Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stroboskop coś nie działa.

16 Mar 2007 13:14 1811 24
  • Level 11  
    Witam
    Mam problem z stroboskopem zmontowanym na podstawie schematów z : http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2260.pdf wszystko zrobiłem jak należy i nie działa ale w palniku słychać i widać (ledwie co ale widać) przeskakujące iskry z elektrody na elektrodę. Kąpletnie nie wiem co może być źle jedyne co zmieniłem to dałem mniej kondensatorów acha jeszcze jedno zauważyłem jak już do wyłącze z sieci to kondensatory w czarnej elipsie (patrz rysunek poniżej) są naładowane do około 300V i te na dole w czerwonej elipsie mają 0V.Napięcie na palniku podczas pracy około 630V.Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam
    tomek_17

Post był raportowany.
    (!!) – ozdobnik ? -- > REGULAMIN pkt 11.2. [hefid]
  • Level 11  
    Mała pojemność kondesatorów jest prawdopodobnie przyczyną słabych rozbłysków . Uzupełnij brakujące kondensatory. Pozdrawiam
  • Level 21  
    Ile masz teraz tych kondensatorów w sumie?
    Jeśli palnik „cyka” to chyba dobrze kita złożyłeś, tylko coś słabo się ładuje.
    Może za mała pojemność, posprawdzaj D1, D2 czy aby w dobrym kierunku wlutowane i rezystory czy nie pomieszały ci się kolorki pasków.
  • Level 11  
    kondensatorów mam 6 moge jescze dołożyć 6 ale elektrolitycznych i tu właśnie nie wiem jak z polaryzacją gdzie plus a gdzie minus a a co do tych rozbłysków to widać tylko jak prąd przechodzi i to tylko w całkowitej ciemności
  • Level 20  
    Witam, w/g mnie mogą być dwa problemy, (przyjmując że wszystko jest poprawnie złożone)
    1- kondensator C16 powinien być conajmniej na 630V 2- palnik może stracił swoje zdolności wyładowcze - (one się tez zużywają).
    Sprawdź czy potencjometr P1 rzeczywiście posiada wartość 0,5 MOchm - lub któryś z kondensatorów w gałęźi ma zbyt dużą upływność -tą drogą może następować szybsze rozładowywanie baterii kondensatorów.
    Jeżeli istnieje przeskok wyładowania pomiędzy elektrodami zasilającymi - to albo jest zbyt mała energia wyładowcza, albo zbyt niskie ciśnienie gazów lub pary rtęci w samym palniku.
    Pozdrawiam
  • Level 21  
    tomek_17 wrote:
    kondensatorów mam 6 moge jescze dołożyć 6 ale elektrolitycznych i tu właśnie nie wiem jak z polaryzacją gdzie plus a gdzie minus a a co do tych rozbłysków to widać tylko jak prąd przechodzi i to tylko w całkowitej ciemności

Nie chodzi ile jest sztuk, ale jaka pojemność!!!
    Jeśli nie są to kondensatory elektrolityczne to polaryzacja nie wchodzi w rachubę.
  • Level 11  
    stefcio wrote:
    tomek_17 wrote:

Nie chodzi ile jest sztuk, ale jaka pojemność!!!
    Jeśli nie są to kondensatory elektrolityczne to polaryzacja nie wchodzi w rachubę.

a jeżeli to kondensatory elektrolityczne to jak mam je podłączyć??

Co do palnika jest on nowy a nie rozumie po co na większe napiecie kondensator C16 skoro on robi tylko impuls do transformatora.Kondensatory długo czymają nawet po 2 godzinach może nieźle sieknąć jak sie dotknie;]Potencjometr P1 ma 470k ohm i charakterystyke A 2W
  • Level 22  
    Witam,
    tam gdzie masz te prostokaty to jest minus. A po tej stronie na ktorej nic nie ma, to jest plus.
    PZDR
  • Level 11  
    barteusius wrote:
    Witam,
    tam gdzie masz te prostokaty to jest minus. A po tej stronie na ktorej nic nie ma, to jest plus.
    PZDR

:D dzięki ale nie o to mi chodziło. Chodzi mi o to jak je włożyć w ten układ czy plusy dać na góre na duł czy wszystkie plusy na środek mi sie wydaje że na środek ale lepiej sie upewnić i myśle że nie wybuchną są 1uF/400v
  • Level 21  
    Kolega „barteusius” dobrze radzi tylko widzę, że kolega nie bardzo zaznajomiony z elektroniką a tu się kłania znajomość budowy zasilacza / prostownika.
    Po pierwsze w gniazdku nie ma PLUSA i MINUSA jest prąd ZMIENNY!!!!
    I najprościej pisząc te dwie duże diody prostownicze działają u ciebie jako prostownik w zasilaczu symetrycznym. PLUS -masa(ZERO)- MINUS
    I jeśli masz kondensatory elektrolityczne to dajesz 6 pomiędzy PLUS i ZERO (zero to w tym wypadku będzie minus)
    I tak samo 6 sztuk do ZERO i MINUS – (zero to będzie tutaj plus).
  • Level 11  
    Podłączyłem wszystkie kondensatory (12 na 14 kondensatorów) tak jak na rysunku dalej to samo tylko coś tam stuka i w ciemności przeskok iskier widać podłączyłem do sieci jak na rysunku.Po odłączeniu transformatora zapłonowego nic sie nie dzieje tylko pyka coś jak się zbliży kabelek to przeskakuje długa iskra.Jak wszystko chodzi (oczywiście bez błysku) wydziela się dziwny zapach (coś śmierdzi) z okolic palnika i transformatora dokładnie nie wiem z czego.
  • User removed account  
  • Level 11  
    Dioda D2 przewodzi ,dolna bateria kondensatorów (6uF) ładuje sie do 310V podczas pracy wiec wszystko pewnie ok. Ale mi sie nie podoba włączenie napięcia zobaczcie na rysunku czy wszystko dobrze.
  • User removed account  
  • Level 11  
    Przeciesz na samym początku piesze że "w czarnej elipsie mają 300V a w czerwonej po wyłączeniu mają 0V po wyłączeniu z sieci" więc na mój chłopski rozum to napięcie na nich jest ale sie nie ładują lub zaraz po wyłączeniu z sieci jakoś się rozładowują .A i prosze o odpowiedź jak z tym połączeniem do sieci czy jest ok.
  • User removed account  
  • Level 21  
    Przepraszam, ale ten temat robi się już nudny.:cry:
    Co ty masz urojone z tym włączeniem zasilania? Przecież przy prądzie zmiennym tutaj to obojętne gdzie dasz fazę.
    Młody lub początkujący elektroniku ze swoją ubogą wiedzą robiąc ten stroboskop porwałeś się z motyką na księżyc, ten układ może być dla ciebie bardzo niebezpieczny.
    Po1: proponuję ci wylutować wszystkie elementy i jeśli jesteś w stanie sprawdzić czy są sprawne to zacznij montaż od nowa zwracając uwagę na POLARYZACJĘ wszystkich elementów, które tego wymagają.
    Po2: czy płytkę robiłeś osobiście czy jest fabryczna / kupna? Bo jeśli robiłeś sam to zapewne tu tkwi problem, jeśli montaż jest poprawny. (Źle rozmieszczone ścieżki?)
    Jeśli zdecydujesz się wylutować wszystko to dokładnie obejrzyj ścieżki czy nie przepaliłeś którejś zbyt długo lutując.
    Po3: poczytaj jeszcze dużo lektur o elementach elektronicznych diodach, tranzystorach, triakach, rezystorach…i.t.p.
    Więcej pomysłów nie mam.
    Życzę powodzenia.
  • Level 11  
    WojcikW wrote:
    Nie robiłem stroboskopu, ale schemat wydaje mi się że jest poprawny. Sprawdź kondensator C16 47nF. Napięcie 250V to chyba za mało. Ja bym tam dał kondensator na 1000V.

Kondensator C16 wydaje mi sie że jest ok bo jak by był zły to nie działał by transformator zapłonowy a on jak pisałem wcześniej działa.

stefcio wrote:
    Przepraszam, ale ten temat robi się już nudny.:cry:
    Co ty masz urojone z tym włączeniem zasilania? Przecież przy prądzie zmiennym tutaj to obojętne gdzie dasz fazę.
    Młody lub początkujący elektroniku ze swoją ubogą wiedzą robiąc ten stroboskop porwałeś się z motyką na księżyc, ten układ może być dla ciebie bardzo niebezpieczny.
    Po1: proponuję ci wylutować wszystkie elementy i jeśli jesteś w stanie sprawdzić czy są sprawne to zacznij montaż od nowa zwracając uwagę na POLARYZACJĘ wszystkich elementów, które tego wymagają.
    Po2: czy płytkę robiłeś osobiście czy jest fabryczna / kupna? Bo jeśli robiłeś sam to zapewne tu tkwi problem, jeśli montaż jest poprawny. (Źle rozmieszczone ścieżki?)
    Jeśli zdecydujesz się wylutować wszystko to dokładnie obejrzyj ścieżki czy nie przepaliłeś którejś zbyt długo lutując.
    Po3: poczytaj jeszcze dużo lektur o elementach elektronicznych diodach, tranzystorach, triakach, rezystorach…i.t.p.
    Więcej pomysłów nie mam.
    Życzę powodzenia.

Po1:wszystkie elementy są nowe i sprawdzone czy działają ścieżki były sprawdzane już po kilka razy.
    po2:płytke robiłem sam ale nie ma szans na pomyłke bo była odbijana z papieru.
    Po3:nie musze czytać bo już o elementach elektronicznych dużo wiem.
    Po4:Nie widze powodu żeby ten układ był by dla mnie niebezpieczny.
    Po5:Myślisz że mnie to nie nudzi tyle kasy w to władowałem a to nie działa.
  • Level 21  
    Jesteś tak bardzo oczytany! A pytasz o polaryzację kondensatorów??
    Jak zasilić układ z gniazdka??
    Tym bardziej dowodzisz mojej teorii, że jesteś raczej bardzo słabym i początkującym elektronikiem, bo zamiast moje „wypociny” potraktować jako dobre rady ty się oburzasz jak jakiś młokos.

Każdy coś ci napisał i jakoś próbował pomóc, ten układ jest prosty i nie powinien ci sprawić problemów jeśli jesteś taki biegły w te klocki tym bardziej że kity z AVT są sprawdzone.

Zamiast unosić się dumom daj to komuś do sprawdzenia, bo czasem trzecie oko zauważy to czego my nie widzimy.
  • Level 11  
    Nie mam komu tego dać nie mam znajomych elektroników więc musze sam to zrobić.Acha i jeszcze mam pytanie czy niedziałanie tego układu może być inna charakterystyka potencjometru?(miała być B a jest A)
  • Level 11  
    To ja już nic nie kapuje napięcie na palniku jest ,transformator daje impulsy na palnik przez palnik widać przechodzący prąd ale nie ma tego upragnionego błysku może coś z palnikiem nie tak jak myślisz??
  • Level 21  
    Proponuję ci wylutować wszystkie elementy i jeśli jesteś w stanie sprawdzić czy są sprawne to zacznij montaż od nowa zwracając uwagę na POLARYZACJĘ wszystkich elementów, które tego wymagają.

Tyle i tak za dużo.
  • Level 20  
    Witam,
    sprawdź czy (iskra) impuls zapłonu nie przeskakuje po szkle do jednej z elektrod po zewnętrznej stronie palnika - kilkakrotnie się z tym już spotkałem. Możesz spróbować odwrócić jedno z uzwojeń transformatorka zapłonowego by zmienić polaryzację zapłonu. :)
    Pozdrawiam
  • Level 11  
    Wylutowałem wszystkie kondensatory i załączyłem do prądu nic sie nie dzieje jak dałem dwa to to to samo sie dzieje co by były wszystkie kondensatory jeszcze zobacze czy czasem Adam-zw nie ma racji.