Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silników do frezarki CNC

avatar 29 Wrz 2003 07:15 159955 169
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Poziom 35  
    Na "naszym" forum ważniejszy jest regulamin, badanie poprawności pisma i przestrzeganie tego regulaminu a nie jakieś tam posty.
    Specjalizuje się w: serwonapędy, oswietlenie
    avatar napisał 3855 postów o ocenie 226, pomógł 141 razy. Mieszka w mieście NYC. Jest z nami od 2003 roku.
  • Computer Controls
    fachman
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Opisz swój projekt, co do czego, co z konstrukcją mechaniczną, jak odpalić program do tego?
    Poziom 35  
    Płytka zamieszczona wyżej zawiera komplety sterownik 3 silników krokowych unipolarnych wraz z czujnikami położenia domowego. Jest to najprostsza konstrukcja która znalazłem cechuje się niskim kosztem budowy i funkcjonalnością. Posiada takrze wady: sterownik w czystej postaci jest w stanie wysterować do 40 V 500mA co dla większych silników wymaga dodania stopnia mocy(najtaniej jest go wykonać na tranzystorach ,analogicznie jak na schemacie umieszczonym na elektrodzie).
    Sterownie silnikami krokowymi odbywa się na wysłaniu odpowiedniego ciągu bitów na poszczególne piny w porcie LPT.
    Na do płytki oprócz wyjścia na 3 silniki dołącza się 3 czujniki położenia domowego(zwykłe przełączniki). Maja one za zadanie ustalić położnie startowe elementów ruchomych tj osi X osi Y i osi Z.
    Konstrukcja części mechanicznej:
    do skonstuwania całego stołu(zazwyczaj os Y) oraz przesuwu głowicy(oś X) i głębokości frezowania* (oś Z) stosuje części ogólnie dostępne w sklepie metalowym.
    Ruch poszczegulnych płaszczyzn jest zrealizowany na zwykłym gwincie(można go zakupić z metra)
    reszta to tylko obuwa scalająca to w całość.
    Gwint przesuwający łączy się z silnikami krokowymi bezpośrednio ( z stąd silniku muszą mieć dość durzą moc)nie stosując żadnej przekładni zembatej.
    Aby program który dodałem współpracował z interfejsem należy w Options wybrać sterownie fazowe PHAZE CONTROL. Program aby poprawnie działał należy wgrać na dysk c:\ (c:\mgui)

*-zamiast trzeciego silnika można urzyć 1 cewki dzęki temu można łatwo z frezarki zrobic ploter tnący-rysujący.
    Załączam 3 zdjęcia z netu pokazujące jak umiejscowić gwint spełniający role napędu oraz pręty prowadzące.
    gretzky
    Poziom 21  
    wszystko sciągnięte ze strony http://starzaki.eu.org/~awatar100/jportal/articles.php?id=44

Dodam że ta frezarka nie da rady obsłużyć dobrego silnika ~2A.
    Tym układem da się sterować silniczjkami od stacji dyskietek, więc można zapomnieć o frezowaniu w drewnie lub metalu. Można najwyżej pofrezować sobie w styropianie.
    Poziom 35  
    gretzky napisał:
    wszystko sciągnięte ze strony http://starzaki.eu.org/~awatar100/jportal/articles.php?id=44

Dodam że ta frezarka nie da rady obsłużyć dobrego silnika ~2A.
    Tym układem da się sterować silniczjkami od stacji dyskietek, więc można zapomnieć o frezowaniu w drewnie lub metalu. Można najwyżej pofrezować sobie w styropianie.

bo to moja strona domowa ;) jakbys się nie domyslil :P
    no i jakbyś poczytał pisze o tym ze niedarady opsluzc wiecej niz 500mA bez rozbudowy o kilka tranzystorów ....wystraczy czytac to co napisalem powyzej :)
    gretzky
    Poziom 21  
    heh
    no to przepraszam za problemy
    Nie zauważyłem :D
  • Computer Controls
    Poziom 35  
    oki widze ze narazie nik softu nie znalazl....toja podrzuce jakiś lepszy
    SPARTANSKI soft pod DOSa(w necie sie znalazl) ale z ogromnymi moziwosciami >>poszkuje podobnego pod windowsa<<< mozliwosc pracy 2 modowej :
    sterownie pulsowe oraz fazowe
    opsluga G-kodów , możliwośc dowolnej konfiguracji kolejnosci zalaczania faz silników
    mozliwość dolaczania sondy(skaner mozna zrobic)
    jest w stanie opsluzyc do osmiu osi plaszczyzn (3 porty lpt )
    mozliwosc konfiguracji stanów logicznych w polozeniu odmowym
    porgram ferwer ale za 20$ mozna zakupic jego kod ziurlowy wiec z tad moej pytanie czy ktoś umial by przelozyc kod zrudlowy na windowsa ? ..
    grzechugd
    Poziom 21  
    Jeśli chodzi o windowsowską wersje programu to ja też jestem zainteresowany. Dosowej nie moge rozgryść.
    avatar jeśli możesz to prosze o pomoc. Mi chodzi o sterowanie po osi x i y. Czy ten program jest w stanie to zrobić?
    grzechugd
    Poziom 21  
    bede ogromnie wdzięczny, bo nie mogę nigdzie w sieci znaleść takiego programu
    Poziom 35  
    *ten program jest banalny nie ma co rozparowywac ..jak wiesz juz zze plytke zrobiles poprawnie i jestes pewnien ze fazy silników sa poprawnie podlaczone to:
    rozpakowujesz mgui na dysk c:\
    wchodzimy do C:\mgui\luberth i odpalamy runcstep.bat ...pojawi się zapytanie o rozdzielczosc ..wybierz jakąś teraz program sie powinien odpalic i tak jak powiedzialem w opcjach wybieramy sterowanie fazowe( patzr posty wyzej) klikamy ok i ładujemy jakis plik do frezowania
    X odznaczamy output i start :P powinno grac all wrazie porblemow zeby natychmiast zatrzymac frezowanie naciskamy ESC
    *pod xpekiem nie dziala poprawnie
    Załączniki:
    _Rumcajs
    Poziom 2  
    Osoba dobrze znająca Borland Delphi nie będzie miała z przeróbką tego programu (cstep6april2003) najmniejszego problemu, został on napisany pod Turbo Pascalem. Jedyną trudność może stanowić odpowiednie oprogramowanie portu drukarki pod Windowsem.
    PS. Na mnie proszę nie liczyć, to zadanie przerasta moje skromne umiejętności :( Ale wiadomo kogo szukać.
    seradam
    Poziom 17  
    Koledzy znalazłem w necie coś co nadawało by się na CNC. Jest to część katalogu producenta prowadnic liniowych. Niestety jeszcze nie udało mi się wydostać cen i gdzie można to kupić.Jak się dowiem to dam znać. :D
    Załączniki:
    nojmi
    Poziom 20  
    mirek S nic nie moge z tej stony pobrac. Co jest grane?
    mirek S
    Poziom 11  
    Witam -nie mialem problemu z pobraniem Programu KCam jest on zainstalowany w moim komputerze ale praktycznie nie wyprubowany
    gdyz ni ukonczylem budowy tego PLOTERA .
    Pozdrawiam i powodzenia.
    krispfdz
    Poziom 11  
    Mam pytanko do osob ktore uzywaja softu do cnc jak udalo sie wam zmusic do sterowania pod windowsem silnikow fazowo ??
    Poziom 35  
    krispfdz napisał:
    Mam pytanko do osob ktore uzywaja softu do cnc jak udalo sie wam zmusic do sterowania pod windowsem silnikow fazowo ??

nie musi byc czysty dos , udalo mi sie ale wooolno i błedy były , pozatym gdziesz czytalem ze to wina samego windowsa , nie da sie wysterowac silników fazowo
    ...i nowy artykul dodalem us iebie :D
    http://starzaki.eu.org/~awatar100/jportal/articles.php?id=55
    krispfdz
    Poziom 11  
    tak myslalem ze pod winda nie bedzie chodzic fazowo windoza nie pozwala na uzycie zegara systemowego
    lisu1981
    Poziom 11  
    mam ogromną ochotę zrobić taką frezarke i z mechaniką nie ma żadnego problemu. tulko martwi mnie elektronika i sterowanie czy jest możliwość przesłania G kodu do wyjścia drukarki w postaci impulsów sterujących silnikami w 3 osiach, i sterowniki do silników działające na zasadzie impuls to skok o jeden i czy jest możliwość takiego sterowania więc puszczania impulsów o różnej długości.

Przepraszam że pisze tak chaotycznie ale jeszcze nie jestem do końca w temacie.

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć gdzie tanio kupić takie sterowniki do silników krokowych lub kto robi coś takiego niedrogo.

gg 5610886
    nojmi
    Poziom 20  
    Do frezareczki proponuje program KCAM. Samemu mozna dopasowac port LPT do wlasnych rozwiazan. Sterowanie silnikami odbywa sie poprzez nadanie impulsu wykonania kroku i "impulsu" kierunku.
    Do tego wystarczy zrobic sterownik. Przykladem moze byc sterownik ktorego czesc schematu zmieszczam w zalaczniku (bez driverow). Jezeli ktos zainteresowny jest plytka to tez moge udostepnic.
    kaccc
    Poziom 14  
    nojmi napisał:
    Do frezareczki proponuje program KCAM. Samemu mozna dopasowac port LPT do wlasnych rozwiazan. Sterowanie silnikami odbywa się poprzez nadanie impulsu wykonania kroku i "impulsu" kierunku.
    Do tego wystarczy zrobic sterownik. Przykladem moze byc sterownik ktorego czesc schematu zmieszczam w zalaczniku (bez driverow). Jezeli ktos zainteresowny jest plytka to tez moge udostepnic.

Ja jestem zainteresowany :D gdzie mozna znaleść ten program, shematy itp. Daj info na mail kaccc(malpa)wp.pl albo tu. :)
    nojmi
    Poziom 20  
    Jezyk, no coz. Przynajmniej sa obrazki :D
    A tak na serio, to KCAM jest dziecinnie prosty. Uruchom go, pogrzeb tu i tu i wszysko bedzie jasne.
    sigma
    Poziom 1  
    do frezarek z komputerem cnc można zrobić rysunek w AUTOCAD i po zaimportowaniu ze strony macierzystej firmy w/w programu,aplikację która sama przerabia rysunek na program maszynowy CNC. Pozdrowienia ROBIK
    arek13
    Poziom 16  
    a ja mam pytanie.
    Jak można uzyskać dokładność obrabianych materiałów nie stosując żadnych enkoderów sprzęgniętych z silnikami bądź liniałów pomiarowych?
    nojmi
    Poziom 20  
    arek13 napisał:

Jak można uzyskać dokładność obrabianych materiałów nie stosując żadnych enkoderów sprzęgniętych z silnikami bądź liniałów pomiarowych?

Zapewniaja to silniki krokowe.