Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przylutowanie kostki ISO w Polonezie Caro

Atlantis86 15 Mar 2007 12:13 2787 2
  • Poziom 19  
    W Polonezie Caro jak się okazało mam stare radio, które już dawno temu wysiadło przylutowane na stałe. Nie ma żadnej kostki, tak więc trzeba będzie przylutować ISO chcąc podłączyć nowsze radio.
    Problemem będzie rozpoznanie kabli. Tak więc byłbym wdzięczny, jeśli ktoś powie mi, czy dobrze myślę, a jeśli nie, to niech naprowadzi mnie na właściwy to rozumowania. ;)

Jak się domyślam będzie potrzebne coś do sprawdzenia, czy na kablu jest napięcie: miernik lub zwykła próbówka z żaróweczką. :)

1) Jak sądzę najpierw trzeba zlokalizować zasilanie - kabel, na którym napięcie jest cały czas. Czyli kluczyk wyłączony, światła powyłączane i wpinam miernik kolejno pomiędzy masę (np. w gniazdku zapalniczki) a kolejne przewody, aż na którymś znajdę napięcie. Czy ten kabel służy do podtrzymywania pamięci radia?
    2) Przewód na którym jest napięcie po przekręceniu kluczyka. Jak rozumiem on służy do zasilania radia. A co, jeśli chcę mieć zasilanie na radiu również wtedy, gdy kluczyka w stacyjce nie ma? Czy zwarcie przewodu "baterii" (najczęściej żółty) i zasilania (czerwony) od strony kostki i podpięcie do nich tego kabla, na którym zawsze jest napięcie jest dobrym pomysłem?
    3) Podświetlanie - czyli we wspomniany wyżej sposób szukam przewodu, na którym jest zasilanie dopiero po włączeniu postojowych?
    4) Kabel do wysuwanej anteny można sobie darować, bo Polonez takiego bajeru nie ma. :P
    5) Masa. Jak szukać masy? ;) Chyba najprościej poszukać omomierzem który kabel jest "zwarty" z masą na gniazdku zapalniczki? ;)

To tyle jeśli chodzi o zasilanie. A teraz może ktoś mi podpowiedzieć jak prawidłowo zlokalizować głośniki? ;)
    I jeszcze jedna kwestia. Mam tylko dwa głośniki z przodu, z tyłu pewnie nic nigdy nie będzie. Dwa "wolne" kanały zostawić niewykorzystane, czy też połączyć równolegle lewy przedni z lewym tylnym i prawy przedni z prawym tylnym? Chyba, że mostkowanie kanałów wymaga jakichś bardziej złożonych zabiegów? ;)
  • Poziom 19  
    żeby sprawdzic głosniki prostym sposobem to odkręć obudowę głosnika i zobacz jakiego koloru idą przewody góśników lub omomierzem wtedy powinno być 4 ohmy na każdej parze do radia proponuje podciągnać nowe przewody od akumulatora oczywiscie zabespieczone bespiecznikiem co do koloru żółtego i czerwonego możesz go zmostkować razem i podac +12
  • Poziom 19  
    Podejrzewam, że zasilanie jest podłączone do akumulatora - widzę jeden czerwony kabel z plastikowym obiektem, który prawdopodobnie kryje bezpiecznik. ;) Tak więc sprawdzę czy jest tam 12V i jeśli tak, to podłączę do czerwonego i żółtego kabla kostki ISO.

Głośników trzeba będzie jeszcze poszukać... :) Wygląda na to, że masa odchodzi od śruby z tyłu - jest do niej podpięty czarny kabel.