Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensaory do odsprzęgania, dlaczego 100n

14 Mar 2007 14:32 4987 9
 • Poziom 23  
  Cześć.
  Ostatnio zastanowiło mnie, dlaczego do odsprzęgania używa się kondensatorów ceramicznych 100nF.
  dlaczego ta wartość, a nie np. 10n lub większych 330n.
  Skąd się wzięło 100n.
  I dlaczego ceramiczny a nie inny MKT?
 • flexghzflexghz
 • Poziom 36  
  Kondensatory te mają duża dobroć przy dużych częstotliwościach, oraz małą indukcyjność własną, dlatego kondensatorów tych używa się do odsprzęgania różnych układów, do odsprzęgania można używać kondensatorów mikowych. Kondensatory ferroelektryczne, czyli ceramiczne produkowane są o pojemnościach 2pF - 100nF, zaś kondensator o mniejszej pojemności nie spełnił by swojego zadania.

  Ja używam do odsprzęgania układów m. cz. kondensatorów MKSE i nie spotkałem się w tym przypadku z oscylacjami pasożytniczymi.
 • flexghzflexghz
 • Poziom 16  
  To ja może skorzystam, z tego że akurat taki temat został założony.
  Co dokładniej oznacza odsprzęganie?
  Często spotykam się z takim pojęciem, a nigdy nie wiem co ono oznacza.
 • Poziom 40  
  NightHawk121 napisał:

  Co dokładniej oznacza odsprzęganie?
  Często spotykam się z takim pojęciem, a nigdy nie wiem co ono oznacza.


  Witam.
  Odsprzęganie czyli rozłączenie. Tu w tym przypadku pozbycie się niepotrzebnych oscylacji.
  Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Ja w dalszym ciągu nie rozumiem, ponieważ odfiltrowanie to znaczy jakby ustalenie stałego (w przyblizeniu napięcia tak jak to jest w zasilaczach), ale przy prądzie zmiennym to dalej nie wiem jakie zastosowanie ma odsprzeganie-nie rozumiem istoty odsprzęgania. Prosze o w miare klarowne wyjaśnieni.
 • Poziom 36  
  Odfiltrowanie to zmniejszenie składowej zmiennej z wyprostowanego prądu stałego za pośrednictwem kondensatora włączonego równolegle z obciążeniem lub dławika włączonego szeregowo z obciążeniem.
 • Poziom 11  
  No właśnie ja rozumiem istotę odfiltrowania, ale nie wiem do końca co to jest odsprzeganie (czy to to samo??) właśnie gdybys mógł mi wyjasnić bym był bardzo wdzięczny. Z góry dzięki :)
 • Poziom 38  
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic981718.html
  Odsprzęganie (gwara elektroniczna) - nazwa pochodzi od "sprzężenie".
  Często układy potrafią sie wzbudzać (generować) poprzez niezamierzone i niekontrolowane sprzężenie zwrotne - np głębokie ujemne sprzężenie zwrotne w układzie wielostopniowego wzmacniacza może zmienić sie w sprzężenie dodatnie (np. przy duzych przesunięciach fazowych) - i zamiast wzmacniacza mamy generator. Sprzężenie może mieć miejsce poprzez linię zasilania i wówczas korzystnie jest z tej jednej linii zrobić kilka - poprzez wstawienie kilku filtrów (najczęściej RC, albo i samo C, czasami LC) i zasilać poszczególne stopnie każdy z innego filtra (jakby innej linii). Filtry odsprzęgające powodują, że sygnał z jednego stopnia nie może przez linie zasilania dostać się do innego, gdyż "po drodze - na zasilaniu - stoją mu przeszkody w postaci owych filtrów (pojemności zwierają - filtrują go do masy, ewent. oporniki czy dławiki - są dla niego impedancją czyli "oporem")
  Sygnał ten bez filtrów w zasilaniu miałby szansę poprzez linie zasilania dostać się do innego stopnia i dzięki dużym wzmocnieniom tych stopni i w warunkach odpowiednich przesunięć fazowych stać się początkiem generacji.
  Tak więc odsprzęganie to likwidacja sprzężenia, a właściwie tylko jego możliwości poprzez likwidację czy ograniczenie drogi sygnału nie tam gdzie trzeba.
  Można powiedzieć że odsprzęganie jest filtracją, albo że filtracja jest metodą odsprzęgania.
 • Pomocny dla użytkowników
  W przypadku zasilania układów cyfrowych chodzi o wytłumienie skoków napięcia i przepięć na indukcyjnościach ścieżek wywołanych impulsowym poborem prądu przez układy scalone.
  Taki kondensator umieszczony blisko układu służy jako taki rezerwuar energii na czas impulsu prądowego, dzięki czemu nie rozłazi on się po układzie generując zakłócenia w najbardziej newralgicznych miejscach (najczęściej na ścieżkach masowych).  Ponieważ ścieżka ma oprócz rezystancji także indukcyjność to odkłada powstanie na niej napięcie:

  $$u=R*Iust+Iimp*R+L*\frac{d(Iimp)}{dt}$$

  Iust - prąd spoczynkowy układu (w stanie ustalonym na wyjściu

  Iimp - składowa impulsowa prądu zasilania (w momentach przełączeń bramek)

  $$\frac{d(Iimp)}{dt}$$ - prędkość zmian prądu impulsowego w czasie

  L - indukcyjność ścieżki zasilającej.

  Te impulsy widzą wszystkie inne układy podłączone do tych ścieżek a nie mające zablokowanego kondensatoren zasilania.

  Przykład:

  Mamy sobie taki układ testowy, dwa inwertery w różnych układach dość odległych od siebie. Pierwszy jest taktowany sygnałem 10MHz i obciążony sporą pojemnością montażową i niczym więcej. Drugi inwerter na stan statyczny niski na wejściu podany przez rezystor 470Ω.

  Kondensaory do odsprzęgania, dlaczego 100n


  Na zacisku GND układu powinno być (tak nam się wydaje) piękne 0V, a jest (na linii oznaczonej MASA PIERWSZEGO UKŁADU):

  Kondensaory do odsprzęgania, dlaczego 100n

  Powyższy przebieg powstał na skutek pracy 1 inwertera taktowanego 10 MHz, z niepodłączonym do niczego wyjściem. Fatalność ścieżek została zasymulowana indukcyjnością 500nH i rezystancją 0.1Ω

  A wybraźmy sobie, że w układzie pracuje jednocześnie wiele bramek

  A tak wygląda "jedynka" na wyjściu inwertera w innym układzie podłączonym do tych linii zasilających:

  Kondensaory do odsprzęgania, dlaczego 100n  Po włączeniu kondensatora sytuacja zmienia się diametralnie (amplitudy zakłóceń "jakby" mniejsze ;):

  Przebiegi na masie:

  Kondensaory do odsprzęgania, dlaczego 100n

  Przebiegi na wyjściu drugiego inwertera:

  Kondensaory do odsprzęgania, dlaczego 100n

  Kondensator służy jako lokalne źródło napięciowe, wspomagające główne zasilanie w momentach impusów prądowych, nieodseparowane od układu zasilanego nieidealną ścieżką. Impulsy prądowe uszczuplają zawartość ładunku kondensatora i dzięki temu nie płyną przez R i L ścieżek, nie zakłócając świętego spokoju innym układom (tłukac co chwilę w "rury wodociągowe" ;)) )

  W przerwach między impulsami prądowymi, zasilacz uzupełnia ładunek w kondensatorach blokujących zasilanie.