Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

programowanie PIC18F252 (JDM/STK200) - łzy w oczach ;(

master_szumi 15 Mar 2007 20:35 1574 1
 • #1 15 Mar 2007 20:35
  master_szumi
  Poziom 12  

  Witam.

  Po długoletniej zabawie AVRami postanowiłem przesiąść się na piciki (spróbować swoich sił - zobaczyć różnice). Posiadam zakupiony układ PIC18F252. Zabawę rozpocząłem od zbudowania programatora - i tutaj już nastąpiły dziwne ale bardzo dokuczliwe problemy.

  Programator JDM - (http://www.pg.gda.pl/~zbczaja/pdf/jdm.gif) - programuje gdy ma dobry humor, oraz jak zauważyłem (a raczej przeczytałem gdzieś na elektrodzie) pomaga podgrzanie procesora. Podgrzany układ programuje się poprawnie z weryfikacją podczas gdy "na zimno" IC-prog sypie błędami z cyklu "błąd programowania kodu przy adresie 00000h". Heh. Nawet gdyby ten programator był bardziej niezawodny to rozwiązanie też nie będzie satysfakcjonujące ponieważ nie umożliwia on programowania ISP "na żywca" w pracującym układzie - nie posiada buforów.

  Moim marzeniem jest programator w stylu STK200 dla AVR (http://www.pg.gda.pl/~zbczaja/pdf/parallpp.gif) umożliwiający programowanie procesora ISP w działającym systemie.

  Znalazłem schemat prosty programatora LVP dla PICów http://www.finitesite.com/d3jsys/proglvp-terminated.gif i postanowiłem wykorzystać programator STK200 do programowania PICów przy użyciu programu WinPic (możliwość stworzenia własnego programatora na LPT) metodą LVP. Odpowiednio przedefiniowałem numery pinów na LPT tak aby dopasować to do programowania PICa. Niestety - mimo, że testując w programie wyjścia są one ok to układu nie da się zaprogramować :(

  <<<Moje ustawienia>>>

  DataIn=ack
  VppOnOff=D4 <=== steruje PGM
  VddOnOff=nc
  Connect=!D2 <=== negacja aby odpalić 74hc244
  ClockOut=D6
  DataOut=D5
  DataOutWhileReading=1
  PullMclrDown=nc
  ClkEnable=nc
  OutEnable=!D3 <=== negacja aby odpalić 74hc244

  Niestety jak już wspomniałem to rozwiązanie nie działa - i nie wiem dlaczego.

  Oczywiście programując JDMem ustawiłem LVP na ON.

  Czy ktoś z was myślał już o takim rozwiązaniu aby wykorzystać STK200 do programowania PICów?

  Czy ma ktoś pomysł gdzie w drodze mojego rozumowania nad konstrukcją programatora może tkwić błąd?

  Czy ktoś może zaproponować schemat prostego a zarazem przyjaznego programatora PICów (w szczególności 18f252) w stylu STK200?

  0 1