Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FTH-2008 - wersja C. Radio nadaje, ale nie odbiera.

Jabil 18 Mar 2007 14:43 1641 8
    Jabil
    Level 12  
    Witam,
    Przeprogramowalem te radio na pasma amatorskie - radio nadaje ale nie odbiera (oczywiscie w programie ustawilem osobno czestotliwosc do nadawania i odbioru), probowalem skorygowac ustawienia czterech filtrow na wejsciu - zgodnie z serwis manual'em ale dalej nic. Po przelaczeniu sie w tryb serwisowy, radio wyswietla poprawna czestotliwosc - ta po przeprogramowaniu.
    Mam pytanie do osob ktore zajmowaly sie tym radiem - czy u Was po przegromowaniu radio od razu odbieralo czy potrzeba byla korekta filtrami?? Prosze tez o Wasze uwagi i opinie
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wersja C nie pracuje w paśmie amatorskim. Da się przeciągnąć?
    Michał
    fgh98
    Level 18  
    Nie tym programem programowałeś,może od FTH 2010.
    W każdym razie FTH 2008 ma inną przemianę odbiornika.
    Miałem kiedyś taki problem,nie kręć filtrami.
    Powodzenia
    Jabil
    Level 12  
    Witam ponownie,
    Dzieki za Wasze odpowiedzi i zainteresowanie sie tematem.

Uzywalem programu, ktory kumpel dostal wraz z kompem (486;) od zakladu gdzie te radia pracowaly. Program pokazywal jak wejsc w tryb programowania dla 2008, 2009 i z tego co pamietam to 10 albo 11.
    Po szczytaniu orginalnych ustawiem zobaczylem ze radio chodzilo z najnizsza czestotliwosci: 168MHz, takze powinno dac sie przeciagnac - zwlaszcza ze nadajnik po przeprogramowaniu pracuje poprawnie w kanale.
    :arrow: fgh98 jak rozwiazales ten problem - zmieniles program??
    fgh98
    Level 18  
    Robiłem to z 10 lat temu,ale wiem na pewno że poprawiłem to innym programem który możesz mieć w tym kompie
    Radio nie ma czułosci na odbiorniku.Nadajnik OK.
    Warunek że przed programowaniem odbiornik był OK.
  • Helpful post
    sp5wcx
    Level 33  
    Rusz delikatnie rdzeniem VCO odbiornika, wkręcając go. Jest to cechą charakterystyczną FTH-2008, ze nie można zrobić tak, żeby radio równie dobrze pracowało na 145 MHz jak i 173 MHz z uwagi właśnie na VCO i syntezę. Jego następca, FTH-2010 jest juz pozbawiony tej przykrej przypadłości. Jeżeli kręciłeś rdzeniami obwodów wejściowych (zupełnie niepotrzebnie) będziesz musiał je na powrót zestroić.
    FTH-2008 i FTH-2010 programuje się tym samym programem, CE-2 bodajże.
    Jabil
    Level 12  
    :arrow: sp5wcx dziekuje za pomoc, zrobilem jak mowiles i odbiornik ruszyl.
    Na szczescie dostalem jedno poprute radio do prob takze tylko w nim krecilem filtrami, a w tym co docelowo mialem go przetroic nie.
    Mam jeszcze pytanie: czy oplaca sie przestajac obwody wejsciowe - czy to cos zmieni??napisales zeby ich w ogole nie ruszac - nie wiem czy mam schemat od akurat tej wersji ale wynika z niego ze sa one zestrojone na 136-172MHz.
    Mam racje???
    sp5wcx
    Level 33  
    Z doświadczenia wiem, że nie ma konieczności zmieniać fabrycznego zestrojenia obwodów wejściowych, jeżeli nie masz możliwości skorzystania z dobrych przyrządów pomiarówych. Jeżeli jednak masz dostęp do takowych, to może się okazać że delikatne skorygowanie ich zestrojenia poprawi Ci nieco czułość, powiedzmy z 0,3µV na 0,25µV. Takiej różnicy na ucho nie wychwycisz, ale przyrządy już Ci ją pokażą.
    Jabil
    Level 12  
    Witam,
    Mam dostep w pracy do wysokiej klasy sprzetu, ale skoro mowisz ze to jest tylko taka mala roznica to faktycznie nie ma co grzebac.
    Jeszcze raz Ci dziekuje za pomoc.
    Pozrdrawiam
    Marcin