Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silników do frezarki CNC

avatar 03 Sty 2008 22:59 158695 169
  • #121 03 Sty 2008 22:59
    przemysław popielarz
    Poziom 14  

Ok czyli sterowanie odpada. Udoło mi się rozbebeszyć jedną z drukarek i mam 3y silniki dwa z nich mają po dwa przewody a trzeci pięć i co dalej, jak nimi sterować, proszę o pomoc bo niemam pojęcia, jakie tranzystory, jaki program ?. Po prostu chce zrobić taką frezarkę na prubę zanim wydam kase na silniki i inne części to musze wiedzić że to zadziła więc narazie chce wykorzystać to co mam

• Relpol
  • #122 04 Sty 2008 00:43
    bartods
    Poziom 16  

Te dwa silniki to zwykłe silniczki które do frezarki się nie nadadzą.
    Ten ostatni z 5-cioma kabelkami się nada to silnik krokowy 4-ro fazowy.
    Musisz zdobyć sieszcze 2 takie.
    Silniki muszą być dość mocne aby dały radę poruszyć całą mechaniką.

Tak przy okazji masz troszkę pojęcia o elektronice :?:
    Bo jeżeli nie to szkoda twojego wysiłku i czasu.
    Prócz tego będziesz potrzebował paru elementów na interfejs LPT i na sterowniki do silników krokowych.
    Przyszykuj się na to że jednak parę złotych będziesz musiał wydać :(

• Relpol
  • #123 04 Sty 2008 09:41
    przemysław popielarz
    Poziom 14  

Powiem tak elektronikiem niejestem, jakieś tam pojęcie mam, lutować umiem pare prostych układów zrobiłem aczkolwiek zaprojektować takiego takiego sterowania niepotrafie, gdy bym miał schemat to bym polutował dlatego prosze o pomoc ?
    ps. oczywiście że jakieś koszty muszę ponieść
    Dzisiaj rozbiorę jeszcze jedną drukarkę i zobacza jakie tam siedzą silniki, a jeszcze mam pytanie wczoraj szukałem i znalazłem schemat takiego sterownika na samych tanzystorach, czy taki sterownik wystarcz ?, jak dobrać tranzystory do silnika ?

• #124 04 Sty 2008 10:41
    bartods
    Poziom 16  

http://www.ottop.republika.pl/optolpt.shtml
    Tu znajdziesz wszystko czego ci potrzeba.
    Musisz zrobić interfejs pomiędzy portem LPT a sterownikami.
    Tzn. odizolować port komputera od urządzenia w razie przebicia lub innych awarii komputer przeżyje.
    Schemat i PCB sterownika też znajdziesz na tej stronie.
    Pozdrawiam.

• #125 04 Sty 2008 12:57
    przemysław popielarz
    Poziom 14  

Wielkie dzięki :D, właśnie wytargałem z drukarki silniki i mam teraz 3y więc kąplet. Teraz do roboty troche to potrwa bo najblirzszy sklep z częściami mam we Wrocku to jakieś 40 kl albo przez net
    I kokejne pytanko, czy komputer musi być jakoś odpowiednio skąfigurowany, czy wystarczy program jakiś ?

• #126 04 Sty 2008 14:21
    bartods
    Poziom 16  

Hehe.
    Widzę że nie poczytałeś......
    Podałem ci link na którym znajdziesz wystarczającą ilość informacji.
    Zamiast od razu lecieć do sklepu zajmij się najpierw stroną mechaniczną.
    Jeżeli uda ci to zrobić to wtedy pogadamy.
    Mechanika jest najtrudniejszą sprawą do wykonania.
    Elektronika do CNC to już przy tym pestka.

PS. Wystarczy program.

• #127 04 Sty 2008 22:53
    przemysław popielarz
    Poziom 14  

Akurat ze mną jest dokładnie odwrotnie to z elektroniką mam większe problemy niż z częścią mechaniczną w końcu to mój zawód, pracuje na maszynach numerycznych, przekopałem troche piwnice i prawie wszystko mam brakuje mi tylko prowadnic, śruby, blacha alu, profile, pręty z gwintem trapezowym i mnustwo mniej lub bardziej przydatnych rzeczy dla mnie to codzienność, gdybyś potrzebował czegoś to chętnie się podziele.

• #128 05 Sty 2008 13:04
    bartods
    Poziom 16  

Dzięki.
    A to schemat interfejsu łącznie z maską, spisem elementów i PCB oparty na schemacie ze strony którą podałem parę postów wyżej.
    PCB - w mirror gotowe do naprasowania
    Maska - do naklejenia na warstwę pod elementy.
    Dla ciekawskich wszystko zrobione w programie NI Circuit.
    A tak z ciekawości masz może metrowe śruby trapezowe :?:
    Jak tak to daj znać na Priv jaki był by koszt 2 szt z nakrękami.

Załączniki:
  • #129 05 Sty 2008 17:56
    przemysław popielarz
    Poziom 14  

Ooo metrowych to niemam ale popytam kolesi

• #130 06 Sty 2008 00:32
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Ja śruby kupiłem na portalu CNC akcesoria.
    Osobiście kupowałem 1.5 m i 2 nakrętki. Kupiłem również komplet PCB za 45 zeta. Mieszkam niedaleko w Łodzi to sobie elementy w TME skompletowałem.
    Jeśli obawiasz się lutownicy to mogę ci polutować te sterowniki które ja sobie zrobiłem.

• #132 06 Sty 2008 23:00
    przemysław popielarz
    Poziom 14  

To zalerzy co chcesz napędzać ?, najprościej zastosować koła zębate przy tak małym przełorzeniu albo pasowe (zębate)

• #134 08 Sty 2008 14:38
    przemysław popielarz
    Poziom 14  

Czyli przekładnia ma napędzać śrubę, to ja bym zastosował koła zębate bo prościej i taniej no i większy posów

• #135 26 Sty 2008 10:53
    bartods
    Poziom 16  

Zastosuje przekładnie zębatą lub bezpośrednio połączę silnik ze śrubą.
    Na razie mam wykonaną elektronikę na Atmega 8 z BUZ11.
    Sterowanie PWM, ograniczenie prądu w postoju i męczę się troszkę nad układem zapobiegającym gubieniu kroków, ale raczej popróbuje z kółkiem od myszki komputerowej.
    Silniczki zdobyłem firmy GAMMA model ML330/200K IP20 1,8` na krok 12V 1A 11Ncm/5 obr/sek , mam nadzieją że dadzą radę.
    Jak nie, zawsze można silniki zmienić.
    Końcówki wytrzymują 30A katalogowo :) .
    Rama częściowo pospawana i poskręcana.
    Pole robocze X-1000mm Y-1000mm Z-jeszcze nie ukończone.
    Niedługo zapodam fotki.

.....

Hmmm mam mały problem z silnikami, niewiem dlaczego ale małe silniki pracują bezproblemowo z moim sterownikiem lecz gdy podłączam większy zaczyna się gubienie kroków i nie mają siły.
    Pierwszy Sterownik ma na każdym wyjściu 2 ampery, drugi prawie 8 amper czyli ok. 30 na wszystkie końcówki.
    Małe silniki się grzeją jak piecyki a duże ledwo chodzą.
    Możliwe jest że mam za słaby sterownik (tranzystory) :?:

• #136 01 Lut 2008 09:39
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Witam ponownie
    Wkońcu sklepałem sterowniki razem i w wekend chcę zrobić próbę silników.
    Mam pytanko. Czy w Mach2 jest funkcja testowania silników ? Jeśli nie to jak to przeprowadzić bez większych kombinacji ?
    Jakie podać wstępnie zasilanie do sterowania silnikami ?

• #137 01 Lut 2008 14:29
    rcpilot
    Poziom 14  

Ja swoje układy silnikowe po raz pierwszy uruchamiam bez komputera. Mam zrobiony bardzo prosty generator impulsów na NE555 wg. noty katalogowej z potencjometrem do regulacji. Częstotliwość ok. 5-10kHz, ewentualnie zmiana kondensatora. Do kierunku zwykły przełacznik dwustanowy podłaczony do 0V i 5V.

• #138 01 Lut 2008 20:29
    bartods
    Poziom 16  

Proszę o pomoc jak skonfigurować program mach3.
    U mnie wszystko niby chodzi, G-code startuje na ekranie wszystko niby idzie a port LPT jest martwy.
    W programie "Kcam" nie ma takiego problemu wszystko chodzi bez problemu a też jest pod windows xp.

• #139 06 Lut 2008 11:38
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Witam
    Teraz mam mały problem z zasilaczem.
    Jaki powinien być transformator jeżeli płytka wymaga zasilania do 40V.
    Zrobiłem sobie trafko ale nie przemyślałem sprawy i teraz dopiero mi to weszło na tapetę.
    Chciałem zastosować trafko o napięciu 38v w jałowym ale w takim przypadku kondensator podniesie napięcie do 51V co zasadniczo spowoduje wyparowanie driverów.
    Ale jeżeli zastosuje trafko 24V to napięcie końcowe będzie 31V.
    I się właśnie zastanawiam czy to 31V nie będzie za mało jak dojdzie obciążenie.
    Ewentualnie zastanawiam się jakie powinno być AC.
    Aby uzyskać 40V zasilania to AC powinno mieć 27,5V ale to 40 będzie bez obciążenia.
    Doradźcie please.

• #140 11 Lut 2008 07:40
    rcpilot
    Poziom 14  

Witam

Jak zrozumiałem płytka pozwala na zasilanie maksymalnie napięciem 40V czyli optymalne będzie 35V. Myślę że wystarczy transformator 24VAC z dobrą 'baterią' kondensatorów - C = (80,000 * I) / V [uF] (wg. firmy Gecko).

• #141 13 Lut 2008 09:55
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Witam
    Wczoraj wieczorem odpaliłem sterownik. Mało czasu i dopiero teraz.
    Tak jak sugerował rcpilot ( tylko zrobiłem wcześniej ) dałem zasilanie 24V więc na wyjściu mam 31. Kondensatory to 2 x 6800uf na 50V. Takie akurat miałem z demobilu. Mostek kupiłem w TME prod. radzieckiej.
    Włączyłem zasilanie i pomierzyłem napięcia.
    Podpiołem pierwszy silnik. Prąd trzymania jest więc postanowiłem podpiąć komputerek. Użyłem TurboCNC bo mach2 na tym etapie jest dla mnie nieczytelny.
    Wszystko OK przekaźniczki od wrzeciona i pompy klikają więc połączenie jest. Ale próby silnika wykazały jego piszczenie więc drogą dedukcji zamieniłem jedno z uzwojeń ale nie odniosło to większego rezultatu.
    Podłączyłem 2 kolejne silniki i znów to samo. Nie wiem co jest.
    Próbowałem z mach2 i nie dałem rady. Podłączyłem ten mały silnik i odpaliłem kompa. Doprowadziłem tylko do zagrzania silnika.
    Odłączyłem kompa i na sygnał CLK podawałem sobie ręcznie masę. Niby silnik próbował się kręcić ale gubił kroki albo cofał się.
    Regulacja potencjometrem przepływu prądu powoduje głośniejsze lub cichsze piszczenie silnika.
    Macie może jakieś sugestię co może być nie tak ?
    Może częstotliwość impulsów w TurboCNC jest źle ustawiona ?
    Dzięki za info.

• #142 13 Lut 2008 11:11
    rcpilot
    Poziom 14  

Jaki sterownik? Gotowy czy własny, unipolarny czy bipolarny?
    Jakie silniki, ile wyprowadzeń?
    Czy program ma poprawnie skonfigurowany port LPT, krok/kirerunek?

Wcześniej by wyeliminować problem programu, przy pierwszym uruchamianiu sterownik/silnik radziłem korzystać z zewnętrznego generatora. Do komputera podłączamy sprawdzony napęd, wszelkie problemy będą związane z konfiguracją programu.
    TurboCNC o ile dobrze pamiętam ma dwie opcje związane z ustawianiem prędkości jedna to sama prędkość a druga przyśpieszenie. Kolejne opcje związane są z impulsem kroku - długość trwania i na jakie zbocze reaguje sterownik.
    TurboCNC pracuje w 'czystym' dosie czy w okienku win'a? Autor programu nie zaleca 'okienek'.
    W 'czystym DOS'ie polecam program CNCPro, jest darmowy do zastosowań niekomercyjnych, stabilny w pracy (używam go ponad dwa lata), do ściągnięcia z Elektrody z działu Automatyka i Robotyka / Program CNCPro... (temat z marca 2007). Program może pracować niestabilnie w systemach okienkowych.

• #143 13 Lut 2008 12:52
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Serowniki z jakich korzystam to są te z akcesoria.cnc.info.pl:
    1. - http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterownik_silnika_krokowego_sskmb.htm
    2. -http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterownik_silnika_krokowego_sskb01.htm
    Silniki jakie testowałem to 4 i 6 przewodowe.
    Program który testowałem jest pod windows i znalazłem go giedyś na allegro, ściągnąłem demo do 1000 lini gkodu.
    Jeśli chodzi o soft to się pomyliłem. To nie jest TurboCNC tylko STEP2CNC. Jest po polsku i jak na pierwszy raz nie jest tak zakręcony. http://lynxsft.com.pl/www/?strona=nowosci&id=36
    Nie testowałem na zew. generatorku ponieważ nie miałem pod ręką 555.

• #144 14 Lut 2008 07:15
    rcpilot
    Poziom 14  

Do sterownika bipolarnego, dla ułatwienia, proponuję przy uruchamianiu podłączać tylko silniki 4 przewodowe.
    STEP2CNC nie używałem tego programu do sterowania ale jest prosty i wygodny do konfiguracji.
    Uzwojenia silników podłaczamy zgodnie z opisem sterownika, jedno do wyjść AB a drugie do CD, odpowiednio początek A i koniec uzwojenia B.
    W programie w zakładce 'Ustawienia sterownika' sprawdzić czy sygnały krok/kierunek są na tych samych pinach co na płytce sterującej (na płytce ustawić pełny krok). Na dole zakładki proponuję ustawić mała wartość 'Kroków na mm posuwu' np. 10-20.
    Przechodzimy do zakładki 'Maszyna' gdzie ustawiamy tak prędkość by otrzymać 10 kroków na sekundę (60mm/min - 1mm/sek). W polach osi 'Interwał przesunięcia' ustawiamy 1mm, każde kliknięcie na strzałki spowoduje wygenerowanie przesunięcia 1mm.
    Jeżeli silniki 'warczą' to prawdopodobnie mają źle dobrane podłączenia faz, zmieniamy kolejność jednego uzwojenia i sprawdzamy czy działa. Jeżeli nie to drugie uzwojenie, jeżeli dalej nie ma dobrej pracy silników to ponownie zmieniamy pierwsze, drugie bez zmian.
    Należy bardzo uważać by przypadkiem nie podłaczyć uzwojeń krzyżowo (np. AC/BD) bo można stracić końcówkę mocy L298.
    Jeżeli silnik sie grzeje to znaczy że jest ustawiony zbyt duży prąd uzwojenia, do regulacji maksymalnego prądu jest potencjometr, zmniejszamy napięcie referencyjne Vref (pin15 L297) = I(uzwojenia) * R(11|13). Na początku prąd uzwojenia warto ustawić mniejszy o 1/3-1/2 niż prąd nominalny silnika. Również warto poczatkowo obniżyć napięcie zasilania silnika np. do 12V (zasilacz od PC'ta?).

• #145 17 Lut 2008 21:48
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

No więc idąc za radą rcpilot wygrzebałem starego notebooka z dosem i ściągnąłem tą aplikację pod dos. Sterownik po krótkiej konfiguracji z programem zagadał i obrócił silnikiem. I to kilkoma które podłączałem.
    Pytanie- Wiem że tak być nie powinno i że to nie możliwe ale pomimo zamiany biegunowości jednego z uzwojeń silnik się kręcił choć powinien piszczeć i warczeć ale się nie obracać. Więc co może być źle ?
    Jeszcze jedno jak ustawić albo co zrobić w programie aby silnik szybko się obracał ?
    Ponadto po włączeniu podtrzymania fazy silnika on piszczy, czy to normalne ?
    Ten duży silnik ma rezystancje poniżej ohma, możliwe ?
    Dzięki za odpowiedź.

• #146 18 Lut 2008 07:37
    rcpilot
    Poziom 14  

Dariusz Goliński napisał:
    Pytanie- Wiem że tak być nie powinno i że to nie możliwe ale pomimo zamiany biegunowości jednego z uzwojeń silnik się kręcił choć powinien piszczeć i warczeć ale się nie obracać.

Nie musi, zmiana kolejności jednego z wyprowadzeń może być widoczna przy pojedyńczych krokach. Silnik może pracować z 'szarpnięciami' ale może sie kręcić. Dobrym sposobem sprawdzenie silnika jest umieszczenie na osi tarczy a obok wskaźnika, ja do jednego z otworów czasami montuję wygięty drut. Na tarczy zanaczam bieżąca pozycję, ustawiam tak parametry by silnik zrobił kilka-kilkanaście obrotów w jednym kierunku. Zaznaczam i obroty w przeciwną stronę. Sprawdzam czy wrócił na początek.
    Jeszcze jedno jak ustawić albo co zrobić w programie aby silnik szybko się obracał ?

Program CNCPro sprawdza przy uruchamianiu szybkość komputera i na tej podstawie 'wyznacza' jaką maksymalną prędkość można ustawić. Prędkości ustawia sie w 3 miejscach w menu SETUP. Podstawowe parametry w opcji 'Calibration Settings'. Tutaj również podajemy ile kroków ma być na obrót silnika. Dodatkowy parametr to 'Max Accel' maksymalne przyspieszenie, jak szybko ma wzrastać prędkość. Ten parametr ma wpływ na prędkość minimalną 'Slow' ustawianą w opcji 'Unit, Label, Jog'. W tej opcji również ustawiamy prędkości maksymalne/minimalne dla pracy w trybie ręcznym. Tu warto zmienić sposób wyświetlania aktualnej pozycji, jeżeli ON wówczas uaktualnie będzie po zakończeniu przesuwu a jeżeli OFF - na bieżąco ale kosztem prędkości maksymalnej (w opcji Calibration). Dodatkowo w opcji 'Home and Limit' można ustawić prędkości dojazdu do pozycji początkowych, muszą być zainstalowane ograniczniki, po wciśnięciu klawisza Home i jednego z klawiszy XYZ maszynia ruszy do pozycji początkowej.
    Ponadto po włączeniu podtrzymania fazy silnika on piszczy, czy to normalne ?

Możliwe, tak działa ograniczenie prądowe L297 'chopper'. Można zwiększyć częstotliwość wewnętrznego generatora i pisk będzie mniej słyszalny.
    Ten duży silnik ma rezystancje poniżej ohma, możliwe ?

Oczywiście, np. silnik Minebea 23KM-K033V lub 23KM-K043V ma katalogowo 0.9 Ohm i prąd 3A.

• #147 27 Lut 2008 08:39
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Pokonałem sterownik i komputerek.
    Odpaliłem i cyka ( dzięki poradom i własnej upierdliwości )
    Teraz czas aby zacząć wsio do kupy składać, więc się wziołem za testy silników.
    I tak się to miewa:
    https://obrazki.elektroda.pl/9_1197024822.jpg
    chociaż największy to jakiś taki słaby jest. Pod czas pracy hamuje go trzymając za oś a on zrobi parę kroków i puszcza. Nie wiem czy to normalne, czy poprostu za małe napięcie.

https://obrazki.elektroda.pl/67_1197024756.jpg
    Ten jest idealny. Trzyma ładnie i ostro ciągnie nie gubiąc kroku, więc dam go pewnie na napęd stołu.

https://obrazki.elektroda.pl/24_1197024708.jpg
    Ten trzyma ładnie i dobrze kręci, więc chciałem go dać na napęd osi Z ale się ostro grzeje. Można coś na to poradzić ? Może zmniejszyć napięcie lub inny sposób.

Poszukam dzisiaj coś niedrogiego na allegrecie. Ale może macie jakiś pomysł jak zmusić te silniki do pracy ?

• #149 27 Lut 2008 12:37
    rcpilot
    Poziom 14  

Nie tylko napięcie jest ważne ale i jaki jest ustawiony prąd maksymalny, jeżeli będzie zbyt mały wówczas silnik nie będzie miał mocy. Jeżeli 'duży' silnik ma prąd nominalny ~3A to używany sterownik może być za słaby, ma on tylko 2A choć np. mój silnik 3.2V 2.8A był zasilany z 12V z ograniczeniem prądu do ~2A a zatrzymać go nie mogłem. Nalezy również pamiętać że im szybciej silnik krokowy kręci tym jest słabszy.

• #150 23 Cze 2008 22:06
    bartods
    Poziom 16  

Widzę że temat zamarł więc troszkę odświeże.
    Zapodaje zdjęcia tego co na razie udało mi się sklepać ze złomu, jak na razie nie wyrównane spawy i takie tam, kto chce może się śmiać a kto chce może podziwiać.
    Pole robocze to ok. X-100cm Y-100cm Z-40cm.
    Maszynka dość duża z ruchomą ramą, lecz do osi X jednak potrzebne będą dwie śruby napędowe tuż przy prowadnicach co zapobiegnie odchyłką pomiędzy jedną a drugą stroną.
    Ramę jezdną(bramę) wykonałem z profili aluminiowych i pospawałem zrobionym przez siebie migiem w argonie.
    Reszta to stal.
    Jako prowadnic użyłem łożysk które są regulowane na śrubach (kasowanie luzów).
    Po podliczeniu wszystko jak na razie wyszło mnie ok 150 zł. z silnikami.
    Niestety dwa silniki Y i Z są za słabe i idą do wymiany.

Spawaczem jak widać nie jestem :P
    Sterowanie zrobiłem na uP mega8 półkrokowe i końcówki mofsety 30 amperowe, każdy silnik ma osobne zasilanie z kondensatorem 10 000uF/50V.
    Prąd regulowany drugim uP na PWM też mega 8 za względu na trzy linnie PWM, z regulowanymi impulsami do sterowania ręcznego joystikiem.
    Silnik X 3,7V 1,35A daje sobie radę świetnie nawet gdy zaprę się nogami to nie idzie zatrzymać osi pracuje dobrze na 14 V troszkę się grzejej ale nie bardzo.
    Silniki Y i Z to 12V 1A (słabiutkie) na zasilaniu 20 V zatrzymywałem je w palcach a na 45V gotują się a i tak nie mają zbyt dużo mocy, bez problemu mogę je zatrzymać.
    Śruby napędowe to fi 12 mm ze sklepu budowlanego przekładnie 1x1 kołami zębatymi co widać na zdjęciach.
    Szerokie nakrętki do łączenia śrub + jedna wąska kontrująca.
    To chyba na razie tyle.

Szukaj w 5mln produktów