Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

korekcja anamorficzna diod laserowych

bolek 14 Mar 2007 17:41 1016 6
  • #1 14 Mar 2007 17:41
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

:)
    Panowie specjaliści, sprawa wyglada tak, mam moduł nieco większej mocy-350mW/650nm. Dioda jest Cmount, te lubią mieć duże emitery i co za tym idzie kąt promieniowania całkiem do bani. Plama u wyjścia to ok 4x7mm, po 5metrach jest juz co prawda ładny kwadracik, ale ma bok ~ 1cm
    kolimator (jednosoczewkowy) moge jednak tak ustawić aby plama po tych kilku metrach miała 5x15mm. I tu myślałem że podziałam coś z korekcją anamorficzna, jednak dupa zbita. Owszem widac efekty, jednak w bliskiej odległości od kolimatora. Dalej praktycznie nie widać dobrodziejstw tej korekcji, lub wręcz przeciwnie.

Pytanie jest takie: czy to tak działa w praktyce czy robie coś nie tak?. Gdzies wyczytałem że korekcję robi sie przed kolimatorem, prawda to?

0 6
  • #2 15 Mar 2007 07:39
    Eru
    Poziom 13  

I wlasnie mnie ten temat tez dlugo bolal tyle ze nie potrafilem tego wytlumaczyc, wszystko probowalem i nic -ale problemu sie pozbylem-dwie 500-ki sprzedalem teraz szukam dpss 671nm 1W

0
  • #3 15 Mar 2007 08:08
    bolek

Też o tym myślałem ale cena dla 671nm jest praktycznie taka jak dla 473 ;/ tak że chyba lepiej będzie jak się kupi farycznego focusa do tych modułów- na pewno wyjdzie to taniej

co do pryzm, nikt się więcej nie wypowie?

0
  • #4 17 Mar 2007 10:54
    Eru
    Poziom 13  

bolek napisał:
    Też o tym myślałem ale cena dla 671nm jest praktycznie taka jak dla 473 ;/ tak że chyba lepiej będzie jak się kupi farycznego focusa do tych modułów- na pewno wyjdzie to taniej

co do pryzm, nikt się więcej nie wypowie?

Jak do tej pory znalazlem 1W,671nm,DPSS,analog,wiazka 2.5mm za 2600eur-chinszczyzna-chociaz teraz to nawet powazne firmy wykorzystuja chinskie lasery

0
  • #5 17 Mar 2007 11:19
    bolek

no własnie- za 10kzł to bym miał fajny motorek, :)

Jak już szukasz laserków, to uwage na ruzmiga- ponoć maja taki fajny motyw w swoich konstrukcjach że jak modulujesz dziada to osiąga połowe mocy. tylko nie pamiętam czy to sie tyczyło wszystkich modeli czy tylko analogów.

Co do jakości, to zawsze tak było- zalezy na jaki rynek idzie. CNI ma bodajże jakąs umowe z amerykanami nawet podpisaną na temat rozwiązań konstrukcyjnych.

sprubuje podziałać z jakąś optyką korygującą jeszcze. szkoda pieniędzy.

Jaki masz udział reszty mocy w swojej konstrukcji?

0
  • #6 17 Mar 2007 18:02
    Eru
    Poziom 13  

bolek napisał:
    no własnie- za 10kzł to bym miał fajny motorek, :)

Jak już szukasz laserków, to uwage na ruzmiga- ponoć maja taki fajny motyw w swoich konstrukcjach że jak modulujesz dziada to osiąga połowe mocy. tylko nie pamiętam czy to sie tyczyło wszystkich modeli czy tylko analogów.

Co do jakości, to zawsze tak było- zalezy na jaki rynek idzie. CNI ma bodajże jakąs umowe z amerykanami nawet podpisaną na temat rozwiązań konstrukcyjnych.

sprubuje podziałać z jakąś optyką korygującą jeszcze. szkoda pieniędzy.

Jaki masz udział reszty mocy w swojej konstrukcji?

na razie 700mw532nm no i oprucz tego wala sie gdzies w koncie 250mw650nm z wiazka do dupy -problem jak wyzej;)
    poza tym mam jeszcze 4 lustra odbijajace i 4 efektowe omicronu no i galva 2xct6800hp i 2xwidemowie oczywiscie z driverami oryginalnymi.
    te galva widemowie w najblizszym czasie bede chcial sie pozbyc

0
  • #7 16 Wrz 2007 16:47
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

bolek napisał:
    Pytanie jest takie: czy to tak działa w praktyce czy robie coś nie tak?. Gdzieś wyczytałem, że korekcję robi sie przed kolimatorem, prawda to?

... tu jest odpowiedź na Twoje pytanie:

http://members.misty.com/don/dpss1.gif

... jak z tego wynika dla tańszych "wskaźników" korekcji się nie robi, natomiast w laserkach większej mocy jest potrzebna korekcja wiązki lasera pompującego przy użyciu "złożonej" optyki - teraz dla mnie jest jasne dlaczego ceny mocniejszych laserów są astronomiczne (rozbudowana optyka korekcyjna dobrej jakości w jakim by to nie było laserze półprzewodnikowym niestety "swoje" kosztuje).

Pozdrawiam

0