Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

toshiba 4500

zhu 21 Sie 2002 22:06 2219 21
  • #1 21 Sie 2002 22:06
    zhu
    Poziom 22  

laptop jak w tytule , niestety ma tylko 4mb ramu , nie mogę wgrać win95 , można rozszerzyć do 20mb ;
    problem w tym że pasuje tam pamięć ram w kształcie i wymiarze karty bankowej np. visa . może ktoś ma taką pamięć ; występują w rozmiarze :
    4mb , 8mb i 16mb .
    czy może ktoś ma coś takiego lub wie gdzie można to kupić w Polsce . za każdą pomoc i podpowiedź z góry dziękuję .

• #3 23 Sie 2002 16:29
    zhu
    Poziom 22  

a może pamiętasz numer aukcji , bo coś nie bardzo mogę tam znaleźć tą pamięć ...

• #4 23 Sie 2002 16:47
    Masster
    Poziom 32  

Nie wiem czy teraz ktoś to sprzedaje ale widziałem już kilka razy je na aukcji. Sprawdzaj co kilka dni, powinny się pojawić. Poszukam sam i jeżeli znajdę to dam znać.

• #5 23 Sie 2002 17:28
    zhu
    Poziom 22  

ok , dzięki .
    jest tam teraz aukcja nr 6918551 o nazwie " 4MB RAM " , chyba z taką pamięcią , ale nie wiem czy będzie pasowała , sprzedający nie odpowiada - może też nie wie czy będzie pasowała , jak się znasz to zajrzyj tam i powiedz swoje zdanie czy może pasować do toshiby 4500 ?

• #6 23 Sie 2002 17:40
    Masster
    Poziom 32  

Nie jestem pewien co do tego z aukcji, ale dołączam skan IC-DRAMa z mojego IBM ThinkPada. Jest wielkości karty PCMCIA i wkładany do podobnego gniazda w środku komputera. Poszukaj dokumentacji tego Notebooka i tam będzie napisane jakiego typu modułów potrzebuje.

• #7 23 Sie 2002 21:12
    zhu
    Poziom 22  

sprawdziłem i rzeczywiście masz racje tak ta pamięć się nazywa jak napisałeś , występuje też pod nazwą memory style buisnes cart i
    jest stosowana w tym komputerze
    może wiesz po ile chodzą te karty pamięci ?

• #8 24 Sie 2002 00:18
    komp432
    Poziom 19  

Jeżeli chcesz wgrać win95 zamiast „setup” wpisz „setup /im”, pójdzie nawet na 2mb ram.

• #9 24 Sie 2002 11:30
    Masster
    Poziom 32  

Nie pamiętam po ile były te moduły. Ale poszukaj na allegro ludzi sprzedających części z notebooków i zadaj im pytanie na priva czy mają takie pamięci, ja w taki sposób znalazłem przetwornicę do podświetlania ekranu do mojego.

• #10 24 Sie 2002 16:01
    zhu
    Poziom 22  

do komp 432
    niestety opcja "setup/im" nic nie daje , wyłącza jedynie funkcje sprawdzania przez program instalujący czy jest wystarczająca ilość pamięci RAM ;
    zaś błąd się pojawia podczas etapu "Przygotowanie katalogu" . Komunikat o błędzie : Błąd SU0410

• #11 25 Sie 2002 21:05
    DariuszM
    Poziom 15  

Błąd SU0410 oznacza, że podczas instalacji program nie może załadować pliku informacyjnego ".inf" do jednego ze sterowników. Albo plik jest uszkodzony (nieczytelny) albo może być błąd w samym pliku.
    Jako jedno z możliwych rozwiązań problemu, Microsoft zaleca albo skopiowanie pliku ".inf", zmianę nagłówka "Signature" w takim pliku lub obydwa sposoby. W sekcji [Version] pliku informacyjnego należy zamienić:

Signature="$Windows 95$" na
    Signature="$CHICAGO$"

W tym celu:

Zidentyfikuj plik ".inf", podczas ładowania którego ten błąd występuje, zrób kopię (backup) pliku a następnie dokonaj jego edycji jak poniżej:

- zmień "Signature" z "$Windows 95$" na "$CHICAGO$"
    - zapisz plik z powrotem na dysk

Jeśli jest w tym pliku sekcja [Load_Inf] to dodatkowo usuń z niej nazwę producenta, do którego urządzenia ten sterownik został wykreowany i również zapisz ten (sam) plik (.inf) na dysku.

Wystartuj instalację Windows na nowo.

Pozdrawiam

• #12 26 Sie 2002 22:19
    zhu
    Poziom 22  

:? hmm.. no tak, ten problem opisany jest w Microsoft Knowledge Base Article - Q129971
    :arrow: http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=KB;EN-US;q129971&
    a dokladniej w Microsoft Knowledge Base Article - Q189143
    :arrow: http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;Q189143

"SU0410
    Error SU0410
    Cannot open X. This file may be missing or damaged, or
    there may not be enough memory to continue. Free some memory and then try again. Setup will now close."

ale z tego powodu, ze pojawia sie na roznych plikach *.inf z czystej instalki win95 osr2 (raczej nie na Third-Party Driver), zakladam wiec, ze to wynika jednak z powodu malej ilosci RAM dostepnej standardowo w T4500 tj. 4MB. Z tego, jesli dobrze pamietam w tym laptopie 128KB jest rezerwowane w BIOS'ie (na karte graficzna czy cos tam innego), wiec moze odrobine brakowac do wymaganego minimum podawanego przez Microsoft.
    Pozniej jeszcze dokladniej sprawdze i podam o ktore inf'y chodzi aby miec 100% pewnosc.

Pozdrawiam,

• #14 26 Sie 2002 23:14
    zhu
    Poziom 22  

dzięki za info , wg. opisu mojego laptopa pasują pamięci do 20MB RAM , czyli 4MB , 8MB i 16MB , czy będą pasowały 32MB ? raczej chyba nie .
    ale mam propozycje , może Tobie będzie pasowała ta 32MB - jeśli tak to bym ją kupił a potem byśmy się wyminili(oczywiście bez żadnych dopłat) . co Ty na to ?

• #15 26 Sie 2002 23:30
    Masster
    Poziom 32  

Niestety moje 486 dx/2 też obsługuje max 20 MB ramu :cry: .

• #16 26 Sie 2002 23:41
    zhu
    Poziom 22  

to nic nie wymyślimy :( ; napisałem do tego gościa co sprzedaje na jakie nap. jest ta pamięć . zobaczymy co odpisze , jeśli jest na 3v to chyba zamyka sprawę .
    sprzedający ma trzy słoneczka więc noże się dogadamy .
    na razie dzięki za info . , jakby co to dalej się polecam .

• #17 27 Sie 2002 02:25
    DariuszM
    Poziom 15  

Spróbuj tego rozwiązania Microsoft'a. Najpierw na jednym pliku i zobacz czy przejdzie dalej i tak po kolei. To Cię nic nie kosztuje w przeciwieństwie do innych rozwiązań. A jak wydasz trochę grosza na pamięć i w dalszym ciągu będzie problem to możesz sobie "pluć w brodę". Cokolwiek ktoś by chciał powiedzieć na pana Gates'a to trzeba jednak im (MS) czasem zaufać i przekonac się samemu co MS jest naprawdę wart. Bądź co bądź mówimy o Windows a nie Linux-sie czy Apple lub tp.
    P.S. - Nie, nie pracuję dla firmy Microsoft(!) - ale jestem użytkownikiem ich produktów.

Pozdrawiam

• #18 08 Wrz 2002 08:59
    zhu
    Poziom 22  

Blad sie pojawia glownie na plikach
    C:\WININST0.400\OLE2.INF
    C:\WININST0.400\MSDOS.INF

z tego powodu, ze sa to orginalne pliki z cab'sow instalki MS Win95 nie widze za bardzo mozliwosci, aby modyfikacja ich mogla cos zmienic. Zreszta, trzeba by te pliki specjalnie ze spakowanych CAB'sow wypakowywac, bo katalog C:\WININST0..400 wraz z zawartoscia zostaje usuniety przy zamykaniu programu instalacyjnego.

Pozdrawiam,

• #19 08 Wrz 2002 09:17
    zhu
    Poziom 22  

Jak by nie patrzec to jednak sie przyda odrobina dodatkowego RAM'u aby zainstalowac, a pozniej i w miare wygodnie pracowac na takim laptopie.

• #20 08 Wrz 2002 09:27
    zhu
    Poziom 22  

Poza tym to MS wyraznie "mowi", ze to rozwiazanie jest do symptomow:
    http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;Q189143

PRB: Error During Preinstallation of Third-Party Driver
    The information in this article applies to:
    Microsoft OEM Preinstall Kit (OPK) 95 OSR2, 95 OSR2.5

Symptoms
    If you include a third-party driver (Symptomy: zalaczenie sterownika "third-party" - czyli innego producenta niz MS, do preinstalacyjnego trybu Express w Win95 [uzywanego glownie przez producetow PC do preinstalowania Win wraz z odpowiednimi sterownikami do konkretnego modelu swoich nowych PC'etow])in the Windows 95 Preinstallation Express Mode using the technique described in the OPK User's Guide, you might receive the following error during preinstallation:

Pozdrawiam,

• #21 09 Wrz 2002 04:19
    DariuszM
    Poziom 15  

Kilka sugestii:

Dysk:
    - usuń (lub zmień nazwę) foldera instalacyjnego Windows (C:\>Windows) przed kolejną próbą instalacji
    - ewentualnie przed instalacją sformatuj dysk

BIOS:
    - sprawdź wszystkie ustawienia, ewentualnie zmień na domyślne
    - wyłącz pamięć (wewnętrzną) "cache" - będzie znacznie wolniej działać, ale gdyby by to pomogło to później Windows powinny działać przy załączonej opcji "cache"
    - sprawdź czy BIOS jest zabezpieczony programem antiwirusowym (myślę, że nie) - jeśli tak to wyłącz na czas instalacji

Pamięć:
    - myślę, że zwiększenie pojemności nie pomoże bezośrednio w wyeliminowaniu problemu ale może przyczynić się w sposób pośredni poprzez przesunięcie plików w inne obszary adresowe a to może samo w sobie już korygować problem (nie wszystkie sterowniki pracują optymalnie w każdym zakresie obszaru pamięciowego)
    - może być pamięć wadliwa (mały procent ale wykluczyć się nie da bez zamiany na inną - programy testujące mogą pomóc ale nie wszystkie testują dogłębnie i rezultaty nie muszą nic wykazać)

Inne:
    - karty PCMCIA lub urządzenia na portach zewnętrzych - odłączyć
    - instalować w momencie kiedy laptop nie jest jeszcze rozgrzany aby wykluczyć błędy hardware'owe typu przegrzany procesor, pamięć, kontroler dysku, zimne luty itp.

- stacja dyskietek - czy na 100% jest sprawna (nigdy nie było problemów z czytaniem/zapisem na dyskietkach?)
    - jakiego formatu dyskietek instalacyjnych używasz, normalnych 1.44MB czy 1.7MB (specjalny format MS w celu większego upakowania plików - nie wszystkie stacje dyskietek radziły sobie z tego typu dyskietkami na 100%)
    - przeczyść profilaktycznie głowice w stacji dyskietek, czasem minimalny spadek poziomu sygnału może wprowadzać przekłamania przy odczycie (a zwłaszcza przy zapisie) - DOS nie musi tego uznać jeszcze za błąd krytyczny ale przekłamania mogą już być.

Może któraś z tych powyższych sugestii naprowadzi Cię na jakiś trop.

Sprawdź co siedzi w plikach logowych kreowanych podczas instalacji.
    Odłącz mysz jeśli jest zewnętrzna

Czy możesz zobaczyć ustawienia w plikach startowych typu config.sys, autoexec.bat itp. i spróbować je zmienić przed instalacją windows (zrób wcześniej kopie dyskietki jeśli to normalny dysk)

Pozdrawiam

• #22 10 Wrz 2002 22:34
    Masster
    Poziom 32  

Nie wiem czy instalujesz z płyty czy dyskietkową wersję. Ja, wprawdzie na normalnym kompie nie laptopie, instalowałem z dyskietek upgrade win95 na 3.11 a komp ten miał właśnie 4 MB ramu, trwało to 6! godzin ale się udało. Ale może wystąpić problem o kórym pisał DariuszM, stacja dysków może nieodczytać dyskietek 1,7 MB (w moim ThinkPadzie nie czyta).

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo