Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna - blok

ScOOti 12 Mar 2007 19:26 2927 10
  • #1 12 Mar 2007 19:26
    ScOOti
    Poziom 10  

Witam;

Mam pytanie zdziwila mnie instalacja elektryczna w nowo zakupionym mieszkaniu. Okazalo sie iz gniazdka nie sa montowane na zasadzie gniazdo i prosto w puszke. tylko na wysokosci 30 cm ida puszki oraz kable donich. Uklad zaczyna sie w lazience z gniazdka tego idzie do sypialni kablem 3x1,5 pod plytkami; w sypialni przeistacza sie w 3x2,5 jest 4 gniazda pozniej kabel idzie do drugiego pokoju sa 2 gniazda dalej do trzeciego gdzie sa 4 gniazda. I to wszystko mostkami na bezpieczniku B16. I co najbardziej szokujace zaczyna sie od tego kabla 3x1,5.

Czy jest to prawidlowo zainstalowanie okablowanie?

0 10
  • #2 12 Mar 2007 19:39
    andrzejelektryk
    Poziom 19  

ktoś robił pewnie sobie sam instalacje tak jak potrafił i teraz są tego skutki mojaa rada połuż nową instalację nim wszystko wymalujesz

0
  • #3 12 Mar 2007 19:51
    shulc
    Poziom 22  

Totalna amatorka , a zwłaszcza ten 3x1,5 a jeśli to aluminium to całkowita porażka. Jeśli możesz to porozdzielaj to na osobne obwody np. każde pomieszczenie na osobny obwód, pamiętaj o kuchni i łazience tam są odbiorniki o mocy min. 2 KW

0
  • #4 12 Mar 2007 20:11
    ScOOti
    Poziom 10  

mieszkanie jest 5 letnie. Wykonczone. Tylko ze stalo 5 lat nieuzywane.

Kable miedziane napewno.

A robil instalacje inwestor. Czyli mieli jakiegos elektryka.

Teraz w lato bede malowal i oczywiscie instlaacja idzie do wymiany

0
  • #5 12 Mar 2007 20:34
    shulc
    Poziom 22  

Cytat:
    Teraz w lato bede malowal i oczywiscie instlaacja idzie do wymiany

raczej do poprawy, porozdzielaj na obwody, wymień ten 3x1,5 i powinno być ok.

0
  • #6 14 Mar 2007 02:20
    as124
    Poziom 14  

Na pewno nic nie pomieszałeś? Po pierwsze rozumiem że, zacząłeś opisywać obwód od końca - tam może być mały przekrój nawet 1,5mm (jako początek obwodu normalnie przyjmuje się "koło licznika"). Ale jesteś pewny że obwód w łazience jest tym samym co w pokoju? Jeśli dobrze orientuje się w przepisach to dłużej jak od 5 lat gniazdka w łazience (jeśli jest tam wanna!) muszą być zasilane z obwodu z wyłącznikiem różnicowo-prądowym (może być zainstalowany za bezpiecznikiem). Jeśli masz jakąś szansę na dostęp do polskich norm poczytaj PN-IEC 60364. Z tego co rozumiem to instalacja (poza pytaniem czy zabezpieczona jest też różnicówką) jest dobra. Nie wiem jaką masz wiedzę na temat instalacji elektrycznych ale jeśli jesteś (że tak powiem) amatorem przed jej remontem zasięgnij porady fachowego elektryka czy na pewno tego wymaga - być może chcesz wymienić coś co jest dobre. Instalacja elektryczna zbudowana 5 lat temu nie powinna potrzebować wymiany jeszcze ponad 15lat.

0
  • #7 15 Mar 2007 10:05
    ScOOti
    Poziom 10  

Witam;

Troche wiedzy elektrycznej mam i wiem ze lazienka powinna byc za roznicowka bo jest wanna a takze pralka powinna byc na osobnym S. Ok pralka jest na osobnym B16 a te drugie gniazdo napewno idzie jako glowne do reszty w pokojach. Poniewaz po rozlaczeniu mostka z lazience zanika prad w gniazdkach w calej gorze (mieszkanie dwu poziomowe) Rozkrecilem wszystkie gniazdka i miernikiem sprawdzalem pokolei podlaczajac kable czy dalej prad plynie i jestem na 100% pewien ze ten 3x1,5 jest to zasilenie calej gory w gniazdka elektryczne. kabel z lazienki z tego trefnego gniazdka idzie prosto do rozdzielni (bezpiecznikow).

0
  • #8 15 Mar 2007 12:50
    as124
    Poziom 14  

Czyli różnicówka jest?

Nie rozumiem "Ok pralka jest na osobnym B16 a te drugie gniazdo napewno idzie jako glowne do reszty w pokojach."

Mam takie pytanie (ta sprawa nie wynika jasno z Twojego opisu): przewód od gniazdka do puszki idzie 3x1,5mm i tam łączy się z jakimś innym np. 3x2,5mm
    Czy od bezpiecznika idzie tylko 3x1,5 a potem w puszce robi się "grubszy"?

Bo na razie zrozumiałem to tak że masz po prostu odgałęzienie obwodu zrobione 1,5mm do gniazdka a wtedy jest to zrobione dobrze.

0
  • #9 15 Mar 2007 13:00
    ScOOti
    Poziom 10  

ok :) no faktyczni etroche niejasno.

Wiec tak napisze pokojei droge.

od bezpiecznika do gniazdka na gore idzie 3x2,5 (nie istnieja puszki rozgaleziajace od gniazdek tylko sa puszki od oswietlenia)
    ok jak ten kabel dochodzi do gniazdka w lazience odchodzi odniego kabel 3x1,5 do gniazdka w sypialni w gniazdku mostkowany jest do 3x2,5 i rozchodzi sie na reszte pokoi na zasadzie w gniazdku mostek i dalej kabel idzie na wysokosci gniazdek do nastepnego gniazdka. czyli na wys 30 cm ida kable zasilajace gniazdka. Jak bym mial mozliwosc rozbicia tych gniazdek w puszkach ale puszek nie ma. Jest zamontowane jak na zasadzie dawnej sieci BNC.

0
  • #10 15 Mar 2007 16:25
    as124
    Poziom 14  

W takim razie wszystko wygląda dobrze! Obawiałem się że ten kabel 1,5mm monter dał "omyłkowo" na początku obwodu. Ale skoro jest to tylko odejście na gniazdka w pokoju to 1,5mm wystarczy. Nie wiem jeszcze w jaki sposób ułożony jest kabel w ścianie (zwyczajnie w tynk czy np. w rurkach pod tynkiem, albo w listwach?) Ale mogę powiedzieć tyle, że z tego co "przeczuwam" ( niestety jak nie zobaczę na własne oczy to jednoznacznie nic nie oceniam:) ) Twoja instalacja jest dobrze zaprojektowana i wykonana. Po prostu inwestor zamówił projekt najtańszej instalacji ale w prawdziwym biurze projektowym. I oni się z zadania wywiązali (czytaj masz dobrą, tanią instalację). Znając polskie realia budowlane skoro masz dobrą instalacje szkoda pieniędzy na jej wymianę, lepiej popraw coś innego albo jedź z rodziną na wakacje.

0
  • #11 17 Mar 2007 06:45
    kavma
    Poziom 21  

Witam
    Zgadzam sie Kolegą AS124
    Dodam tylko, że jest to rozwiązanie stosowane od lat 80-tych w budownictwie z wielkiej płyty.
    Wtedy właśnie łączono równolegle gniazda (bez puszek) dzieląc je na 2 lub 3 obwody w mieszkaniu.
    Jeśli mogę doradzić, (o ile nie będziesz tej instalacji zmieniał) to proponuję byś połączenia w gniazdach wykonał bardzo starannie, a najlepiej polutuj przewody odchodzące do następnego gniazda by mostkiem nie był zacisk gniazda.
    Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów