Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bester STA-250 przeróbka zasilania z 400V na 230V

17 Mar 2007 18:28 8691 5
  • Poziom 20  
    Witam

Czy można w prosty sposób przerobić spawarkę Bester STA-250 z zasilania 380V na zasilanie 230V?

Z tego co doczytałem to nie wszystkie spawarki mogą być w ten sposób przerabiane ale są takie, które wystarczy podłączyć do 230V i będzie OK.
    Jakie możliwości przeróbki ma ta spawarka?

PS: Najchętniej bym zrobił coś takiego jak w nowych małych spawarkach, jest przełącznik i przejściówka z gniazda 380/230.
  • TermopastyTermopasty
  • Specjalista - spawarki
    Można przerobić. Na uzwojeniu pierwotnym jest odczep , z którego brane jest napięcie 220V do zasilania wentylatora, cewki wylącznika i lampki sygnalizacyjnej. Wystarczy przelączyć przeód zasilający koniec cewki uzwojenia pierwotnego na ten odczep i zamienić wtyczkę zasilania na 220-woltową.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 14  
    Witam
    Kiedyś miałem spawarkę nie pamiętam jaką ,ale miałem podobny problem. Zrobiłem tak jak kolega KAZ zaproponawał i teoretycznie było dobrze.Ale w praktyce spawać się nie dało.
  • Poziom 20  
    Wogóle nie spawała czy w porównaniu z zasilaniem 380V to było słabiej?

Jak ogólnie sprawdza się ta spawarka?
    Wiem, że jest to stara konstrukcja ale może lepsza od nowych supermarketowych wynalazków.

PS: Rozumiem, że z tym odczepem to tyczy się dokładnie tego typu spawarki. Czy można będzie zrobić tak aby przełączać 380 / 230V?
  • Specjalista - spawarki
    Napewno w tej spawarce jest taki odczep i możesz zrobić taki przełącznik jak jest np w besterkach (nie pamiętam które mają podwójne zasilanie). Jedynym problemem będzie duży pobór prądu z sieci(nawet powyżej 30A!!!) i dlatego nie radzę spawac dużym prądem przy zasilaniu 230V bo można skopcić całą instalację.
    @JanuszJ26: musiałes coś poknocić bo ja juz podobna spawarkę tak przerabiałem i nie było żadnego problemu