Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa plazmowa. Połączenie równoległe IRF?

18 Mar 2007 14:28 1746 10
 • Poziom 19  
  Lampa zrobiona na popularnym schemacie ze strony http://mylab.pwii.pl/. Trafo około 40 wat 10,5 volta. Porównywałem z trafem 18V 18 W. Tranzystor IRF740 lub 640( zależnie od tego jaki posiadam, bo już kilka spaliłem na trafie 250 W 13 V. Podane napięcia są przed mostkiem. Pytanie czy mogę łączyć równolegle IRF, żeby wytrzymywały większą moc? Zwojów na trafie wn mam 10 drut 1,5 mm². Mostek z zasilacza ATX. Jakieś sugestie jak poprawić działanie? Bo iskry są słabe.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Na Twoim miejscu dobierałbym ilość i średnicę zwojów na trafie wn. Do IRF-a wstaw większy radiator. Dobierz też częstotliwość generatora.
 • Poziom 19  
  Radiator jest dość potężny, przylega dobrze pasta jest. Właśnie próbowałem dobrać częstotliwość generatora ale i tak efekty mizerne. A jak to jest z tym łączeniem tranzystorów? Jeszcze zmniejsze ilość zwojów o 1-2 i zobacze efekty.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Dziękuję za punkty :D. Raczej nie podłącza się w ten sposób tranzystorów. Spróbuj zastosować inne trafo np. cewkę zapłonową od samochodu lub stare trafo tv z powielaczem lub podłacz do tego powielacz tpn30 lub podobny - efekt "zabójczy"

  P.S. Poczytaj sobie troche na temat transformatora Tesli, tylko baaaardzo uważaj przy zabawie z tego typu "zabawkami"...
  http://www.teslacoil.republika.pl/
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 19  
  Spróbuje na cewce zapłonowej z malucha bo mam nową:) i jeszcze z dużego fiata chyba też posiadam. Te Irf to Mosfety. Poszukam powielacza bo wiele Tv rozebrałem w swojej karierze:) Przetestuje też przetwornice typu fly back. Jutro poeksperymentuje i pochwale się na forum.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 19  
  Za pomoc się należą punkty jak dają to bierz:) Pokombinowałem trochę wyregulowałem generator, podmieniałem ne 555, dawałem różną ilość zwojów, ale nadal efekty są kiepskie. Mówię tak iż wcześniej jakiś miesiąc temu robiłem testy i iskry byly o niebo lepsze na tych samych elementach( nie licząć irf 740, który wylutowałem z jakiegoś tv albo monitora, ponieważ kilka innych spaliłem). Niepokoi mnie jeszcze jeden fakt niezależnie od tego jakie dam trafo czy 18 W czy 250 W różnice są niewielkie, a wcześniej na 250 w było ekstra, tylko że irf 640( 125 watowy) szybko się nagrzewał i uszkadzał pomimo chłodzenia. I właśnie nie wiem co jest tego przyczyną. Może ten IRF ale pracuje, grzeje się. Wymieniałem jeszcze stabilizator 12V. Muszę się jeszcze tym pobawić bo mi to spokoju nie daje:) Bawiłem się jeszcze powielaczem super iskry z niego wychodzą nawet do 4 cm ale żarówa nie iskrzy( pewnie prąd za mały). Mostek sprawny. Kupię IRF i zobaczymy.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 19  
  Uziemienie idealne, żarówka 60 wat, wcześniej na 640 było dobrze. Znalazlem inny tranzystor zobacze co wyniknie:) A dotkąć już mnie ładnie popieściło:)Trafa nie mam jak przewinąć.
 • Poziom 21  
  Jeżeli masz 4cm iskry, to powinny z żarnika do bańki, tam gdzie dotykasz ręką (bańkę oczywiście) walić jak nie wiem co... Może zdechła żarówka tzn. z gazem w środku :D (żarty - żartami, ale mówie poważnie).