Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator Tesli modulowany dźwiękiem - głośnik plazmowy

c4r0 16 Mar 2007 19:32 18675 45
  • Pewnie słyszeliście o generowaniu dźwięku za pomocą łuku elektrycznego. Coś takiego właśnie udało mi się uruchomić :D Użyłem do tego moją małą SSTC (półprzewodnikową cewkę Tesli). Natężenie łuku zmienia się poprzez odstrojenie od rezonansu uzwojenia, wykorzystałem do tego wejście FM warsztatowego generatora funkcyjnego, do którego podłączyłem wyjście karty dźwiękowej. Po dobraniu amplitudy sygnału wejściowego brzmi to całkiem nieźle, w każdym razie jakość dźwięku przerosła moje oczekiwania :) Tutaj macie dwa filmiki:
    filmik1 (Safri duo - Rise)
    filmik2 (Bomfunk MCs - Freestyler)
    :D

Kolego popraw linki , są nie aktywne ! . andre1979

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    Sebastianolek w 2 wcielen
    Poziom 1  
    Bardzo dobry bajer. Bardzo mi sie podoba twoje urzadzonko i gratuluje odwagi. Ja też chcialem kiedyś coś takiego zrobic ale brak mi odwagi.

Pozdrowienia

Sebastianolek :D:D:D:P

Moderowany przez McRancor:

§5 drugie konto, założone tylko po to żeby dalej pisać nic nie wnoszące posty > blokada permanentna na forum elektroda.pl

RaDiK_88
    Poziom 15  
    Witam
    bardzo pomysłowe strasznie mi sie podoba chciałby zobaczyć schemat jestem ciekaw czym różni sie od prawdziwej tesli bo jeszcze sie nie spotkałem z takim rozwiązaniem

Pozdrawiam
    Krokus22
    Poziom 19  
    Podziwiam, akurat sterowanie dźwiękiem SSTC to jeszcze w miarę łatwo wykonywalna sztuczka. Prawdziwa sztuka to dźwiękiem wysterować DRSSTC. Pozdrawiam.
    ciapciok
    Poziom 20  
    Cytat:
    chciałby zobaczyć schemat

Przecież Autor podał linka w pierwszym poście.

Pozdrawiam
    manekinen
    Poziom 29  
    Witam serdecznie. No takiego czegoś jeszcze nie widziałem powiem szczerze, ogromne gratulacje! Udało mi się ściągnąć jeden filmik jakimś cudem, ten z Freestayler'em. (flashget nic nie daje, po prostu serwer jest lipny. ściągałem 0.2kB/s).
    EFEKT POWALAJĄCY.
    Teoretycznie można było by z tego zrobić niepowtarzalny wskaźnik wysterowania do wzmacniacza mocy. Jednak pozostaje problem gabarytów i zakłóceń, ale dla upartego i chcącego - nic trudnego :)
    jak dla mnie 10/10
    Pozdrawiam, Paweł
    rafels
    Poziom 23  
    Dziwne. U mnie filmiki te filmiki idą z prędkością 130kB/s.

ps. Bardzo ładna cewka :)
    c++
    Poziom 22  
    Witam,
    jestem pod wrazeniem. Gratulacje odwagi, ale czy rodzice ci pozwalaja na takie rzeczy (o ile masz mniej niz 18 lat), przeciez to sporo V :D
    PZDR
    redart
    Poziom 23  
    Widowiskowy głośnik! Zastanawiam się 'co ludzie powiedzą' jak zobaczą taki gadget na półce i czy komuś nie przyjdzie do głowy własnoręcznie sprawdzić co tak gra... Jak dla mnie to najefektowniejszy wskaźnik wysterowania i do tego grający. Pomijając sieczkę elektromagnetyczną wokół, to naprawdę fajny bajer.
    maxrider
    Poziom 20  
    Szczerze powiem świetny efekt!!
    nie mam słów po prostu zostawiam 6/6 i tyle !!
    Ciekawe jaka to moc akustyczną jest w stanie oddać:D
    może pokusisz się o zmierzenie natężenia dzwięku??
    KrzyChules
    Poziom 12  
    bardzo ciekawy efekt , jako analizator widma swietny . a przy zamocowaniu srubokreta(?) na stale bedzie taki sam efekt? tzn chodzi mi o to czy po rozkreceniu troche glosniej nie zajazy sie na stale luk elektryczny
    c4r0
    Poziom 36  
    ciapciok napisał:
    Cytat:

No właśnie. Ale podam jeszcze raz :arrow: LINK

lechoo napisał:
    serwer jest strasznie powolny i leci z niego jak krew z nosa...
    Bo go zapchaliście! :P Jeszcze dostanę opieprz od admina :P Normalnie chodzi z dużą prędkością.

barteusius napisał:
    Gratulacje odwagi, ale czy rodzice ci pozwalaja na takie rzeczy (o ile masz mniej niz 18 lat), przeciez to sporo V :D
    Mam 20 lat. A poza tym ktoś taki jak Ty chyba powinien wiedzieć, że to nie napięcie jest niebezpieczne ;)

KrzyChules napisał:
    a przy zamocowaniu srubokreta(?) na stale bedzie taki sam efekt? tzn chodzi mi o to czy po rozkreceniu troche glosniej nie zajazy sie na stale luk elektryczny
    Będzie taki sam efekt, o ile wyładowania będą szły w powietrze a nie bezpośrednio do śrubokręta. Na filmiku widać zależność dźwięku od tego jak trzymam śrubokręt. Ale tak czy siak zbyt dużego natężenia dźwięku to nie da. Zastosowanie praktyczne raczej nie ma sensu, ale jest to fajny bajer :D
    DooBLER
    Poziom 12  
    Witam
    Projekt bardzo mi się podoba 6/6
    Podziwoam takie ynalazki

Na youtube znalazlem jeszcze cos takiego:

Link

i cała seria z "Geek Group Musical Tesla Coil" w nazwie

Pozdrawiam
    mrrudzin
    Poziom 39  
    Czy ktoś z was, komu udało się ściągnąć te filmy z pierwszego postu może je umieścić na youtube albo innym serwerze z którego można w miarę szybko to pobrać?
    c4r0
    Poziom 36  
    Macie jeszcze na sendspace: filmik1, filmik2.

Nie wiem czemu Wam nie chce się ściągać, nigdy nikt mi nie narzekał na ten serwer.

Aha, i oświećcie mnie jeszcze o co chodzi z głosowaniem na tematy w tym dziale? :roll:
    msthhk
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Nie udzielam się w DIY, raczej niemo podziwiam konstrukcje (albo ubolewam nad nimi). Twoja zrobiła na mnie wielkie wrażenie, "piorunujące" ;)
    Jestem w szoku, respekt za wykonianie tak niefunkcjonalnego i robiącego takie wrażenie urządzenia. Obejrzę sobie zatem Freestyle'ra w wersji kV raz jeszcze.
    PS: Z serwerem chyba jest w porządku wszystko.
    ciapciok
    Poziom 20  
    Cytat:
    Aha, i oświećcie mnie jeszcze o co chodzi z głosowaniem na tematy w tym dziale?

W dziale DIY jest konkurs na najlepszy projekt. Wygrywa ten, kto nazbiera najwięcej szóstek.

Pozdrawiam
    seba881
    Poziom 12  
    Witam
    Starałem się prześledzić dokładnie temat ale czegoś nie rozumiem do końca. A mianowicie co wytwarza dzwięk. Czy to głośnik wytwarza dzwięk a to ten łuk to jest tylko dla wygladu czy to ten łuk wytwarza dzwięk i niema tam żadnego głośnika? W szczególności chodzi mi o ten filmik z organami.
    c4r0
    Poziom 36  
    We wszystkich filmikach to łuk jest źródłem dźwięku - nie ma żadnego głośnika. To z organami to akurat jest prostsza opcja, bo tam chyba wystarczy kluczowanie sygnałem prostokątnym. Chociaż koleś który to zrobił (Steve Conner) to prawdziwy wymiatacz w tym temacie.

[edit]
    Statystyka mojej strony. Ten skok to wejścia z tego topicu:
    I Wy się dziwicie że serwer zamulił :P
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    gratuluje nie miałem pojęcia o czymś takim. Nawet nie wiedziałem że łuk można modulować żeby wytwarzał dzwiek-przecież łuk wytwarza jedynie trzaski i piski. widziałem już wiele głośników np ze stacji dysków, wiec prosił bym o jakiś schemat który pozwolił by nam zrozumieć istote działania tego hmm głośnika plazmowego wkońcu po to jest ta strona.... wciąz zadaje sobie pytanie jak to działa cry Z wyrazem uznania dla konstruktora moja ocena 6\6
    c4r0
    Poziom 36  
    cooltygrysek napisał:
    Nawet nie wiedziałem że łuk można modulować żeby wytwarzał dzwiek-przecież łuk wytwarza jedynie trzaski i piski.

Stabilny, jednostajny łuk wysokiej częstotliwości jest zupełnie cichy. Ale grzeje powietrze, co powoduje wzrost objętości tego powietrza. Więc modulowany łuk powoduje modulowane nagrzewanie powietrza w nim i wokół niego, a to powoduje modulowaną zmianę ciśnienia, która (ta zmiana) rozchodzi się jako dźwięk :)

cooltygrysek napisał:
    prosił bym o jakiś schemat który pozwolił by nam zrozumieć istote działania tego hmm głośnika plazmowego wkońcu po to jest ta strona.... wciąz zadaje sobie pytanie jak to działa cry

c4r0 napisał:
    ciapciok napisał:
    Cytat:

No właśnie. Ale podam jeszcze raz :arrow: LINK
    Cinek_as
    Poziom 21  
    c4r0 czy ten śrubokręt który trzymałeś był nie izolowany!? Nie popieściło cię? I czy cewkę można odrazu podłączyć do karty dzwiękowej?
    c4r0
    Poziom 36  
    Cinek_as napisał:
    c4r0 czy ten śrubokręt który trzymałeś był nie izolowany!? Nie popieściło cię?
    Tak, śrubokręt był nieizolowany. Może cię to zdziwi, ale bardziej bym ucierpiał gdyby był izolowany :) Prąd generowany przez teslę jest na tyle mały, że w ogóle go nie czuć. Do tego też efekt naskórkowy rzekomo zapewnia bezbolesny przepływ prądu o takiej częstotliwości. Natomiast gdyby śrubokręt był izolowany, łuk przebiłby po powierzchni uchwytu do mojej ręki, a to by mnie mogło dość skutecznie poparzyć i wypalić ładną śmierdzącą i głęboką dziurkę w skórze :)

Cinek_as napisał:
    I czy cewkę można odrazu podłączyć do karty dzwiękowej?
    Nie wiem co rozumiesz przez cewkę :) Jeśli chodzi Ci o uzwojenie wtórne widoczne na filmikach to oczywiście nie. A jeśli chodzi o całą konstrukcję trafa tesli to też nie :P Jak napisałem wyżej sygnał z karty dźwiękowej idzie do wejścia modulacji FM generatora warsztatowego, i dopiero zmodulowany sygnał wysokiej częstotliwości z generatora idzie do wejścia drivera w tesli.
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Aha :) a koszt takiej całej cewki to?
    c4r0
    Poziom 36  
    Cinek_as napisał:
    Aha :) a koszt takiej całej cewki to?
    Brak danych :P Większość elementów i materiałów "z odzysku". Ale mogę powiedzieć że uruchomienie kosztuje sporo spalonych mosfetów (to akurat wiem, IRF820 z allegro po jakieś 20gr/szt) i pracy :)
    spazz19
    Poziom 12  
    Witam obecnie jestem w fazie projektowania własnej DRSSTC modulowanej sygnałem MIDI bądź jakimś analogowym. 1 testy wypadły pozytywnie ;D jeszcze bez modulatora sygnałem audio. Później zrobię nowy temat odnośnie DRSSTC gdy już ją skończę (już niebawem;D gdy dojdą elementy do zbudowania odpowiedniego drivera do moich IGBT ). Co do modulacji dźwiękiem testów nie robiłem bo układ już jest sprawdzony na poprzedniej SSTC. Jak już wspomniałem 1 testy wypadły bardzo dobrze mimo ze obecny driver nie mógł sobie poradzić z 4 150A IGBT (4 TC4422 odblokowywały je w ok. 20% ;D) przy zasilaniu mostka +12V wyładowywania osiągały około 3-4cm niby mało ale;]... to tylko 12v i 100mA poboru czego więcej tutaj oczekiwać ( normalnie cewka będzie pracowała przy 325VDC ) no i bez kondensatora powietrznego (mój obecny terminal jest do kitu, mnóstwo w nim pęknięć przez co napięcie mimo ogromnego potencjału nie rozchodzi sie płynnie ) z terminalem układ wprowadzę w podwójny rezonans co spowoduje ogromny wzrost wydajności względem pobieranej mocy a także duuuużo większe efekty lecz o tym później.
    Poniżej zdjęcia mostka H, rezonatora (po poprzedniej DRSSTC) a także prototypowego sterowania które niebawem będzie miało nową płytkę z kilkoma bajerami: synchronizacją modulatora z oscylatorem, generatora Deadtime, oraz ogranicznika prądów w obwodzie pierwotnym