Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka prostej gry elektronicznej na tarczę dla ASG

mi_ma 16 Mar 2007 13:07 7332 6
  • Przeróbka prostej gry elektronicznej na tarczę dla ASG

Poniżej projekt przeróbki gry "Simon game", dostępnej na Spark Fun Electronics, polegającej na zamienieniu tradycyjnych przycisków na tarcze z pleksji dla ASG. Sama gra polega na wklepywaniu klawiaturą rozwijającej się coraz bardziej kolejności kolorów.
    Same tarcze zostały zrobione z pleksji, elementów piezoelektrycznych i zapalających sie kolorowych diod. Gdy piezoelektryk wpada w wibrację, zostanie poddany naprężeniom to pojawia się efekt piezoelektryczny prosty, polegający na pojawieniu się siły elektromotorycznej. Prosty układ elektryczny odczytuje pojawiające się impulsy i zamienia je na sygnał cyfrowy. Sygnał cyfrowy jest używany do przełączania przycisków zamiast przycisków w oryginalnym układzie.
    Sam projekt nie wygląda zbyt estetycznie, bo autor robił go w pośpiechu, odkąd sama idea przestała go interesować. Mimo to, projekt ma charakter dydaktyczny pozwalający na wyciągnięcie przydatnych wniosków:
    - Przy użyciu elementów piezoelektrycznych można stworzyć całkiem dobrą tarczę dla ASG
    - Nie wszystkie elementy piezoelektryczne działają są tak samo czułe, niektóre reagowały na samo dotknięcie, podczas gdy inne trzeba było mocno przyciskać śrubokrętem
    - Pomimo małej czułości i tak dobrze pracowały jako czujniki uderzeń
    - jeżeli ktoś będzie chciał robić tarczę do ASG, powinien uszyć czegoś twardszego niż pleksji, ponieważ przy bliskich strzałach łatwo ją zniszczyć

Przeróbka prostej gry elektronicznej na tarczę dla ASGPrzeróbka prostej gry elektronicznej na tarczę dla ASGPrzeróbka prostej gry elektronicznej na tarczę dla ASG

Przeróbka prostej gry elektronicznej na tarczę dla ASG
    Schemat Simon Game:

http://www.sparkfun.com/datasheets/Widgets/Simon-Schematic.pdf

W źródle krótki filmik pokazujący działanie układu

źródła http://hackedgadgets.com/2007/03/15/shootable-simon-game/#
    http://imakeprojects.com/projects/shootable-simon/

Fajne!
  • #2 16 Mar 2007 19:44
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  

Witam,
    Projekt fajny, jednak jest ale...
    Jeżeli kulka z ASG trafi w kabelek, to może uszkodzić / wyrwać element piezo.

Zrobienie takich kilku(nastu) tarcz, i ustawienie np w wydzielonym fragmencie lasu - ciekawy pomysł - a jaki trening :D

Pozdrawiam

• #3 16 Mar 2007 21:25
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor

VIGOR_PICTURES napisał:
    Witam,
    Projekt fajny, jednak jest ale...
    Jeżeli kulka z ASG trafi w kabelek, to może uszkodzić / wyrwać element piezo.

Pozdrawiam

Element piezo i kabelek jest za pleksją, co daje pewną ochronę przed uszkodzeniami.

• #4 17 Mar 2007 14:23
    Karol966
    Poziom 30  

ciekawi mnie to urządzenie ale nie wiem w ogule co to jest, rozumiem że jak to uderzymy to się zapalają odpowiednie diody czy jakoś tak ale co to jest ASG?

• #5 17 Mar 2007 14:35
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor

Karol966 napisał:
    ciekawi mnie to urządzenie ale nie wiem w ogule co to jest, rozumiem że jak to uderzymy to się zapalają odpowiednie diody czy jakoś tak ale co to jest ASG?

ASG - AirSoft Gun - karabinki na plastikowe kulki z mechanizmami pneumatycznymi, gazowymi lub sprężynowymi. Wystarczy wpisać na google ASG i wszystko będzie jasne...

• #6 17 Mar 2007 15:03
    Karol966
    Poziom 30  

no to w takim razie dobrze myslałem że to coś związanego z pistoletem:)
    Możnaby wykorzystać te przetworniki przymocowane do twardej plyty, np panele podłogowe z mdf, ułożyć to w kształcie tarczy i zastosować wyży wyświetlacz LED a następnie mikrokontrolerem badać czyjniki by potem wyświetlić punkt na wyświetlaczu, moim zdaniem daloby radę to zrobić a możnaby uzyskać praktyczną zabawke do zawodów
    Niestety kręgi musiałyby być wymienne bo od wiatrówki napewno niszczylyby się za szybko

• #7 17 Mar 2007 15:16
    bogo88
    Poziom 10  

Grałem kiedyś w ASG i wszystkim gorąco polecam!! Świetna zabawa. Ciekawy pomysł na wykorzystanie elementów piezoelektrycznych, ale wątpię czy opłacalne jest robienie takiej tarczy do AirSoftu.
    Nic nie porównuje się do strzelanki z kolegami w lesie albo na jakiejś budowie. A tarcze można zrobić ze zwykłego styropianu.
    Chociaż tutaj można zastosować jakąś głośną sygnalizację dźwiękową na wyjściu, przecież repliki mają spory zasięg i wątpię czy widać by było zwykłe ledki.
    Pozrdro!