Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kominowe grzanie wody w warsztacie

Tomekddd 18 Mar 2007 09:27 13444 35
  • Kominowe grzanie wody w warsztacie
    witam stworzyłem dość fajną zabawkę bardzo mało użyteczną ale jest. Nie wiedziałem gdzie to zamieścić więc daję tutaj bo w końcu to moje dzieło
    kiedyś z nudów usiadłem w warsztacie i pomyślałem i wymyśliłem jest to KGW- czyli kominowe grzanie wody
    potrafi ogrzać wodę do temperatury wrzenia w około 15 minut

zbiornik gorącej wody-na dole zbiornika podłączone są wężyki jednym dopływa woda z grzałki a drugim odpływa do pompy i do kranika (węże są dlatego na dole że gdyby woda się gotowała lub gdyby w wężu było powietrze to leci ono na górę pojemnika i wylatuje odpowietrznikiem a nie płynie dalej

wężyk w którym płynie zimna woda i się ogrzewa od rury komina (po wyłączeniu pompki woda w wężyku nawet się gotuje dlatego w zbiorniku gorącej wody na samej górze jest odpowietrznik w razie zbyt dużego ciśnienia)

pompa i jej chłodzenie - pompa jest owinięta wężykiem w którym płynie zimna woda i chłodzi pompę ( po długiej pracy z gorącą wodą pompa bardzo się grzeje ale owinięty wokół niej wężyk z zimną wodą znacznie ją chłodzi - sprawdzone)

zbiornik zimnej wody-na dole zbiornika widać wężyk którym płynie woda do chłodzenia pompy, a mniej więcej w połowie jest wężyk którym dopuszczam wody do ogrzewania (pompa ma tak silne ssanie że podłączony trójnik i wężyk którym pobieram gorącą wodę(po wyłączeniu pompy) w czasie jej pracy potrafi zasysać zimną wodę ze zbiornika gorącej i zimnej na raz)

wężyk z trójnikiem do pobierania i dolewania wody

zasilanie pompy
    zasilacz

dioda prostująca napięcie

całość

kosztów żadnych nie poniosłem ponieważ wszystko co potrzebne miałem

P.S czasem w warsztacie potrzeba ciepłej wody więc jest :)

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Tomekddd
    Level 23  
    Tomekddd wrote 829 posts with rating 34, helped 1 times. Live in city Turbia. Been with us since 2006 year.
    Lashred
    Level 14  
    A mam takie pytanie czy ten wężyk na rurze kominowej się nie topi? Wydaje mi się że długo nie pochodzi, może mi się tylko wydaje ale mógłbyś dać miedziane, bo są takie cienkie w sprzedaży. Musisz pamiętać że miedź lepiej przewodzi ciepło. A tak w ogóle to plastik do takich temperatur to nie najlepszy pomysł.

Pozdro dla wszystkich!!! :)
    Tomekddd
    Level 23  
    Lashred
    wężyk jeśli jest w nim woda nie topi się tylko robi się miękki.
    a o rurce miedzianej myślałem tylko że nie miałem funduszy na zakup ale bez miedzi dobrze grzeje więc jak na mnie wysztarczy :)
    Tomek515
    Level 23  
    Nie głupi pomysł, jak by to troche dopracować to naprawde fajna i przydatna rzecz, weżyki faktycznie lepiej jak by były miedziane ale nie będą mocno przylegały do komina jak te co masz, ale będą trwalsze.
    Vein
    Level 22  
    po pierwsze, po co pompki i inne bajery ? Jezeli zrobil bys to tak, ze rurka owinieta wokolo komina koncem nizej polozonym podlaczona by byla do dolnej czesci zbiorniczka z woda, a koncem wyzej polozonym do czesci wyzej polozonej, to nie mialbys tego problemu, na zasadzie konwekcji woda w zbiorniczku by sie ogrzewala (jak wiadomo, cipla plynela by do gory, zimna na dol). Wystarczylbby wtedy jeden zbiornik.
    Tomekddd
    Level 23  
    próbowałem ale woda sie gotowała bo za wolno płyneła i po jakimś czasie nie grzała się wcale bo w weżyku było powietrze a jak sie nie gotowała to znowu za wolno płyneła i sie bardzo powoli grzała
    a gdy założyłem pompke to woda płynie bardzo szybko i sie cała grzeje i po ok 15 minutach pompke można wyłączyć bo woda jest gorąca
    a wężyki dałem na dole pojemnika z ciepłą wodą dlatego że jeśli jest w wężu powietrze lub jeśli sie woda zagotuje i leci samo powietrze to nie idzie dalej tylko zostaje w zbiorniku z gorącą wodą a potem wylatuje odpowietrznikiem
    majster_15
    Level 23  
    A do czego wykorzystujesz tą ogrzaną wodę?

Pozdrawiam, Mat.
    Tomekddd
    Level 23  
    ostatnio malowałem metalowe części i po wszystkim moczyłem pędzle w gorącej wodzie
    albo kiedyś lutowałem za pomocą kwasu(zamiast kalafoni) i myłem ręce:) nie musiałem biegać do domu
    Adam1988
    Level 26  
    Zamiast tej diody daj mostek, moze spadnie temperatura pompki i zrosnie wydajnosc ;)
    andrzej34
    Level 16  
    Witam, pomysł ok. wykonanie kiepskie sugeruję odejść od wężyków byś nie musiał tłumaczyć znajomym "a ja już tam nie mieszkam" :)
    Pozdrawiam
    Tomekddd
    Level 23  
    andrzej34 wrote:
    byś nie musiał tłumaczyć znajomym "a ja już tam nie mieszkam" :)

niestety ale togo to ja nie rozumiem możesz mi wytłumaczyć o co chodzi??
    powerm
    Level 23  
    Pewnie chodzi o to ze igielitowy wezyk moze sie zapalic od komina. :-)
    Ale mam inne pytanie zwiazane z kominem jak mocno mozna wychlodzic spaliny aby piec mial jeszcze ciag?
    Tomek515
    Level 23  
    Weżykiem ich tak nie wychłodzisz, spoko ;) Poaptrz na wymienniki ciepła na rury kominowe jak to pożera z niego ciepło a ciąg jest;]
    szpiq
    Level 14  
    Czego to ludzie nie wymyślą... heh, no ale niezły pomysł, szkoda tylko że tak długo trzeba czekać aby woda się odpowiednio nagrzała:/ skoro masz podłączenie do prądu (a masz bo masz podłączony zasilacz) to nie lepiej byłoby ci zrobić coś na zasadzie zwarciówki?? dużo szybciej by Ci się nagrzało a różnicy nie będzie bo i tak pobierasz do tego prąd i tak... Jak masz jakąś starą lutownicę kolbową, to nie widzę problemu i głębszego sensu aby dalej korzystać z takiego rozwiązania... Pozdrawiam

www.elektrosite.yoyo.pl===www.elektrosite.p2a.pl
    Tomekddd
    Level 23  
    po 15 minutach woda jest bardzo gorąca(można sie nieźle poparzyć do tej pory mam ślad na ręce) więc moim zdaniem nie jest to zbyt długi czas
    arksik
    Level 11  
    Bardzo dobry pomysł . Wykonałem podobną instalację , na rurze kominowej z kominka .Zastosowałem rurę miedzianą fi 18 o długości 20 m i podgrzewam wodę w zasobniku ciepłej wody . Paląc w kominku mam ciepłą wodę i oszczędzam na podgrzewaniu wody piecem na olej opałowy.
    Wykonałem tą instalację 5 lat temu i do tej pory sprawuje się świetnie.
    Koszty wykonania były dużo niższe niż zakup gotowego wymiennika .
    User removed account
    User removed account  
    WoŹnY
    Level 28  
    Mnie zastanowiłe, jakim sposobem w zamkniętym zbiorniku woda gotuje się w niższej temp. Przecież w wyższej powinno być. Na tej zasadzie działają choćby szybkowary. Woda może zagotować się w temp. niższej, nawet pokojowej pod warunkiem że będzie w naczyniu z obniżonym ciśnieniem. Pozatym miedź i tylko miedź. A co do grawitacyjnego obiegu, to niestety zbyt małe przekroje.
    Tomek515
    Level 23  
    dj-MatyAS wrote:
    Tylko co zrobisz w lecie,gdy nie trzeba palić w piecu?

W przypadku ładnego lata słońce pomoże ;) wystarczy zrobic spirale z miedzi dać na dach, zrobić obieg i git
    stefcio
    Level 21  
    andrzej34 wrote:
    Witam, pomysł ok. wykonanie kiepskie sugeruję odejść od wężyków byś nie musiał tłumaczyć znajomym "a ja już tam nie mieszkam" :)
    Pozdrawiam

Co by kumple się z ciebie nie śmiali, że kobita cię z domu wypędza.
    arksik
    Level 11  
    Tylko co zrobisz w lecie,gdy nie trzeba palić w piecu?

W rozwinięcu tematu , następny krok to dołączenie kolektorów
    słonecznych . Dają ciepło za darmo.Ale to już osobny temat.
    chszanek
    Level 13  
    Witam.
    Ogólnie pomysł troszkę ciekawy a za razem śmieszny (w pozytywnym znaczeniu oczywiście :) ). Ja bym tylko zrobił taki motyw:
    -zainstalować rurkę miedzianą w kominie blisko(jak nie na ściance)szybciej się będzie wszystko odbywało:)no i pozbędziesz się tej PCV-owej prowiziorki.
    POZDRAWIAM

p.s.
    a może by tak:
    -dać dużą zwojnicę z miedzianej rurki w kominie i pod sufitem pomieszczenia odwiesić zbiornik z zimną woda(wymusić grawitacyjnie), jak będziesz palil i odkręcisz kran popłynie woda i się opgrzeje podczas spływania, może będzie dobrze bez pompy:), ale to trzeba by sprawdzić.
    p.s.2
    hehe i chyba masz dużo wspólnego z medycyną skoro masz tyle kroplówek :)
    Tomekddd
    Level 23  
    dj-MatyAS wrote:
    Pomysł na 5 wykonanie na3=. Tylko co zrobisz w lecie,gdy nie trzeba palić w piecu?Ale ogólnie to OK,tym bardziej że za friko...
    Pozdrawiam.

otóż mój piec ogrzewa i dom i wodę zamiast termy w lecie odłącza się kaloryfery i ogrzewa tylko wodę (nie zawsze ale często)
    a ponieważ do pieca jest zrobiony specjalny podajnik na trociny można palić cały dzień:)

Dodano po 3 [minuty]:

WoŹnY wrote:
    Mnie zastanowiłe, jakim sposobem w zamkniętym zbiorniku woda gotuje się w niższej temp. Przecież w wyższej powinno być. Na tej zasadzie działają choćby szybkowary. Woda może zagotować się w temp. niższej, nawet pokojowej pod warunkiem że będzie w naczyniu z obniżonym ciśnieniem. Pozatym miedź i tylko miedź. A co do grawitacyjnego obiegu, to niestety zbyt małe przekroje.

możliwe że masz racje moja pomyłka :)

Dodano po 1 [minuty]:

stefcio wrote:
    andrzej34 wrote:
    Pozdrawiam

Co by kumple się z ciebie nie śmiali, że kobita cię z domu wypędza.

raczej narazie to mnie nie wypędzi bo mam 16 lat :):):)

Dodano po 4 [minuty]:

chszanek wrote:
    Witam.
    Ogólnie pomysł troszkę ciekawy a za razem śmieszny (w pozytywnym znaczeniu oczywiście :) ). Ja bym tylko zrobił taki motyw:
    -zainstalować rurkę miedzianą w kominie blisko(jak nie na ściance)szybciej się będzie wszystko odbywało:)no i pozbędziesz się tej PCV-owej prowiziorki.
    POZDRAWIAM

p.s.
    a może by tak:
    -dać dużą zwojnicę z miedzianej rurki w kominie i pod sufitem pomieszczenia odwiesić zbiornik z zimną woda(wymusić grawitacyjnie), jak będziesz palil i odkręcisz kran popłynie woda i się opgrzeje podczas spływania, może będzie dobrze bez pompy:), ale to trzeba by sprawdzić.
    p.s.2
    :) i chyba masz dużo wspólnego z medycyną skoro masz tyle kroplówek :)

ODP: do p.s1
    myślałem o rurkach miedzianych ale nie miałem funduszy na zakup a po drugie to chciałem to zrobić z tego co miałem pod ręką bo zanim bym te miedziane powyginał polutował to by mi z tydzień zajęło a to robiłem w 5 godzin oczywiście z przerwami :) i grzeje super

ODP: do p.s2
    kiedyś gdy moja pra babcia jeszcze żyła była dość długo chra i dostawała kroplówki a ja zbierałem wężyki i butle
    User removed account
    User removed account  
    Tomekddd
    Level 23  
    hahaha :):):):):) jak mój tata to zobaczył to też tak powiedział
    krzys-iek
    Level 20  
    pomysl ok... odzysk ciepla ale wykonanie... stary, jak Afgansitan, wstyd pokazac.
    MakroSerwis
    Moderator of Cars
    Z branżą grzewczą jestem poniekąd związany, więc powiem Ci, że jest to już stary sposób - zwojnice miedziane od lat montowane są na komorach dymowych kominków, a także na czopuchach. Ostatnio stosowanym rozwiązaniem jest wykonanie odcinka rury dwupłaszczowej i wstawienie jej w ciąg kominowy (jako element czopucha). Do zewnętrznego płaszcza wstawiamy mufy, dalej standardowo - zbiornik, pompa (lub grawitacja) i takim układem zasilić możemy jeszcze jeden lub dwa grzejniki, a ze zbiornika czerpać CWU.
    Układ, który wykonałeś, jest może i pomysłowy, ale nie ukrywam, że jest również prowizorką w najbardziej niedbałym wykonaniu, jakie widziałem od lat. Tutaj mógłbyś wprowadzić trochę estetyki i mniej drutologii, bo wygląda to strasznie i stanowi zagrożenie pożarem.
    m_wojcik
    Level 25  
    Maciek_S wrote:

Układ, który wykonałeś, jest może i pomysłowy, ale nie ukrywam, że jest również prowizorką w najbardziej niedbałym wykonaniu, jakie widziałem od lat. Tutaj mógłbyś wprowadzić trochę estetyki i mniej drutologii, bo wygląda to strasznie i stanowi zagrożenie pożarem.

Ja bym poszedł dalej, ta "konstrukcja" nadaje się na nałożenie mandatu za zagrożenie p.poż a nie na konkurs DYI!
    Wstyd coś takiego publikować jak dla mnie, po prostu straszna prowizora, proszę Cię, popraw to czym prędzej. Argument "mam to za darmo" i "montowałem to pięć godzin" to są żadne okoliczności łagodzące.
    Żebyśmy się dobrze zrozumieli, nie chcę być wredny, ale pamiętaj o tych, co pójdą w twoje ślady i zrobią to tak samo albo gorzej. Boję się pomyśleć co będzie jak obleje ich eksplodujący z butelki wrzątek...
    Tomekddd
    Level 23  
    m_wojcik wrote:
    Maciek_S wrote:

Ja bym poszedł dalej, ta "konstrukcja" nadaje się na nałożenie mandatu za zagrożenie p.poż a nie na konkurs DYI!
    Wstyd coś takiego publikować jak dla mnie, po prostu straszna prowizora, proszę Cię, popraw to czym prędzej. Argument "mam to za darmo" i "montowałem to pięć godzin" to są żadne okoliczności łagodzące.
    Żebyśmy się dobrze zrozumieli, nie chcę być wredny, ale pamiętaj o tych, co pójdą w twoje ślady i zrobią to tak samo albo gorzej. Boję się pomyśleć co będzie jak obleje ich eksplodujący z butelki wrzątek...

zgadzam się z wami w 100%
    ale to powstało po to aby zobaczyć jak i czy wogóle to będzie działać
    w przyszłości postaram sie zrobic to z rurek miedzianych a na dzień dzisiejszy zlikwidowałem to ponieważ na tym soliku złożyłem sobie komputer bo bez kompa w warsztacie ciężko coś zrobić
    hubiwit
    Level 25  
    Co to za pompa?
    Trzeba ją zalewać?