Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tuner tsh-111 unitry-problem z przestrojeniem

jabass 15 Mar 2007 12:42 6939 5
  • #1 15 Mar 2007 12:42
    jabass
    Poziom 14  

witam mam takie cudo jak w temacie ale ma problem z przestrojeniem ponieważ głowica niema opisu na płytce głowicy i niewiem co gdzie jak :/ poniżej podaje opis jaki znalazłem na elce co do przestrojenia oraz fotki głowicy->

Przestrojenie głowicy na pasmo 87.5 ÷ 108MHz
    Poniżej podano procedurę przeróbki i przestrojenia głowicy GFE-101 na pasmo 87.5÷108MHz:
    1. Przed przestrojeniem należy sprawdzić prawidłowości pracy toru tunera FM na zakresie 65.5÷73MHz z dołączoną anteną, w razie potrzeby posługując się generatorem w.cz. lub konwerterem.
    2. Następnie należy wyłączyć tuner lub zestaw i odłączyć go od sieci. Po zdjęciu obudowy uzyskamy dostęp do płytki tunera i głowicy UKF oraz do potencjometru regulującego napięcie strojenia i ewentualnie do programatora.
    3. Przed przestrojeniem należy sprawdzić napięcie zasilania (wyprowadzenie 4 głowicy) i przestrajania diod warikapowych (wyprowadzenie 10 głowicy) i ewentualnie je wyregulować. Napięcie przestrajania dla skrajnych częstotliwości zakresu powinno wynosić odpowiednio: +3V - dla 65.5MHz i +25V - dla 73MHz.
    4. Teraz możemy przystąpić do wykonania przeróbek wewnątrz głowicy GFE-101. Po wyłączeniu tunera lub zestawu najpierw należy zdjąć pokrywkę z obudowy głowicy i wyciąć lub wyłamać szczypami kondensatory C102, C107, C108 i C120, zaznaczone na rysunku 1 kolorem czarnym. Kondensator C123 oznaczony kolorem szarym przecinamy szczypami na pół i usuwamy okładziny pozostawiając wyprowadzenia, do których lutujemy kondensator 3.3pF. Po wycięciu zbędnych kondensatorów i zmniejszeniu wartości kondensatora obwodu ARCz możemy przystąpić do zestrojenia głowicy.
    5. Po włączeniu urządzenia należy wyłączyć ARCz. Pokrętłem strojenia ustawiamy górną częstotliwość zakresu UKF (napięcie strojenia +25V) i trymerem C121 ustawiamy górną częstotliwość heterodyny równą 119MHz. Następnie pokrętłem strojenia ustawiamy dolną częstotliwość zakresu UKF (napięcie strojenia +3V) i cewką L111 ustawiamy dolną częstotliwość heterodyny równą 98MHz. Powyższe regulacje należy kilkakrotnie powtórzyć.
    6. Po zestrojeniu heterodyny należy zestroić obwody wzmacniacza w.cz. kilkakrotnie strojąc na maksimum wzmocnienia:
    • dla górnej częstotliwości zakresu (108MHz) trymerami C103, C106 i C117,
    • dla dolnej częstotliwości zakresu (87.5MHz) cewkami L101, L105 i L106.
    Wzmocnienie głowicy możemy oceniać na podstawie wskazań wychyłowego wskaźnika sygnału AM/FM.
    Jeżeli nie dysponujemy generatorem w.cz. i/lub licznikiem częstotliwości o zakresie do 120MHz, to należy znaleźć dwie stacje położone blisko krańców zakresu i do nich dostroić tor tunera FM strojąc heterodynę i obwody wzmacniacza wejściowego głowicy na pokrycie zakresu i maksymalne wzmocnienie.
    Po zestrojeniu należy założyć pokrywkę głowicy i ewentualnie skorygować zestrojenie.
    Demontaż tunerów Meluzyna, Kleopatra, TSH-105 i TSH-110/111 jest sprawą stosunkowo prostą i mają one łatwy dostęp do płytki tunera. W tunerach z programatorem stacji należy pamiętać o sprawdzaniu napięcia przestrajania uzyskiwanego z potencjometrów programatora, gdyż jeżeli ma ono węższy zakres niż napięcie ze strojenia ręcznego, to wówczas nie wszystkie stacje będą odbierane.

teraz mam prośbe o pomoc z tą nieszczęsną głowicą moze ktos by mi zaznaczył na fotce co mam usunąć itd.. z góry dziekuje :)

1 5
  • #2 15 Mar 2007 14:55
    marck1
    Specjalista od sprzętów RTV

Trochę to zdjęcie jest nie wyraźne, ale widzę że brakuje paru elementów. Zrób to tak jak masz na pw.

0
  • #3 15 Mar 2007 15:47
    jabass
    Poziom 14  

ok dzieki bardzo :)

2
  • #4 26 Maj 2008 23:46
    Pioro33
    Poziom 19  

witam
    chciałbym troszeczkę odświeżyć temat aktualnie też mam problem z przestrojeniem mojego TSH-110 bo też nie mam na płytce oznaczeń elementów mogę prosić o jakąś pomoc dziękuję...

2
  • #5 27 Maj 2008 12:23
    marck1
    Specjalista od sprzętów RTV

Wszystko co potrzebne do przestrojenia UKF, masz na pw.
    Koniecznie między L105 - L106 wstaw 3,3pF - czułość będzię lepsza.

1
  • #6 27 Maj 2008 16:05
    Pioro33
    Poziom 19  

super pięknie dziękuję pozdrawiam serdecznie

0