Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty układ. Układ przepuszczający prąd w jedną stronę.

14 Mar 2007 13:46 2958 8
  • Poziom 12  
    Mam pewien problem bo nie wiem jak to wykonać;
    chodzi mi o prosty układ lub element
    to ma być tak że jak płynie + i - to przepuszcza ten prąd jak płynie - i + to aby nic nie przepuszczało prądu i tak odwrotnie dwa takie układy może wie ktoś jak to zrobić bardzo proszę o pomoc.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    mam wrażenie,że chodzi ci o zwykłą diodę.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    Trochę nie rozumiem koncepcji, ale też mi się wydaje że chodzi o diodę prostowniczą. Tylko teraz pytanie na jaki prąd ma być ta dioda.
  • Poziom 12  
    Ale nie mi chodzi o to że mam układ rc i ma na dwóch kabelkach gdy przód to + i - lub gdy tył to - i + i w zależności od wybrania przód tył i jak to zrobić aby sterowało dwoma przekaźnikami aby gdy nadószę przód to włączał jeden przekaźnik a gdy do tyłu to drugi myśle że teraz dobrze wyjaśniłem.
  • Poziom 16  
    + i - to napięcia jakie musisz doprowadzić do układu. Prądu raczej nie oznacza sie + i - bo nie ma takiej potrzeby. Jeżeli posiadasz oznaczenia +i - to powinno być jeszcze GND, to jest masa, czyli układ zasilasz napięciem symetrycznym.

Jeżeli masz tylko + i - to - oznacza masę, czyli najniższy potencjał, a + wysoki potencjał napięcia stałego.
  • Poziom 25  
    Nie wiem czy dobrze rozumiem problem ale co tam.... spróbujmy:

przekaźniki bistabilne które przy przepływie prądu w jedną stronę załączają jedną parę zestyków zaś przy przepływie prądu w drugą stronę zwierają inną parę zestyków. Więc wydaje się że problem moze zostac rozwiązany w samej konstrukcji przekaźnika.
  • Poziom 12  
    Wielkie dzięki nie wiedziałem że są takie przekaźniki w sobotę pójdę do sklepu i się zapytam o taki mam nadzieje że to rozwiąże mój problem.
    Jak wypróbuję i będzie działać to zamknę ten wątek.
    Pozro for all :D
  • Poziom 25  
    Pamiętaj tylko że przekaźnik przekaźnikowi nie równy.

Zastanów się jaki przekaźnik chcesz:
    • jakie napięcie cewki
    • jakie prądy ma zwierać
    • prędkość przełączania
    • i w koncu sam sposób przełączania

Przykładowe tego typu przekaźniki masz TUTAJ. Poklikaj na INFO i poczytaj jakie typy są i jakie parametry.
  • Poziom 12  
    Spoko znam się trochę na elektronice i wiem co to przekaźnik. A znalazłem inne rozwiązanie teraz mam inne pytanko:
    Jak ustawić diody jeśli mam 4 kable do zasilania silnika jeden daje + i -
    lub drugi - i + mają to samo zasilanie jak ustawić diody i czy to wyjdzie silnik ma się kręcić w dwie strony.