Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dławik do spawarki - jak wykonać szczelinę powietrzną?

13 Mar 2007 16:08 4292 8
  • Poziom 22  
    Witam!

Konstrukcja spawarki dobiega końca i trzeba wykonać dławik, mam rdzeń ze starego trafa (oczywoście składany z blaszek) dwukolumnowy i pytanie jak wykonać szczelinę powietrzną??? najprostsze rozwiązanie jakie mi przyszło do głowy to wziąć małą kątówke z cięką tarczą i przeciąć :) ale jak znam życie pozwiera mi blaszki.
    Jak to poprawnie zrobić??
    Jaka szeroka powiinna być szczelina? rdzeń kwadrat 5cmx5cm
    Czy szczelina jest konieczna?

najcześciej spawarka bedzie wykorzystywana do spawania elektrodą 3,25
    posiada prostownik na 500A

dziękuję z góry za pomoc
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 20  
    jakiego kształtu są blachy??
  • Poziom 22  
    tak jak na rysunku, nie da się "rozpleść" tego tak aby uzyskać szczelinę bo blachy zachodzą na siebie naprzemiennie :(
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 21  
    Naprzemiennie czyli jak? Bo z fotki widać, że rdzeń składa się z kształtek "U" i kształtek "I". Kształki U mozna dać na jedną stronę a I na drugą, bez przeplatania i juz jest szczelina, a dokładniej dwie.
  • Poziom 20  
    Oczywiście kolega Robball ma rację, kształtki U poskładać do kupy, kształtki I jako zwora, między to kawałek cienkiego tekstolitu i rdzeń na dławik jak marzenie. Nie rozumiem, w czym problem...
  • Poziom 22  
    Oczywiście macie rację - ale wiąże się to z całkowitym demontazem i ponownym składaniem rdzenia :( - no cóż nie ma nic za darmo - chyba tak zrobię, chociaż dalej korci mnie żeby to przeciąć i potem iglaczkiem przypiłowac płaszczyzny cięcia i zalakierować na koniec :)

dziękuje za posty
  • Poziom 20  
    naprawdę lepiej rozebrać...jakim drutem nawinięty jest dławik?
  • Poziom 22  
    dławik bedzie nawinięty kablem spawalniczym o srednicy 12mm, ilość zwojów około 14. Tak czy inaczej jaka szczelina ? 2mm bedzie optymalna?
    Aha no i pozostaje pytanie: czy nie wykonujac szczeliny wykonany dławik nie bedzie spełniał swojej funkcji?
  • Poziom 21  
    Ilośc zwoi dobrać trzeba experymentalnie /właściwa indukcyjność /najlepiej spawając kiedy idzie najlepiej a co do rdzenia to nie może byc bez szczeliny bo to przecie prąd stały i też dobrze ją dobrać zaczynając od 3mm np z tekstolitu.