Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy uchwyt na bagaznik powinno się dodatkowo masować kablem?

vivaldi17 14 Mar 2007 13:36 3343 15
    vivaldi17
    Level 11  
    Jak w tytule czy to coś da ?. Jestem po wymianie mocowanie z magnesu na taki uchwyt antenka zestrojona, ale wydaje mi się na tej magnetycznej miałem lepszy zasięg (znaczy dużo więcej osób słyszałem w mieście).
    antena Midland 145 Kabel ma 4 metry niby jest wszystko ok. Jedyne co sprawdziłem to "+" z miernika podłączyłem pod "+" wzmacniacza a masę do klapy tam gdzie jest uchwyt przymocowany pokazało mi jedynie 4V.
    mulek
    Level 26  
    Witam z tego co zrozumiałem to chcesz się dowiedzieć czy można podłączyć dodatkową masę przy antenie. Otóż można , nic to nie zaszkodzi , najlepiej jak najkrótszym i możliwie grubym przewodem najlepiej przy zawiasach. Co do podłączenia miernika to nie zrozumiałem co miałeś na myśli. Pozdrawiam.
    P.S - masz podłączony jakiś wzmacniacz pod antenę ?
    JacekCz
    Level 39  
    Miałem na tylnej klapie (wierconą) antenę CB w jednym aucie, słychac było jakimś szumek z ogrzewania szyby, a tylna wycieraczka to całkiem jazgot.
    SWR zwykle niski ale czasem czary.

mulek wrote:

P.S - masz podłączony jakiś wzmacniacz pod antenę ?

Przy zmienności pracy anteny na tylnej klapie, niech cię ręka boska broni przed wzmacniaczem.
    Antena powyżej 1.2m i wystarczy
    medicb
    Level 28  
    mulek wrote:
    ... Otóż można , nic to nie zaszkodzi ...
    A otóż nie zawsze. Co to ma być wogóle za kombinacja z przekładaniem anteny z magnesu na uchwyty i to jeszcze bagażnikowe ... kilka cm nad dachem ... a wszystko połatane kablem do zawiasów na drzwiach. Śmiech na sali. Po co Ci antena klasy "ML-145" o parametrach gorszych od dipola prostego po takim tiuningu ... czy jak to nazwać. Pomiar SWR to nie wszystko.
    mulek
    Level 26  
    Pomiar SWR to nie wszystko.[/quote]
    Zgadzam się z tym .
    Kiedyś przerzucałem koledze antenę z magnesu na tzw. dzwonek i dało się odczuć na "ucho" , że jest lepszy odsłuch.
    Sam mam już kilkanaście lat antenę na uchwycie sf40 w vw golfie na pokrywie bagażnika . Kiedyś próbowałem dodać masę ale nic to ani nie dało ani nie pogorszyło. Antena i tak "chodzi" dobrze , w tamtym tygodniu łączność z bazówką na odległość ok.40 km.Pozdrawiam.
    Włodek.
    vivaldi17
    Level 11  
    medicb wrote:
    mulek wrote:
    ... Otóż można , nic to nie zaszkodzi ...
    A otóż nie zawsze. Co to ma być wogóle za kombinacja z przekładaniem anteny z magnesu na uchwyty i to jeszcze bagażnikowe ... kilka cm nad dachem ... a wszystko połatane kablem do zawiasów na drzwiach. Śmiech na sali. Po co Ci antena klasy "ML-145" o parametrach gorszych od dipola prostego po takim tiuningu ... czy jak to nazwać. Pomiar SWR to nie wszystko.

Napisz jeszcze raz o co Ci chodzi bo nic nie zrozumiałem. Uchwyt jest solidny z kablem 4m. I czemu sie czepiasz tej anteny jest bardo dobra.
    medicb
    Level 28  
    Przeczytaj jeszcze raz i zrozum co chciałem Ci przekazać. Po co Ci antena takiej jakości skoro nie jest zamontowana na dachu? Straciła swoje parametry na tym twoim bagażniku. Za chwile napiszesz ... ale działa. A guzik. Wynik SWR jeszcze nic nie znaczy. Wsadzając kawał byle jakiego kabla we wtyk antenowy też będzie działać, ale jak ... słabo. Jeżeli miałeś farta to może Ci się udało i działa poprawnie. Ale wątpię. Robie to zamieszanie po to aby zmusić do myślenia wszystkich którzy lubuja się w podobnych obejściach. Czasami pomaga łączenie do masy i owszem. Ale na boga to była w oryginale antena pracująca na magnesie ... Podłącz sobie podstawę magnesówki do masy i zobacz czy będzie pracowała. Antena na sztukę jednym słowem. Zadowala Cię taka przeróbka? Wiem, wiem ... szkoda dachu dziurawić. Szkoda było wydawać pieniądze na ML-145 ...
    JacekCz
    Level 39  
    medicb wrote:
    Przeczytaj jeszcze raz i zrozum co chciałem Ci przekazać. Po co Ci antena takiej jakości skoro nie jest zamontowana na dachu? Straciła swoje parametry na tym twoim bagażniku. Za chwile napiszesz ... ale działa. A guzik. Wynik SWR jeszcze nic nie znaczy. Wsadzając kawał byle jakiego kabla we wtyk antenowy też będzie działać, ale jak ... słabo.

Potwierdzam. Ze zwartym kablem miałem SWR zaledwie trochę dziwny (strasznie nierówny) i marne wyniki w zasięgu, ale i tak lepsze od "zintegrowanych anten do CB,FM,GSM,GPS" za 300zł
    vivaldi17
    Level 11  
    medicb wrote:
    Przeczytaj jeszcze raz i zrozum co chciałem Ci przekazać. Po co Ci antena takiej jakości skoro nie jest zamontowana na dachu? ...

Wdziałeś mały samochód osobowy z anteną 150 cm zamontowaną na stałe ? :lol:
    medicb
    Level 28  
    A więc wyszło szydło z wora ... a widziałeś kogokolwiek kto montuje za dużą antenę na małym aucie? ML-145 potrzebuje dachu ... dużo dachu. Skąd tak wysoka antena ma mieć sztuczną mase na takim aucie, pytam? Radzę zmienić antenę bo jest źle dobrana. Kolejny argument.
    vivaldi17
    Level 11  
    medicb wrote:
    A więc wyszło szydło z wora ... a widziałeś kogokolwiek kto montuje za dużą antenę na małym aucie? ML-145 potrzebuje dachu ... dużo dachu. Skąd tak wysoka antena ma mieć sztuczną mase na takim aucie, pytam? Radzę zmienić antenę bo jest źle dobrana. Kolejny argument.

Bzdura, ale dzięki za odp. :) ,Na magnesie działa rewelacyjnie więc nie gada że źle dobrana :D.
    medicb
    Level 28  
    Proszę bardzo. Zamknij temat jeżeli wiesz lepiej i nie pytaj innych o zdanie :D Pozdrawiam.
    K75
    Level 12  
    Prosta sprawa jeśli nie masz masy na uchwycie no to trzeba ją zrobić.masz dwa sposoby przekręcenie śrub mocujących do metalu albo podciągnięcie dodatkowej masy.Zmiana zasięgów to inny problem.Jeśli antenka pracowała na magnesie na środku dachu no to miała tam najkorzystniejsze warunki do osiągania swoich parametrów.Nie napisałeś gdzie teraz trafiła ale każde inne miejsce poza środkiem dachu będzie już w samej teorii gorsze.ML145 bardzo dobrze sprawuje się na magnesie jedynie (własne próby i doświadczenie)montaż bezpośrednio w dach i to na środku daje poprawę aczkolwiek prawie niezauważalną.Radzę wrócić do mocowania na magnes ,albo potestować czasem nasze pierwsze odczucia nie do końca są wiarygodne.
    Pozdrawiam
    Owicz25;-)
    Level 1  
    Witam.Niedawno tez zmienilem mocowanie mojej ml.ki 145 z magnesu na uchwyt bagarznikowy.Mialem ja na srodku dachu przez 3 latka.Zaczelo szumiec,wiec rozdarlem uchwyt,i okazalo sie,ze ugnila masa.Mam Opelka Kadetta.Antena jest teraz na koncu tylnej Klapy,na lewym rogu (bez dodatkowej masy.)Radio mam Alana 199,wiec kipskie.Po zamontowaniu jej na klapie nie mam zaklucen z instalacjii elektr-Wycieraczki,Nawiew,Itp.Faktycznie,zasieg jakby troszke zmalal,ale za to jest mniej szumu,i antenka swietnie odbiera.Pamietajmy,ze pytajac o droge Mobilka,ktory jest 20km przed nami,mamy miedzy soba 20km luke w ktorej wszystko sie moze zdarzyc-Wiec po co to komu??? Sprobuje zmasowac antene,i napisze,co,i jak(ale nie sadze,zeby sie cos poprawilo),Bo i tak teraz jest SPOKO.A co do samej antenki,To na pewno nie zaloze nigdy Presidenta,bo mi po prostu nie trzeba;-) Ta na prawde jest az za natto na osobowke.Pozdrawiam.
    wlodgryn
    Level 1  
    wivaldi17 napisał - kto widział dużą antenę na samochodzie ? - ja mam dużą może nawet bardzo dużą antenę na yarisie - około 220 cm - i co z tego, że jest duża ale zasięg i odbiór bije na głowę inne. Brak możliwości "dobrania" sie do cewku wymusił konieczność wydłużenia bata. Zytni miał racje opisując metody strojenia - teram mam ontenę OK choć jest długa.