Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja elektryczna - blok

ScOOti 12 Mar 2007 19:26 3143 10
 • #1
  ScOOti
  Level 11  
  Witam;

  Mam pytanie zdziwila mnie instalacja elektryczna w nowo zakupionym mieszkaniu. Okazalo sie iz gniazdka nie sa montowane na zasadzie gniazdo i prosto w puszke. tylko na wysokosci 30 cm ida puszki oraz kable donich. Uklad zaczyna sie w lazience z gniazdka tego idzie do sypialni kablem 3x1,5 pod plytkami; w sypialni przeistacza sie w 3x2,5 jest 4 gniazda pozniej kabel idzie do drugiego pokoju sa 2 gniazda dalej do trzeciego gdzie sa 4 gniazda. I to wszystko mostkami na bezpieczniku B16. I co najbardziej szokujace zaczyna sie od tego kabla 3x1,5.

  Czy jest to prawidlowo zainstalowanie okablowanie?
 • #2
  andrzejelektryk
  Level 19  
  ktoś robił pewnie sobie sam instalacje tak jak potrafił i teraz są tego skutki mojaa rada połuż nową instalację nim wszystko wymalujesz
 • #3
  shulc
  Level 22  
  Totalna amatorka , a zwłaszcza ten 3x1,5 a jeśli to aluminium to całkowita porażka. Jeśli możesz to porozdzielaj to na osobne obwody np. każde pomieszczenie na osobny obwód, pamiętaj o kuchni i łazience tam są odbiorniki o mocy min. 2 KW
 • #4
  ScOOti
  Level 11  
  mieszkanie jest 5 letnie. Wykonczone. Tylko ze stalo 5 lat nieuzywane.

  Kable miedziane napewno.

  A robil instalacje inwestor. Czyli mieli jakiegos elektryka.

  Teraz w lato bede malowal i oczywiscie instlaacja idzie do wymiany
 • #5
  shulc
  Level 22  
  Quote:
  Teraz w lato bede malowal i oczywiscie instlaacja idzie do wymiany

  raczej do poprawy, porozdzielaj na obwody, wymień ten 3x1,5 i powinno być ok.
 • #6
  as124
  Level 14  
  Na pewno nic nie pomieszałeś? Po pierwsze rozumiem że, zacząłeś opisywać obwód od końca - tam może być mały przekrój nawet 1,5mm (jako początek obwodu normalnie przyjmuje się "koło licznika"). Ale jesteś pewny że obwód w łazience jest tym samym co w pokoju? Jeśli dobrze orientuje się w przepisach to dłużej jak od 5 lat gniazdka w łazience (jeśli jest tam wanna!) muszą być zasilane z obwodu z wyłącznikiem różnicowo-prądowym (może być zainstalowany za bezpiecznikiem). Jeśli masz jakąś szansę na dostęp do polskich norm poczytaj PN-IEC 60364. Z tego co rozumiem to instalacja (poza pytaniem czy zabezpieczona jest też różnicówką) jest dobra. Nie wiem jaką masz wiedzę na temat instalacji elektrycznych ale jeśli jesteś (że tak powiem) amatorem przed jej remontem zasięgnij porady fachowego elektryka czy na pewno tego wymaga - być może chcesz wymienić coś co jest dobre. Instalacja elektryczna zbudowana 5 lat temu nie powinna potrzebować wymiany jeszcze ponad 15lat.
 • #7
  ScOOti
  Level 11  
  Witam;

  Troche wiedzy elektrycznej mam i wiem ze lazienka powinna byc za roznicowka bo jest wanna a takze pralka powinna byc na osobnym S. Ok pralka jest na osobnym B16 a te drugie gniazdo napewno idzie jako glowne do reszty w pokojach. Poniewaz po rozlaczeniu mostka z lazience zanika prad w gniazdkach w calej gorze (mieszkanie dwu poziomowe) Rozkrecilem wszystkie gniazdka i miernikiem sprawdzalem pokolei podlaczajac kable czy dalej prad plynie i jestem na 100% pewien ze ten 3x1,5 jest to zasilenie calej gory w gniazdka elektryczne. kabel z lazienki z tego trefnego gniazdka idzie prosto do rozdzielni (bezpiecznikow).
 • #8
  as124
  Level 14  
  Czyli różnicówka jest?

  Nie rozumiem "Ok pralka jest na osobnym B16 a te drugie gniazdo napewno idzie jako glowne do reszty w pokojach."

  Mam takie pytanie (ta sprawa nie wynika jasno z Twojego opisu): przewód od gniazdka do puszki idzie 3x1,5mm i tam łączy się z jakimś innym np. 3x2,5mm
  Czy od bezpiecznika idzie tylko 3x1,5 a potem w puszce robi się "grubszy"?

  Bo na razie zrozumiałem to tak że masz po prostu odgałęzienie obwodu zrobione 1,5mm do gniazdka a wtedy jest to zrobione dobrze.
 • #9
  ScOOti
  Level 11  
  ok :) no faktyczni etroche niejasno.

  Wiec tak napisze pokojei droge.


  od bezpiecznika do gniazdka na gore idzie 3x2,5 (nie istnieja puszki rozgaleziajace od gniazdek tylko sa puszki od oswietlenia)
  ok jak ten kabel dochodzi do gniazdka w lazience odchodzi odniego kabel 3x1,5 do gniazdka w sypialni w gniazdku mostkowany jest do 3x2,5 i rozchodzi sie na reszte pokoi na zasadzie w gniazdku mostek i dalej kabel idzie na wysokosci gniazdek do nastepnego gniazdka. czyli na wys 30 cm ida kable zasilajace gniazdka. Jak bym mial mozliwosc rozbicia tych gniazdek w puszkach ale puszek nie ma. Jest zamontowane jak na zasadzie dawnej sieci BNC.
 • #10
  as124
  Level 14  
  W takim razie wszystko wygląda dobrze! Obawiałem się że ten kabel 1,5mm monter dał "omyłkowo" na początku obwodu. Ale skoro jest to tylko odejście na gniazdka w pokoju to 1,5mm wystarczy. Nie wiem jeszcze w jaki sposób ułożony jest kabel w ścianie (zwyczajnie w tynk czy np. w rurkach pod tynkiem, albo w listwach?) Ale mogę powiedzieć tyle, że z tego co "przeczuwam" ( niestety jak nie zobaczę na własne oczy to jednoznacznie nic nie oceniam:) ) Twoja instalacja jest dobrze zaprojektowana i wykonana. Po prostu inwestor zamówił projekt najtańszej instalacji ale w prawdziwym biurze projektowym. I oni się z zadania wywiązali (czytaj masz dobrą, tanią instalację). Znając polskie realia budowlane skoro masz dobrą instalacje szkoda pieniędzy na jej wymianę, lepiej popraw coś innego albo jedź z rodziną na wakacje.
 • #11
  kavma
  Level 21  
  Witam
  Zgadzam sie Kolegą AS124
  Dodam tylko, że jest to rozwiązanie stosowane od lat 80-tych w budownictwie z wielkiej płyty.
  Wtedy właśnie łączono równolegle gniazda (bez puszek) dzieląc je na 2 lub 3 obwody w mieszkaniu.
  Jeśli mogę doradzić, (o ile nie będziesz tej instalacji zmieniał) to proponuję byś połączenia w gniazdach wykonał bardzo starannie, a najlepiej polutuj przewody odchodzące do następnego gniazda by mostkiem nie był zacisk gniazda.
  Pozdrawiam