Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kula RGB - sterowana z pilota (b.tania)

mirekk36 18 Mar 2007 12:24 10440 17
  • Kula RGB - sterowana z pilota (b.tania)
    Witam,

mam nadzieję, że skoro pojawiło się ostatnio w dziale DYI już chyba 1000 projektów pod rząd lamp plazmowych to wybaczycie mi również powrót do tematu kuli RGB ;)

.... otóż jest to tym razem prezent wykonany dla mojej córci Karolinki (bo ostatnio prezentowałem zegarek dla syna https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=678948&highlight= )

... tak więc do budowy kuli RGB użyłem najzwyczajniejszej w świecie oprawy na żarówkę jak na klatkach schodowych ( koszt to nie więcej niż 10zł w castoramie) .... trzeba było ją tylko troszkę przystosować - tzn plastikową obudowę na spodzie prysnąłem srebrną farbą w sprayu, natomiast wewnętrzną część w którą wkręcany jest ten biały klosz troszkę musiałem skrócić aby zmieściła się tam płytka elektroniki

.... do budowy użyłem taniego układu ATtiny2313 oraz ULN2803 oraz co najważniejsze 3 diod RGB typu FLUX a na dodatek wiadomo parę rezystorów, jakiś stabilizator no i dwie b.jasno świecące diody czerwone, które podświetlają napis KARO.

... dwa słowa o tym napisie, który w bardzo efektowny sposób powoli się rozjaśnia i ściemnia swoim własnym rytmem - przy tym kolorze czerwonym wygląda to jak bijące serce tuż pod kulą - tylko na tym prostym filmiku złożonym z klatek zdjęciowych tego za bardzo nie widać :(
    A napis zrobiłem w ten sposób, że na ten biały plastik obudowy (przed pomalowaniem farbą) nakleiłem po prostu literki takie przyklejane - wiecie jakie ;) - potem prysnąłem farbą a gdy wyschło odkleiłem równiutko literki i powstał taki biały napis. A że ten plastik fajnie rozprasza i przepuszcza światło to po zastosowaniu pod spodem tych 2 jasno świecących diod LED czerwonych - uzyskałem taki efekt.

.... oczywiście do procka podłączony jest typowy odbiornik podczerwieni i dzięki temu za pomocą pilota (w moim przypadku jak zwykle) dowolnego tzn ze sprzętu JVC, SONY lub Philips'a (RC5) można sobie sterować przełączaniem kolorów, programów pracy itp - ciekawie to wygląda gdy kula stoi na telewizorze i gdy przełącza się programy TV to przy okazji zmienia się niechcący program działania kuli - naprawdę fajnie to wygląda.

oczywiście zmiany kolorów w różnych programach są powolne (nie tak szybkie jak na filmiku GIF) dzięki czemu nie męczy to wzroku i mamy fajny efekt ambient light wokoło telewizora - ponieważ światło nie jest na tyle ostre aby raziło w oczy - jest po prostu baardzo przyjemne - ciepłe itp ;)

fotki są robione w dzień przy opuszczonych żaluzjach ale zapewniam, że w nocy przy włączonym np tylko TV efekt jest o wiele wiele lepszy

poniżej zamieszczam fotki urządzenia, schemat itp ;)

budowa:

"ala filmik"

schemat:

a to wygenerowany widok płytki 3D z programu EAGLE i tak mniej więcej ona wygląda ;)

pozdrawiam

Fajne!
  • #2 18 Mar 2007 12:59
    Mariuszek15
    Poziom 24  

Witam:) Konstrukcja bardzo fajna. Starannie wykonana. Możesz dać na forum program do mikrokontrolera, płytkę drukowaną i kosztorys wykonania tego fantastycznego układu elektronicznego?? Pozdrawiam Was:)

• #3 18 Mar 2007 13:07
    mArKo85
    Poziom 16  

całkiem fajna taka kula :) może napisz gdzieś wartości elementów i tak jak kolega powyżej prosi o program itd.
    Pozdrawiam :)

• #5 18 Mar 2007 15:50
    zck
    Poziom 12  

Witam

Bardzo fajny projekt widzę, że ostatnio wszędzie króluje elektronika cyfrowa i mikrokontrolery.

Mam takie pytanie, do czego służy ULN2803, podłączony jest tylko do 2 i 3 diody RGB? Chodzi o różnice pomiędzy napięciem układu a napięciem na diodach? Można by to zastąpić tranzystorami tak jak jest to w wypadu sterowania wyświetlaczami 7-segmetowymi?

• #6 18 Mar 2007 16:01
    mirekk36
    Poziom 42  

Witam,

co do schematu i wartości elementów to nie umieszczałem ich ponieważ praktycznie wszystkie wartości rezystorów dla diod LED były obliczane dla konkretnych diod tak aby płynął przez nie prąd max 20mA. A Wartości kondensatorów to standardowe - ceramiczne to wszędzie 100n (filtrujące) oraz elektrolityczne to w granicach 47 do 100uF . Tylko przy procku musiałem dać dużo większy elektrolit ze względu na większy pobór prądu - ponieważ on steruje też bezpośrednio kilkoma diodami.

zck -> ULN2803 użyłem dlatego żeby odciążyć procesor - ponieważ gdybym te wszystkie diody z prądem po 20mA do niego bezpośrednio podłączył to byłoby mu "za gorąco" ;) - oczywiście, że spokojnie można go zastąpić zwykłymi pojedyńczymi tranzystorami dowolnego typu (ja z nich zrezygnowałem dlatego że za dużo lutowania bym miał - wolałem dać je w jednym scalaku)

dzięki za pozytywne opinie

PS co do programu to pisałem go już ze 2-3 mies temu w asemblerze a na dodatek źródła wcięło mi przy ostatniej awarii dysku - więc musiałbym go pisać od nowa ;) .... ale jak widać sam układ jest bardzo prościutki - no może poza tym, że jest zrobiony programowo wielokanałowy PWM -na każdą diodę oddzielnie. A do tego obsługa pilotów IR

• #7 18 Mar 2007 16:41
    Mariuszek15
    Poziom 24  

mirekk36 z tego, co wiem można wczytać program z powrotem z mikrokontrolera na HDD:)

• #8 18 Mar 2007 16:54
    szpiq
    Poziom 13  

niesamowita konstrukcja, bardzo mi się podoba. Również chciałbym zobaczyć wzór płytki oraz jakbyś mógł to spis elementów które użyłeś do wykonania układu elektronicznego. Pozdrawiam

www.elektrosite.yoyo.pl

• #9 18 Mar 2007 17:50
    mirekk36
    Poziom 42  

Mariuszek15 -> bardzo słuszna uwaga ;) tylko, że ja myślałem o programie źródłowym a ty o samym wynikowym, który jak najbardziej da radę odessać z procka - mały problem tylko w tym, że na płytce, którą mam popełniłem "mały" błędzik i źle przygotowałem w bibliotece Eagla układ ULN2803 - zobacz sobie do noty katalogowej i wyprowadzeń na moim schemacie.

Na szczęście poza tym, że tylko nóżki 9 i 10 musiałem odlutować i połączyć odwrotnie jeśli chodzi o elektronikę ;) to jednak programowo musiałem troszkę zakombinować aby poodwracać wejścia i wyjścia ;) .... tak to bywa przy prototypach. Teraz już mam schemat poprawny ale do nowego - trzeba by było zmienić w środku program - a tu wracamy do początku - nie mam źródeł i musiałbym od nowa - albo ktoś musiałby sobie specjalnie ręcznie pozamieniać kolejność wyjść tak jak jest na tym złym schemacie.

Przy okazji sorry za ten błąd i już go poprawiam w pierwszym poście żeby było widać który schemat jest zły a który dobry i gdzie leżał mój błąd prototypu ;)

oto ten pierwszy zły schemat gdzie czerwonym kolorem zaznaczyłem błąd:

a tu już dobry schemat - porównaj sobie z tym złym, co jest nie tak (numery wyprowadzeń):

tak więc trzeba by było nawet płytkę od nowa robić a nie tylko w programie coś zmienić a narazie nie mam na to czasu, gdyż ostatnio mam sporo pracy kosztem mojego hobby. A te dwa projekty kulęRGB i zegarek zrobiłem w okolicach świąt i sylwetra

• #10 18 Mar 2007 19:54
    c++
    Poziom 22  

Witam,
    konstrukcja tak jak poprzednia, starranie wykonana.
    Jestem ciekaw co zrobisz dla żony :D
    PZDR

• #11 18 Mar 2007 20:09
    mirekk36
    Poziom 42  

barteusius napisał:

Jestem ciekaw co zrobisz dla żony :D

oooops sorki .... rzeczywiście zapomniałem o żonie ;) .... kurczę będę musiał coś pomyśleć jak tylko znajdę troszkę czasu ;) ... a tu dzień kobiet akurat przeminął hyhyhy

pozdrówka

• #12 18 Mar 2007 23:02
    mr.box
    Poziom 15  

Witam.
    Jak zwykle zawodowo, na bardzo wysokim poziomie wykonany układ. A-ch gdybym tylko umiał programować ...ale jestem na etapie nauki :D
    Jestem ciekaw z czego jest wykonana ta dolna podstawka na kule?? Czy to jest w komplecie z kulą czy...??

• #13 18 Mar 2007 23:18
    mirekk36
    Poziom 42  

mr.box -> tak cała ta podstawa i środek ten czarny to cały komplet tej oprawki na żarówkę na klatce schodowej (całość jako oprawa na żarówkę zakupiona w castoramie). Wykręciłem tylko właśnie ze środka samą ceramiczną oprawę żarówki. A tę białą podstawę pomalowałem srebrną farbą w sprayu i dlatego taki fajny efekt - nikt kto to widział u mnie nie domyślił się ani przez chwilę, że to taki typowy klosz z klatki schodowej ;)

• #14 20 Mar 2007 18:44
    mirekk36
    Poziom 42  

hmmm napisał do mnie na maila jakiś kolega zainteresowany pomocą w budowie takiej kuli ale pomimo moich najszczerszych chęci udzielenia mu takiej pomocy i odpisaniu długiego maila - mam zwrotkę z informacją, że nie ma takiego użytkownika na serwerze pocztowym. Może zajrzy tutaj ten kolega i napisze z jakiegoś innego maila to wtedy moja odpowiedź dotrze. Przedstawił się tylko jako Jarek a początek jego maila to: "kree1" i własnie takiego użytkownika brak na jego serwerze pocztowym ;)

pozdrówka

• #15 21 Mar 2007 13:14
    Tydraniu
    Poziom 12  

Mirek gratuluje! Kolejny fajny projekt. Co prawda pomysł nie jest nowy ale wykonanie b. dobre. Mam nadzieje że ten projekt nie spowoduje fali kradzieży lamp z korytarzy klatek schodowych ;-) Jak się ogląda twoje projekty to co prawda nie jest to specjalne nowum ale jest to stary pomysł w bardo dobrym wykonaniu, które jest warte pokazania. Nie jest to jedna z 1000 lamp plazmowych czy wzmacniaczy na TDA ale przypuszczam że jak byś nawet zrobił lampę plazmową(błagam nie!) to i tak by była warta pokazania.

• #17 10 Cze 2007 20:00
    mirekk36
    Poziom 42  

xifyh - tak masz rację pokazałeś prostszy schemat, jeśli byś chciał to ja znam jeszcze prostszy. Może być po prostu tak, że podłączasz każde wyprowadzenie diody RGB (anodę) przez rezystor do +VCC a wspólną katodę do GND i już - też jakby nie patrzeć jest to sterowanie diody RGB ;) i to jakie proste ;) (a to że świeci światełm ciągłym to pestka - przecież liczy się prostota wykonania tak?)

... ok to było półżartem a na poważnie to mniej więcej dobrze oddaje ten żart twoje porównanie... przecież ten układ który pokazałeś nie jest na procku. Można więc w nim zrobić tylko takie b.proste sterowanie i to bez uwzględnienia charakterystyk świecenia poszczególnych diod przez co zmiany kolorów nigdy nie będą takie płynne jak przy sterowaniu prockiem, gdzie właśnie te charakterystyki są uwzględnione w moim programie. Poza tym ja mogę zmieniać dowolnie i to za pomocą pilota IR programy świecenia - czyli nie tylko ciągle z\płynna zmiana kolorów (ew szybciej lub wolniej) u mnie w procku program steruje np czasem naprzemiennym delikatnym rozświetlaniem tylko pojedyńczego koloru, ew kolejnego i w ogóle mogę zrobić co tylko zechcę i zrobiłem. Nie jestem ograniczony tylko do jednego sztywnego układu. I tu dla mnie jest olbrzymia przewaga robienia czegokolwiek na prockach tym bardziej, że dla mnie to na procku jest własnie prostszy układ a nie taki jak pokazałeś.

Proponuję ci również rozpocząć zabawę z prockami to nie takie straszne a za to jakie pasjonujące! ;) - jak zaczniesz to wtedy dostrzeżesz tę subtelną różnicę o której ty i ja tu piszemy

pozdrawiam

• #18 22 Lip 2007 12:06
    Mariuszek15
    Poziom 24  

mirekk36 Witam:) I jak z tym programem do mikrokontrolera:) Bardzo chiałbym sobie to wykonać i tylko właśnie potrzebuję wsadu do uC i wzoru ścieżek drukowanych. Czy możesz opublikować na forum te pliki??