CD4047BE nie jest podłączony układ z inwerterów to na OSC OUT jest napięcie 6V (DCV), a gdy podłączam inwertery to 1.2V (DCV).
    Wydaje mi sie że są tam 3 inwertery do wysterowania i dlatego takie niskie napięcie no i co za tym idzie ( też mi sie wydaje) niskie na nadajniku ,ale wziąłem schemat z EP 2/2007 no to chyba powinno być ok.

Jak ktoś ma inne pomysł albo jak zrobić żeby ten działał to z góry dziękuje.

0 3
  • #2 12 Mar 2007 17:55
    pawem1
    Poziom 25  

Jest kilka możliwości,
    błędny schemat, błąd druku schematu do gazety, raz taki widziałem,
    błąd miernika, sprawdź napięcie przez wyprostowanie i wygładzenie napięcia, weź diodę np 1N4148 i kondensator kilka nano, dioda do wyjścia sygnału, po diodzie kondensator do masy, i dopiero na kondensatorze mierz.
    Sprawdź tylko z jednym inverterem jaki będzie spadek napięcia, powinien być niewielki bo bramka ma pojemność do 7.5pF.
    Jakim napięciem zasilasz układy.

0
  • #3 12 Mar 2007 18:53
    Mariusz.g
    Poziom 12  

Problem z za niskim napięciem już rozwiązany, to był mój błąd.
    Ja to robie na płytce uniwersalnej i łączek kabelkami i coś źle połączyłem.

Teraz mam problem taki że sygnał który jest nadawany,odbity od przeszkody i później odbierany jest bardzo słaby.
    W odległości większej niż 15cm od urządzenia już go prawie nie ma.
    Czy taki stopień wyjściowy wystarcza ???
    Jak można obliczyć moc jaka tam jest dostarczana???

Układ jest zasilany 12V

0
  • #4 13 Mar 2007 13:15
    _jta_
    Specjalista elektronik

Mierzy się raczej czas, niż amplitudę - amplituda zależy nie tylko od odległości, ale i od przedmiotu odbijającego.
    A moc zależy od tak wielu czynników, że raczej jej nie policzysz, bo któregoś istotnego nie będziesz znał...

0