Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z połączeniami w elektrycznej pile łańcuchowej

mariuszss 16 Mar 2007 13:37 9106 11
  • #1 16 Mar 2007 13:37
    mariuszss
    Poziom 16  

Witam.
    Znajomy podrzucił mi piłę z uszkodzonym jednym z wyłączników (są dwa - CD3BY 10A 0,5 HP).
    Wszystko byłoby OK, gdyby nie fakt rozłączenia tych wyłączników przez znajomego i słownym przekazie jak mają być podłączone (po wymianie uszkodzonego) - połączenia na rysunku.
    Po podłączeniu okazuje się, że wyłącznik opisany jako ABC bardzo iskrzy przy przełanczaniu. Zastanawiam się, czy to normalne, czy coś jest nie tak. I tu wielka prośba dla osób w temacie o poradę.

PS. Nadmienię, że przycisk jest tak skonstruowany, że najpierw załancza DEF a później ABC (uskok na przycisku).
    Przekaźnik ABC chwilowo odciążyłem wysterowywując nim przekaźnik, który załancza obwód główny (szkoda ciężko dostępnego przełącznika).

3 11
  • #2 18 Mar 2007 21:49
    stomat
    Specjalista elektryk

Moim zdaniem najpierw powinien załączać ABC a potem DEF ale zaznaczam nigdy czegoś takiego nie robiłem. Tak mi się tylko nasunęło po obejrzeniu schematu.

0
  • #3 20 Mar 2007 17:22
    KACZOREK
    Poziom 20  

ten schemat jest do niczego ponieważ jeśli jest to elektryczna piła łańcuchowa (ręczna)to jeden z tych przełączników jest wyłącznikiem głównym a drugi jest sprzężony z hamulcem na sprzęgle i obydwa pracują w szereg tzn. załączenie piły wyłącznikiem głównym nastąpi tylko w przypadku gdy zwolniony jest hamulec sprzęgła. podłączenie samego silnika jest również nie prawidłowe. Należy wyprowadzić początki uzwojeń cewek do zasilania a końce uzwojeń cewek do poszczególnych szczotek. jeżeli obroty silnika zamiast prawych będą lewe to należy zamienić końce uzwojeń między sobą

0
  • #4 22 Mar 2007 21:06
    mariuszss
    Poziom 16  

Witam i dziękuję za zainteresowanie.
    W tej pile tak na 99.9% nie ma żadnych sprzężeń wyłącznika z hamulcem (tak jak dla mnie to jeden z wyłączników jest hamulcem). Co do początków i końcy uzwojeń to przyznaje, że mogłem niepoprawnie zinterpretować po zaglądnięciu do silnika. Liczyłem na to, że podobny sposób załanczania silnika jest jakimś standardem i że jakaś dobra dusza podpowie jak to ma być połączone.
    Postaram się jak najszybciej zweryfikować te uzwojenia i może uda mi się zamieścić kilka fotek przycisku i wnętrza tej piły.

KACZOREK jeżeli dysponujesz jakimiś schematami połączeń w piłach elektrycznych łańcuchowych to bardzo proszę o informacje.
    Jeszcze raz dzięki.

0
  • #5 22 Mar 2007 21:53
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Podaj markę i typ piły

1
  • #7 25 Mar 2007 17:03
    KACZOREK
    Poziom 20  

schematów żadnych nie posiadam a takich pił naprawiałem już kilkanaście włącznie z przezwajaniem wirników i w zasadzie rozwiązania układowe są prawie identyczne ale jak byś zrobił parę zdjęć wnętrza to połączymy to bez problemu

0
  • #8 26 Mar 2007 16:37
    mariuszss
    Poziom 16  

Witam,
    zamieszczam kilka fotek, sprawdziłem raz jeszcze schemat połączeń na którym zaznaczyłem umowne początki i końce uzwojeń.

1
  • Pomocny post
    #9 26 Mar 2007 19:01
    KACZOREK
    Poziom 20  

sprawa jest prosta bo w tej pile występuje hamulec elektryczny który służy do natychmiastowego zatrzymania silnika po jego wyłączeniu i rzeczywiście styki wyłącznika abc będą iskrzyć jest to normalne zjawisko choć prowadzi do dość szybkiego wypalenia styków. możesz wyłączyć hamulec wypinając końcówki
    E i B tylko wtedy jeszcze przez jakiś czas łańcuch będzie w ruchu dopóki wirnik się nie zatrzyma i ten schemat w takim układzie jest prawidłowy

1
  • #11 06 Paź 2007 20:18
    Greeguar
    Poziom 2  

Witam
    Mam pytanie do kolegi gdzie kupił ten włącznik CD3by

1
  • #12 06 Paź 2007 22:33
    mariuszss
    Poziom 16  

Witam.
    Udało mi się kupić taki wyłącznik w sklepie prowadzącym sprzedaż sprzętu STIHL i Husqvarna w Dąbrowie Górniczej (śląskie) - cena 14zł/szt.

Pozdrawiam
    Mariusz.

0