Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grundig CUC7301 - zwarcie

manfed 18 Mar 2007 01:26 1656 7
  • #1
    manfed
    Level 17  
    Witam
    Mam takiego po uszkodzeniu zasilacza,udało mi się go uruchomić ale po 1 dniu padł . Mruga dioda, zamiast BU508 żarówka 60W. Kiedy odepnę 8V , E+,dioda zamruga kilka razy i żarówka pali(119V) .Napięcia ok prócz +C =0 ?.
    Nie bardzo wiem co tu dalej robić .... nie wiem czy to TDA 8362 padł ?
  • Helpful post
    #2
    Mirek Z.
    Moderator
    Dlaczego ma być +C, jeżeli trafopowielacz nie pracuje? Przypuszczam, że bez żarówki, z podłączonym +8V załączanie do st-by byłoby takie samo lub pewniejsze - bez kilkukrotnych prób na początku. Po prostu po częściowym odłączeniu obciążenia zasilacz udaje, że jest sprawny. Zmierzam do tego, że zasilacz po naprawie (lub dzień po naprawie) jest po prostu "niewydolny" prądowo. Oczywiście powodem takiego zachowania może być przeciążenie w którymś z obwodów wyjściowych (nawet jeden z elektrolitów), ale stawiałbym jednak na stronę pierwotną. Czy przy naprawie sprawdzałeś dokładnie wszystkie cztery elementy w emiterze T665 po wylutowaniu ich jednym końcem? Czy wymieniałeś R666 i R667? Wystarczy niewielki wzrost oporności jednego z nich (nie mówiąc o przerwie), żeby zasilacz zachowywał się w ten sposób. Elementów powodujących niewydolność zasilacza jest zresztą więcej, ale to co pisałem jest najbardziej typowe. Najpierw jednak może wywal tą żarówę, nie montuj jeszcze BU508D a za to podłącz te 8V. Chyba zwarcia tam nie wymierzyłeś? Jeżeli wystartuje, to zajmij się stroną pierwotną.
  • #3
    manfed
    Level 17  
    Mirek poniekąd miałeś racje. Uszkodzenie leżało po stronie pierwotnej samego zasilacza. Pozostawiono układ na żarówce 60W w miejsce BU508D, wymieniając najpierw zenerkę D663 3,6V (mierzony spadek napięcia na niej wynosił ok 2,4V) .Po tej wymianie TV tylko mrugał diodą, z podpiętym 8V lub bez niego. Wymieniono C663 (2,2/100V) w obwodzie bazyT665 i C661(1/63V) bez efektu. Dopiero podmiana C656 (2,2/100V) pomogła. Podane rezystory wydawały się ok (może dlatego ,że poprzednio poleciał tylko UC3842.
    Dzięki za sprowadzenie mnie na dobrą drogę. TV w testach.

    Dodaje link serwisówki do tego modelu w PDF, może komuś się przyda.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=62848#62848
  • #4
    manfed
    Level 17  
    Niestety po 8 h pracy padł.
    Teraz jest fonia ale brak obrazu.
    Napięcia wydają się ok.Pilot wyłącza jakieś napięcia. Widać ,że jest kluczowany tranzystor (hmm ten przy tr dopasowującym - nie mam przy sobie schematu) ale już na BU508D na bazę wchodzi sygnał o znacznie niższej amplitudzie (mierzyłem wszystko w stosunku do masy- nie wiem czy to dobrze. Efekt jest taki, że jest brak wysokiego i napięć z WN. Rezystory 0,51 i 120 ohm przy BU508D wydają sie ok. :cry:

    Podmieniłem BU508DF ,TV wystartował na 1,5 sec. i efekt ten sam . Jestem "czysto głupi" czyżby trafo padło ??
  • #5
    manfed
    Level 17  
    Wymieniłem trafo, maszyna ruszyła, ale zauważyłem że przy maksymalnym jasności mam jakieś "wyładowania" na ekranie, słychać pisk jakby przeciążenie,obraz staje się jasny i sie zwęża.....
  • #6
    ALUŚ
    Level 36  
    Witam !

    W kolektorze BU kondensator wymieniony, sterowanie bazy i +A stabilne .
    Przerwy i zimne luty w obwodzie cewek H , okolice trafa i sterowania bazy .
    UG2 nie za wysokie ?
  • #8
    ALUŚ
    Level 36  
    Do podmiany elektrolity w +B zasilające trafko sterujące , T 501 i kondensatorki koło niego i trafko sterujące , elektrolit w +A .

    Dokładnie przerwy i zimne luty w tych okolicach , masa trafa masa kineskopu kable WN i elementy w obwodzie cewek H i same cewki .