Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

z TTL na analog RGB

aschamed 13 Mar 2007 11:49 1836 8
  • #1 13 Mar 2007 11:49
    aschamed
    Poziom 11  

Witam!
    Poszukuję układu scalonego, który z podanego sygnału z uC zrobi mi sygnał analog RGB. A może da sie to zrobić bez pomocy takiego układu scalonego? Chodzi mi o to że z uC wysyłam w sposób szeregowy bądź równoległy informacje o zawartości poszczególnych składowych kolorów w konkretnym pikselu, a ten układ przerabia to na analog RGB i wyświetla.
    Pozdrawiam

0 8
  • Mitronik
  • #2 13 Mar 2007 22:55
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

aschamed napisał:
    Witam!
    Poszukuję układu scalonego, który z podanego sygnału z uC zrobi mi sygnał analog RGB. A może da sie to zrobić bez pomocy takiego układu scalonego? Chodzi mi o to że z uC wysyłam w sposób szeregowy bądź równoległy informacje o zawartości poszczególnych składowych kolorów w konkretnym pikselu, a ten układ przerabia to na analog RGB i wyświetla.

Taki układ to przetwornik analogowo-cyfrowy, do tego dość szybki (częstotliwość próbkowania minimum 13.5MHz dla zwykłej telewizji). Do wyszukania w sklepach elektronicznych. No i oczywiście procesor musi być odpowiednio szybki, aby te dane podsyłać z taką prędkością.

0
  • Mitronik
  • #3 14 Mar 2007 11:04
    aschamed
    Poziom 11  

Obawiam się że zwykły ATmega z kwarcem 16MHz mógł by być za wolny? Jest jakiś uC z AVRów który może pracować przy większych rezonatorach? Jaka jest częstotliwość impulsów synchrnizacji dla analog RGB?

0
  • #4 14 Mar 2007 14:04
    MirekCz
    Poziom 35  

Pytanie jest czy potrzebujesz dokładny obraz z wykorzystaniem wszystkich pikseli, czy tylko coś uproszczonego?

AVR potrafi wygenerować uproszczony obraz dla telewizora - http://www.ondraszek.ds.polsl.gliwice.pl/~looser/avr/index3.php

Jednak z powodu małej ilości pamięci możesz tam wygenerować tylko uproszczone obiekty(np. litery, dane wygenerowane w czasie rzeczywistym itp.) - zapomnij o wyświetlaniu cało ekranowych zdjęć.

Bez dodatkowego układu wspomagającego (np. jakiegos cpld/fpga) nie widze możliwości uzyskania czegoś więcej.

0
  • #5 14 Mar 2007 18:45
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

aschamed napisał:
    Obawiam się że zwykły ATmega z kwarcem 16MHz mógł by być za wolny? Jest jakiś uC z AVRów który może pracować przy większych rezonatorach? Jaka jest częstotliwość impulsów synchrnizacji dla analog RGB?

Będzie. Musisz wygenerowac sobie sygnał synchronizacji (64µs linia i 20ms ramka), odliczac czasy od początku każdej linii i każdego obrazu do poczatku obszaru widocznego i dopiero wtedy podawac obraz (piksele) z odpowiednią częstotliwością (13.5MHz dla pełnego obrazu PAL - 720x576 pikseli).

Aby to zrobic czysto programowo to porcesor musi być znacznie szybszy. Może ci sie uda kupic jakis gotowy układ tego rodzaju, jak potrzebujesz wyświetlac tylko napisy i synbole to może wystarczy ci mikroprocesor do TV z wbudowanym OSD (ale AFAIR nic z AVRów tu nie podejdzie, na pewna sa klony '51).

Nie wiem, czy kupisz dzis jakis niezabytkowy układ scalony który cio to zrobi za ciebie (wygeneruje obraz telewizyjny z zewnętrznej pamięci), zainteresuj sie ewentualnie zabytkiem 6845. Albo zaprojektuj cos takiego w dowolnym CPLD, jak ja mogłem to na piechotę na TTLach zrobic to na lepszej technice też się da :)

0
  • #6 14 Mar 2007 21:16
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

Jak chcesz przetwarzać pełny sygnał TV, czy RGB w czasie rzeczywistym, to żadne AVRy, czy 51' tu nie pomogą. Potrzebny jest mocny i szybki procesor DSP, najlepiej przystosowany do przetwarzania obrazu. Takie procesory robią np. firmy Texas Instruments, czy Analog Devices. Tyle, że ceny tych procesorów raczej "z górnej pólki" Zobacz np. to:

http://focus.ti.com/paramsearch/docs/parametricsearch.tsp?family=dsp§ionId=2&tabId=1852&familyId=1300¶mCriteria=no

... procesor DSP f-my TI z rodziny DaVinci, taktowany 600MHz ze specjalnym portem video, przystosowany właśnie do przetwarzania obrazu. Resztę zobacz sam.

Pozdr. J

PS Niestety cena to ok. $30 przy zakupie 1k pcs :cry: i ta obudowa FCBGA - ręcznie się tego nie polutuje.

0
  • #7 14 Mar 2007 22:25
    aschamed
    Poziom 11  

Faktycznie ceny nie wyglądają zachęcająco. Myślałem żeby zdjęcia zapisane np. na karcie pamięci wyświetlić na wyświetlaczu LCD. Mam gotowy układ sterowania matrycy ze scalakiem SHARPa IR3Y26A, który przyjmuje tylko sygnał analog RGB, a opisu wyświetlacza nie moge nigdzie znaleść. Matryca ma napis EDTCA39QE0

0
  • #8 15 Mar 2007 18:56
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

aschamed napisał:
    Faktycznie ceny nie wyglądają zachęcająco. Myślałem żeby zdjęcia zapisane np. na karcie pamięci wyświetlić na wyświetlaczu LCD. Mam gotowy układ sterowania matrycy ze scalakiem SHARPa IR3Y26A, który przyjmuje tylko sygnał analog RGB, a opisu wyświetlacza nie moge nigdzie znaleść. Matryca ma napis EDTCA39QE0

Trcohe bez sensu - bierzesz sygnał cyfrowy, zamiebniasz go na szerokopasmowy analogowy, tylko poto, aby wewnątrz matrycy znowu zrobic z niego cyfrowy.

Naprawdę spróbuj zobic prostą karte graficzną - bierzesz sygnal zegarowy 13.5MHz. Dzielsz go perzez 864, uzyskany przeg ma częstotliwość linii (15.625Hz) - z niego generujesz impulsy odchylania linii. Dzlisz dalej przez 625, analogicznie otrzymujesz ramkę.

Poczynając od początku inmpulsu linii odczekujesz kolejnych 35 impulsów linii Poczynając od poczatku każdego impulsu ramki odczekujesz 140 okresów zegera, potem kazdych 720 kolejnych zwieksza o jedenlicznik, który jest adrsesem pamięci. Wyjścia pamięci podajesz na wejście przetwornika A/C, wyjcie przetwornika to twój sygnal. Po oczliczeniu 576 linii zerujesz licznik adresów i tak w kółko.

Co prawda nie zachowujesz międzyliniowości, ale nie powinno to byc problemem.

0
  • #9 15 Mar 2007 22:49
    aschamed
    Poziom 11  

Cytat:
    Trcohe bez sensu - bierzesz sygnał cyfrowy, zamiebniasz go na szerokopasmowy analogowy, tylko poto, aby wewnątrz matrycy znowu zrobic z niego cyfrowy.

Sama matryca LCD ma taśmę 30pin w której piny są tak blisko siebie że raczej trudno przy użyciu dostępnych mi narzędzi przylutować ją (złącze) do płytki. Poza tym mam tam wszystko gotowe, łącznie z zasilaniem. Wśród tych 15pinów są 3 RGB i 3 powrotne (masa), jeden do synchronizacji, a pozostałe 8 nie wiem po co. Prawdopodobnie są one wejściami cyfrowymi, ale niestety nie widzę konkretnych połączeń ponieważ płytka jest wielowarstwowa. Mają rezystancję wejściową 4,5k i 220k. Po podaniu na nich sygnałów analogowych nic się nie dzieje.

0