Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena samochodowa, sieć GSM 450 -> 900; 1800

maciej3 13 Mar 2007 23:18 1554 4
  • #1 13 Mar 2007 23:18
    maciej3
    Poziom 2  

Witam.

Mam starą antenę funkcjonującą wcześniej w stystemie GSM 450 Mhz oferowanym przez CENTERTEL. Jest to typowa samochodowa antena magnetyczna z dwoma zwojami i wąską puszką (ok. 10cm) w środku zakończona zwykłą kulką o długości 90 cm.

Czy istnieje możliwość przerobienia/dostrojenia jej na częstotliwość 900 Mhz lub/i 1800 Mhz? Jeśli jest to opłacalne to w jaki sposób dokonać przeróbek?

Umieściłem ten temat w dziale o krótkofalarstwie bo mimo że dotyczy telefonii komórkowej, problem będzie łatwiejszy do wyjaśnienia przez odwiedzających ten dział niż jakikolwiek inny.

Z góry dziękuje,
    Maciej[/b][/url]

0 4
  • #2 13 Mar 2007 23:32
    SITO79
    Poziom 27  

szkoda niszczyć tą antenę.
    sprzedaj komuś kto potrzebuje antenę na pasmo 70cm. zyskasz pare złotych, kupiec będzie miał fajną antenę, a taką do GSM kupisz na pierwszej lepszej giełdzie za 10-20zł używaną.

0
  • #3 13 Mar 2007 23:42
    maciej3
    Poziom 2  

Podejrzewam że nikt nie byłby zainteresowany kupnem takiej anteny. Znajomy elektronik powiedział nawet, że można ją spokojnie wyrzucić. Pozatym nie mam pojęcia gdzie mógłbym znaleźć kupca na taką antenę a co dopiero giełdę, na której znalazłbym antenę GSM. Ale dzięki za radę. Napewno rozejrze się za możliwościami do realizacji Twojego rozwiązania.

Nadal jednak czekam na ciekawą propozycję modernizacji anteny. :]

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #4 13 Mar 2007 23:54
    SITO79
    Poziom 27  

twoja antena pracuje na 450MHz. bardzo łatwo można ją przestroić do pracy w zakresie 420-470cm więc myślę ,że ze sprzedażą jej nie będzie problemu. zainteresowani znajdą się napewno.
    kto ją kupi? pewnie jakiś krótkofalowiec, lub radiowiec który używa radiotelefonów w tym zakresie.
    twoja antena to 2x5/8 λ.więc jest to bardzo przyzwoita antena (sam się za taką rozglądam u mnie na giełdzie) ale niestety trafiają się tylko GSM 900MHz po symbolicznych cenach jak pisałem wyżej.

może któryś z kolegów elektrodowiczów mieszkający blisko ciebie będzie zainteresowany wymianą? zapytać zawsze możesz.

PS.o przerobieniu zapomnij. naprawde szkoda ją niszczyć.
    pozdrawiam.

0
  • #5 14 Mar 2007 01:12
    Kryptoman
    Poziom 19  

Ja mam taką antenę.
    Wykorzystałem sam promiennik, dołożyłem do niego 4 przeciwagi po ok. 15 cm o ile dobrze pamiętam, zmontowałem to wszystko na gnieździe UC1, włożyłem w rurę PCV i poszła na maszt.
    Pracuje wyśmienicie - stroi się dość szeroko; od 435 MHz do 450 MHz można śmiało na niej nadawać.
    A jako odbiorcza to mi służy począwszy od 144 MHz.
    Jakbyś miał wyrzucać to daj znać - chętnie odkupię i postawię sobie w drugim QTH :)

0
  Szukaj w 5mln produktów