Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć dzwonek do domofonu

Adamrf 17 Mar 2007 16:10 9627 28
  • #1
    Adamrf
    Level 10  
    Mam problem z podłączeniem dzwonka do domofonu.Słuchawka domofonu jest firmy urmet a dzwonek pracuje przy napięciu od 8 V. Czy wystarczy go podłączyć na jakimś przekaźniku, czy to wymaga większych przeróbek.
  • #2
    martelek
    Level 13  
    Sam przekażnik nie będzie działał ja w przypadku konieczności zastosowania dodatkowego dzwonka stosuje głośniczek ( taki jak w unifonie )
  • #3
    zybex
    Helpful for users
    Jeżeli chodzi ci o zwiększenie mocy dzwonka, to musisz zastosować niezależne, dodatkowe zasilanie. Jeżeli chodzi tylko o przeniesienie dalej tego wywołania, to zrób tak jak radzi mój poprzednik.
  • #4
    Adamrf
    Level 10  
    Chodzi mi konkretnie o to że podczas dzwonienia w głośniku domofonu pojawia się napięcie ok 1V. Dodatkowy dzwonek który posiadam zaczyna dzwonić po podaniu napięcia od 8V w górę, napięcie takie mogę wyciągnąć z zasilania zamka. Jakie zastosować rozwiązanie by to zagrało.cały czas krążę wokół przekaźnika 3V tylko jak uzyskać to napięcie w słuchawce podczas dzwonienia
  • #5
    zybex
    Helpful for users
    Rozumiem z tego, że nie mieszkasz w bloku a w domku jednorodzinnym,bo masz dostęp do zasilania zamka. Czy tak właśnie jest?
    Dlaczego mówisz o przekaźniku na 3V? Przecież i tak on nie zadziała od tego 1V.
    Robiłem już taki dodatkowy dzwonek i to bardzo skuteczny (głosny alarm).
    Czy wywołanie w istniejacym domofonie jest melodyjką czy też ciągłym tonem?
  • #6
    zodiak318
    Level 34  
    Należy zrobić detektor zewu (z zewnętrznym zasilaniem) lub kupić gotowca - przytawkę dla głuchoniemych Cyfral'a.
  • #7
    Adamrf
    Level 10  
    dokładnie tak niestety nie mam dostępu do centralki bo jest gdzies pod tynkiem. natomiast na włączniku zamka jest napięcie ok 15V

    Dodano po 2 [minuty]:

    wywołanie w domofonie jest sygnałem ciągłym
  • #8
    zybex
    Helpful for users
    Adamrf wrote:
    na włączniku zamka jest napięcie ok 15V

    Tylko czy to jest napięcie stałe czy zmienne i czy można je obciążyć np. żarówką, która będzie świecić, a przy tym nie będzie otwierało zamka?

    Zrób prosty układ detektora zewu (jak pisze Zodiak318) z własnym zasilaniem, może to być transformatorek dzwonkowy (lub podobny) albo bateria.
  • #9
    Adamrf
    Level 10  
    Z tym detektorem zewu (jeżeli dobrze skojarzyłem) to może być problem (duży pies kręci się w pobliżu) Zacznę w takim razie od początku przedstawienie problemu bo pare kwesti mi umknęło.
    Dzwonek który muszę podłączyć ma zasilanie własne ( 4baterie 1,5V)
    aby zadzwonił musi zostać mu podane napięcie minimum 8V (wystarczy krótki impuls ) może to być prąd stały lub zmienny.
    W słuchawce domofonu (urmet) na głośniku podzczas dzwonienia pojawia się napięcie ok 1V (chyba z jakiegoś generatora sygnału) czy jest możliwość stworzenia takiego układu niewielkim kosztem żeby to działało.
  • #10
    zybex
    Helpful for users
    Detektor zewu, a w tym przypadku po prostu wykrywacz wywołania (dzwonka unifonu) można zakończyć małym przekaźnikiem. Ten z kolei swoim stykiem "pzrycisnie" twój dzwonek zasilany czterema paluszkami. Z pewnością w tym dzwonku jest jakiś przycisk, a nie wyzwalanie dodatkowym napięciem. Jeżeli nawet tak jest, to i tak ten problem można rozwiązać. W każdym razie ten detektor zewu musi mieć jakieś zasilanie, rzędu 6-12V (zależy od użytego przekaźnika).
  • #11
    MacKR
    Level 16  
    A może spróbuj ten sygnał dzwonienia w unifonie puscić poprzez diode prostowniczą z kondensatorem do masy (jakiś średni elektrolit). Zobacz jakie masz napięcie na wyjściu takiego prostownika? To napięcie powinno wysterować jakiś przekaźnik.
  • #12
    zybex
    Helpful for users
    MacKR wrote:
    A może spróbuj ten sygnał dzwonienia w unifonie puscić poprzez diode prostowniczą z kondensatorem do masy (jakiś średni elektrolit). Zobacz jakie masz napięcie na wyjściu takiego prostownika? To napięcie powinno wysterować jakiś przekaźnik.


    Niestety ten sygnał nie spowoduje zadziałania przekaźnika. Autor musi zastosować dodatkowe zasilanie. Przerabiałem już dawno podobny przypadek i to z pozytywnym skutkiem. Klient był zadowolony. Jako dodatkowy dzwonek zastosowałem małą syrenkę alarmową kupioną w sklepie za 5 złotych.
  • #13
    Adamrf
    Level 10  
    W takim razie gdzie znajdę shemat detektora zewu (najprostszy) i żeby zadziałał. Sprawdzę również pomysł z kondensatorem (może jakiś mały cud) i zadziała.
  • #14
    zybex
    Helpful for users
    Adamrf wrote:
    Sprawdzę również pomysł z kondensatorem (może jakiś mały cud) i zadziała.

    Na cud nie licz. Układ ma działać pewnie, a nie od przypadku. Ciągle czekam na odpowiedź, czy rozważasz użycie dodatkowego zasilania. Jeżeli tak to jakiego?
    Układ do detekcji jest tak prosty, że nie ma co rysować. :? :wink:
  • #15
    Adamrf
    Level 10  
    dodatkowe zasilanie chcę wziąć z środka domofonu tak jak pisałem jest tam w obwodzie zasilania elektromagnesu zamka 15V- ,znalazłem też 8V-
  • #16
    zybex
    Helpful for users
    To oznacza, że masz ten domofon w domku jednorodzinnym? Jeżeli tak, to zamiast istniejącego generatora wywołania (sygnału akustycznego o poziomie ~1V) możesz zrobić małą przeróbkę i dać napięcie stałe, np. 12V (lub mniej) które to uruchomi konkretnty dzwonek, a nawet dwa.
  • #17
    Adamrf
    Level 10  
    No właśnie. Tylko co i w którym miejscu przerobić .
    Pokombinować mogę tylko w słuchawce urmetu (unifon chyba) bo cała reszta (centralka , zasilacz ) jest gdzieś pod tynkiem.
    Dzisiaj rano myślałem czy podłączając jakiś malutki transformatorek uzwojeniem wtórnym pod głośnik na uzwojeniu pierwotnym uzyskam napięcie pozwalające uruchomić ten dodatkowy dzwonek. Czy ktoś coś takiego próbował.
  • #18
    zybex
    Helpful for users
    Teraz z kolei piszesz, że nie masz dostępu do centralki (zasilacza) domofonu. Sam już nie wiem co ci doradzić. Ten pomysł z transformatorkiem nie jest dobry. Napisz konkretnie czym dysponujesz i czy jesteś gotów dołożyć jakieś zasilanie od siebie? Nie ma nic za darmo.
    Napisałeś wcześniej:
    Dzwonek który muszę podłączyć ma zasilanie własne ( 4baterie 1,5V)
    aby zadzwonił musi zostać mu podane napięcie minimum 8V

    Nie rozumiem tego, że aby zadział ten dodatkowy dzwonek, musi mieć on podane 8V?! Kupiłem kiedyś też dzwonek na 4 paluszki i aby zadziałał należało naciśnąć przycisk i nie było mowy o podawaniu żadnego napięcia. Przypuszczam, że coś pokręciłeś a tym wyzwalaniem.
  • #19
    Adamrf
    Level 10  
    Do słuchawki do której mam dostęp wchodzi przewód 6-cio żyłowy o oznaczeniach ( do oznaczeń przypisałem funkcje-chyba dobrze)
    CA - wywołanie
    1- Słuchawka
    2- mikrofon
    6,10 - masa
    9- elektromagnes ok.15V
    Jeżeli chodzi o dzwonek to nie zaglądałem do środka ale działa on w ten sposób że posiada własne zasilanie ( baterie 4*1,5v) do niego należy podłączyć 2 przewody do źródła prądu min. 8V z zamontowaniem po drodze przycisku dzwonka zamykającego obwód. w momencie załączenia obwodu nawet na ułamek sekundy dzwonek zaczyna dzwonić melodyjkę dowolnie wgraną do jego pamięci.
  • #20
    zybex
    Helpful for users
    Ok, widocznie ten dzwonek jest przystosowany do istniejącej instalacji dzwonkowej 8V (a takie bywają).
    Narysuje ci prosty układ detekcji wywołania. Co dalej z tym zrobisz pozostawie twojej inwencji. Ja jak juz wcześniej wspomniałem, zastosowałem syrenę alarmową na 3 "pastylki" 1,5V. U klienta blisko unifonu był dzwonek do drzwi zasilany transformatorem dzwonkowym, które to przez cały czas było pod napięciem. Ten jego oryginalny dzwonek do drzwi był zasilany 5V (ciągle) a przycisk przed drzwiami do mieszkania służył tylko do wyzwolenia melodii (zwarcie styków). Melodia po wystartowaniu grała do końca (nawet jak już ktoś otworzył drzwi).
    Wykorzystałem więc ten transformator do zasilenia dodatkowego dzwonka.
    Założyłem z góry, że ten jednostajny ton wywołania unifonu pozostanie bez zmian, a jedynie dołożę dodatkowy układ (w tym przypadku syrenka). Rozważałem nawet zastosowanie jakiegoś wzmacniacza m.cz. na którego wejście podawany byłby ten ton oryginalny ton wywołania, ale zrezygnowałem z tego pomysłu.

    Ps. Układ detekcji narysuję później.
  • #21
    Adamrf
    Level 10  
    Oczekuję więc na rysuneczek tego układu detekcji
  • #22
    zybex
    Helpful for users
    Proszę bardzo. Ja miałem przekaźnik na 12V i takie dałem napięcie.
  • #23
    Adamrf
    Level 10  
    Witam ponownie. Kolega zybex doradził mi zastosowanie detektora zewu i że narysuje mi jak to wykonać ( nadal oczekuję na rysunek) .
    A w miedzyczasie udało mi się pozbawić dzwonek gwarancji ( zajrzałem do środka) i udało mi się znależć miejsce w którym wystarczy dać napięcie lub impuls 1,5V-( próbowałem z kondensatorkiem) by dzwonek zadziałał. idąc dalej znalazłem miejsce gdzie wystarczy zamknąć obwód by dzwonek również zadziałał. Więc potrzebuję takiego rozwiązania problemu by podczas dzwonienia domofonu zamykał sie obwód dzwonka.
    Moim zdaniem zasilanie dzwonka dodatkowym zasilaniem zostało w nim zastosowane po to by uniknać częstych wymian baterii .
  • #24
    zybex
    Helpful for users
    Dziwi mnie to wyzwalnie tego dzwonka. Jak wcześniej pisałem, kupiłem podobny dzwonek i wyzwalany był przyciskiem. Poza tym mam od dawna dzwonek na 60 melodii i on jest także zasilanay bateriami, a wyzwalanie zwarciem odpowiednich zacisków.
    Nie rozumiem jak możesz pisać coś takiego, że cytuję: "Moim zdaniem zasilanie dzwonka dodatkowym zasilaniem zostało w nim zastosowane po to by uniknać częstych wymian baterii". To stwierdzenie jest błędne.

    Schemat prostego detektora już 3 dni temu, ale widać rzadko tu zaglądasz. Zamieszczam więc go ponownie. Podłączasz do żyły masowej (ten dolny zacisk) i do żyły wywołania (ten górny zacisk). Oczywiście mowa tu o zaciskach z lewej strony schematu.
    Masz do dyspozycji styk przekaźnika, którym to zwierwasz wejście dzwonka (typowo), albo jeżeli masz wyzwalanie napięciem, to tym stykiem podaj je na wejście twojego dzwonka.
  • #25
    Adamrf
    Level 10  
    Dziękuje koledze zybexowi za schemacik jak zmontuje to dam zanć jak działa, a z tym tekstem to może trochę namieszałem a chodziło o straty energi elektrycznej w instalacji dzwonkowej na lini.

    Ps.Dzwonek Recorder DNU-210 produkcji krajowej Zamel
  • #26
    zybex
    Helpful for users
    No faktycznie ten dzwonek jest jakiś "niezwykły" skoro nagrywa rozmowy.
    Jak już zrobisz detektor, to podasz to napięcie wyzwalające wykorzystując ten styk przekaźnika.
  • #27
    zodiak318
    Level 34  
    A próbowałeś wyzwalać dzwonek bezpośrednio sygnałem wywołania?
    Czyli podpiąć wyzwalanie dzwonka do "CA" i "6" w unifonie. Jeśli wyzwala się od 8V zmiennego to być może wystartuje z "zewu" domofonu. Taki ton wywołania to zazwyczaj ton modulowany wytwarzany z napięcia stałego ok. 12-16V, więc dzwonek może na niego zareagować.
  • #28
    Adamrf
    Level 10  
    Witam ponownie .
    Zmontowałem wczoraj w nocy detektor dziś go podłączyłem no i kiszka. nie zadziałał może coś pomieszałem . Po podłączeniu styków CA i masy przy podłączaniu zasilania 12V usłyszałem jak załącza się przekażnik (tylko przy pierwszej próbie) Muszę to wszystko jeszcze raz sprawdzic .
    a jeżeli chodzi o propozycję kolegi zodiak 318 to próbowałem na samym początku i nie działa bo CA i 6 czy 10 daje w spoczynku ok 0,2 V a w momencie wywołania ok. 0,8V w unifonie . zastanawiam się jeszcze nad dokopaniem się do centralki pod tynkiem ( słyszę w którym miejscu jest po przekażniku do elektromagnesu zamka) tylko czy jak rozwale trochę ściany to będzie łatwiej to podłączyć np. czy w momencie naciskania na bramie przycisku w centralce przed generatorem dzwonka jest napięcie które wystartuje mi dzwonek.
  • #29
    zybex
    Helpful for users
    Jak robiłem ten detektor, to na próbę zmieniałem wartości elementów na wej ściu, aby być pewnym, że układ bedzie zawsze działał. Nie miałem żadnych problemów. Układ działał przy różnych kondensatorach i z różnymi opornikami na wejściu (w granicach rozsądku a nawet bez opornika. Ten opornik dałem po to, aby w razie uszkodzenia tego prościutkiego układu, nie było przykładowo zwarcia do instalacji domofonowej.