Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektryczny pastuch - nie działa.

17 Mar 2007 18:56 6939 19
 • Level 10  
  Mam pytanie co sie stanie z mostkiem jesli podłącze do mostka 400v 2A.Napięcie 12v z akumulatora 72 A.Jakie będą objaw i co sie stanie.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 10  
  bo jak podlaczam do niego zasilacz 6v 650mA to mam napiecie 6v
  A jak podlączam akumulator 12V 72Ah to mam 1V.Czemu tak jest
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 39  
  Podłącz akumulator do mostka tam gdzie jest napisane na nim ~ obojętnie gdzie plus a gdzie minus.
  Zastanawia mnie po co chcesz podłączyć mostek prostowniczy do akumulatora?

  Pozdrawiam
  Adam
 • Level 30  
  yyyyy a po kiego podłanczać mostek prostowniczy pod napięcie któro jest już "wyprostowane' tzn. ma już plus i minus, przecież do bzdura logiczna. Przecież akumulator ma plus i minus, tak więc nie trzeba za nim mostka, no chyba, że chcesz zafundować sobie spadek napięcia na diodach i zrobić mini grzejniczek jeśli mostek bedzie pod obciążeniem
 • Level 10  
  To jest w pastuchu elektrycznym ten mostek tylko dziwi mnie to bo z mostka idzie na cewke zapłonową a na mostku mam 1V jak podłącze akumulator a cewka działa od 6V.
 • Level 29  
  Coś pokręciłeś. Niemożliwe żeby napięcie z akumulatora szło przez mostek. Niemożliwe.
 • Moderator
  Bądź łaskaw wrzucić jakiś piękny schemat tego urządzenia. Bo z opisu można wnioskować, że podłączasz akumulator do mostka i dalej do cewki zapłonowej. Troszeczkę to dziwne.
 • Level 10  
  schematu nie wrzuce bo takowego nie posiadam ktos to sam zrobil.Moge co najwyzej zdjecia przeslac.
 • Level 14  
  Ten mostek służy do zasilania wspomnianego urządzenia z transformatora separującego ( i sieci 230 V ) . Jeśli używasz akumulatora to podłącz go po mostku tj plus akumulatora na + mostka , a minus akumulatora na - mostka . Jednak przed ew. użyciem transformatora pokaż go ! elektrykowi z uprawnieniami aby potwierdził Tobie czy spełnia on normy bezpieczeństwa .
 • Level 14  
  Witam,mieszkam na Żuławach i wiosną mam bardzo wiele takich urządzeń do naprawy.Z tego co wyczytałem jest to pastuch który ma dwa zasilania ,pierwsze jest na napięcie stałe(specjalna bateria do pastucha 6V) drugie zasilanie jest a zmienne od 6V do 12V. Morzna zastosować transformator od starszych odbiorników radiowych np. Ślązak,Giewont Taraban i tym podobne.

  Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

  Pytanie do lisek311 czy ten mostek jest oryginalny,bo coś tu mi nie pasuje.
 • Level 10  
  No tak ale jwsli podłaczam takie zasilanie do akumulatora i w momencie zadziałanie powinno pojść napiećie na cewkę która zwiększy napiecie a tu nic takiego siue nie dzieje moze którys terystor lub traik poszedl albo scalak lecz t ruskie części i nie moge do nich noty aplikacyjnej znależć.

  Dodano po 26 [minuty]:

  Dałem zasilanie 6v z zasilacza i na wyjsciu tez mam 6v
  Chodzi o to co powinno zwiekszyć napięcie i dlaczego nie zwiększa.
 • Level 14  
  Zastosowanie tu transformatora z odzysku ze starego radia może zapewnić poprawną pracę tego pasucha , lecz nie zapewni bezpieczeństwa w ekstremalnych warunkach . Transformator separujący ma wzmocnioną izolację międzyuzwojeniową ( ponad 7 MΩ ) .
  Tak więc ostrożnie z prowizorką !!!
 • Level 10  
  Ale co ma trasforamtor jak nie odpowiadacie na moje pytanie czemu nie zwieksza mi napiecia do 1000v
  Bo chyba pastuch ma amperarz mały a o napiecie duze.Jakie moga być przyczyny bo na wyjsciu mam tyle samo co na przyjściu.
 • Level 14  
  Wyjaśnienie dla lisek311 .
  Należy rozróżnić dwa radzaje transformatorów .
  Zasadniczy to transformator wysokiego napięcia który jest kluczowany przez układ elektroniczny oraz transformator zasilający + prostownik ( który może być zastąpiony przez akumulator ) .
  Mostek prostowniczy i opisywany przeze mnie transformator służą jedynie jako źródło zasilania alternatywne do akumulatora . W przeszłości wspomniane pastuchy były zasilane z ogniw suchych 6 V , ale z przyczyn ekonomicznych zostały wyparte . Każde urządzenie pobiera pewną moc prądu elektrycznego . Jeśli masz małe doświadczenie w elektrotechnice poprzestań na zasilaniu tego urządzenia z akumulatora .
 • Level 14  
  Prawdopodobnie masz uszkodzoną cewkę WN,ewentualnie kondensator.odłącz cewkę i kondensator od płytki i podłącz zasilanie jeżeli płytka jest sprawna usłyszysz próbkowanie tyrystora.jeżeli nie to sprawdź tyrystor.Z tego co piszesz tyrystorem steruje US,wtedy będzie problem. Do theo23 w oryginalnych zasilaczach produkcji polskiej są stosowane TS8/9 TS10/4 i podobne,oczywiście są w oddzielnych obudowach bardzo często zalane żywicą.Pozdrawiam.
 • Level 10  
  Tam jest plytka mal kilka opornikow scalak diod kilka 2 tranzystory i oporniki oraz kondensatory.Po za tym w tym urzą dzeniu są tez 2 transformatory jeden wielkosci pięści drugi malutki.Co może tam przetważać napiecie na wysokie czy te transformatory czy cewka.Bo tam cos jest zmostkowane i połączone równolegle ?
 • Level 14  
  Ten większy to cewka WN i to ona i ten duży kondensator podbijają napięcia.
 • Level 10  
  no to na cewke jesli to jest to co jest zawiniete w tasme izolacyjna taką tłusta to ma na to napięcie 2,6 V to troche malo i czy cewka taka moze sie skladac z 2 połówek które są połączone równolegle przewody ida jeden z mostka a drugi na triaka anoda1 chyba ta co na gwint idzie .A na kondenastor taki metalowy kwadrat ymiary 5cm na 5 dą dwa przewody z transformatora jeden tego małego a drugi z nózki triaka z krótszej chyba bramka.
 • Level 32  
  Witam.
  Ja niestety tylko w sprawie organizacyjno - porządkowej. :wink:
  :arrow: lisek311 rozwiązujesz problem "od tyłu". Powinieneś na samym początku napisać w temacie "Pastuch elektryczny ... - i tutaj napisać co go boli np. nie działa, martwy, w zależności od przypadłości. Tymczasem pytasz co się stanie z mostkiem Graetza i dopiero przyciśnięty do muru niejako mimochodem informujesz nas że chodzi o elektrycznego pastucha. Tak nie należy prowadzić dyskusji. Nie chciałbym komentować faktu że prawdopodobnie nie jest to pierwszy temat założony w związku z naprawą tego urządzenia. :wink: Ponieważ widzę że naprawa idzie dość opornie mam następującą propozycję:
  1. zamknij dwa poprzednie tematy które prawdopodobnie wyrzucę wtedy do Kosza.
  2. załóż zgodnie z przyjętymi w punkcie 11 Regulaminu Forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php nowy temat w tym dziale.
  3. w pierwszym poście umieść wyraźne fotki strony elementów i druku urządzenia; jeżeli potrafisz zamieść też zdjęcie strony druku z zaznaczonymi (opisanymi) elementami które znajdują się po przeciwnej stronie; te fotki powinny zastąpić nam schemat ponieważ urządzenie jest nietypowe i na dodatek jak piszesz - samoróba. Elementy odpowiednio oznacz (np C1 , R1, T1 .. itd i podaj odpowiednio ich wartości i typy. Następnie napisz dokładnie co mu dolega i gdzie co zmierzyłeś posiłkując się zamieszczonymi fotkami.
  Myślę że jak te czynności wykonasz, łatwiej będzie pomóc Ci Kolegom którzy mają większe doświadczenie w naprawie tych urządzeń.
  Nie spiesz się podczas pisania postu.
  Rady:
  - dbaj o styl swojej wypowiedzi
  - nie popełniaj błędów
  - nie zaniżaj poziomu elektroda.pl
  Oczywiście nadal możesz kontynuować naprawę w tym temacie. Tytuł już poprawiłem.
  Pozdrawiam