Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego myszka przesuwa...

22 Sie 2002 07:22 3066 18
  • Poziom 20  
    Mam dość ciekawy problem.
    Mysz przesuwa wskaźnik tylko w pionie. Podmiana myszki na inną daje taki sam efekt, nie pomogła też reinstalacja Windows. Zanim całkowicie przestała przesuwać wskaźnik w poziomie to przesuwała go skokowo (jakby miała czkawkę) i doszło do tego, że teraz wcale nie przesuwa w poziomie tylko w pionie i to bez żadnego problemu klawisze też działają dobrze. Mysz podłączona jest do COM-a i zachowuje się tak samo na COM 1 i COM 2. Co moze mieć winę? Czy to wina sprzętu czy raczej oprogramowania?
  • Poziom 19  
    Jeżeli wykluczysz myszkę, to wina może leżeć po stronie systemu operacyjnego.
    Żeby to sprawdzić musisz uruchomić myszkę w dosie lub pod innym systemem. Najprościej będzie zainstalować program Partiton Magic (w Windows) i zrobić dwie dyskietki z poziomu tego programu.
    Na dyskietkach będzie jego wersja pod DOS (robi jedną dyskietkę startową i dyskietkę z właściwym programem PQMagic). W programie tym zaimplementowana jest obsługa myszki i w ten sposób można ją sprawdzić. Można też zrobić dyskietkę startową z obsługą myszki, ale tu trzeba mieć sterowniki myszy(DOS) i jakiś program dosowy.
  • Poziom 11  
    Swego czasu naprawiałem dużo myszek i zawsze taki objaw to było uszkodzenie w myszce: często pomagało czyszczenie diody nadawczej (lub jej wymiana) i dogięcie w stronę przesłony
  • Poziom 19  
    Myszkę wykluczono na początku, chyba że obie są złe- mało prawdopodobne.
    Jeżeli jednak to mysz, sprawdził bym przewód. (trzeba go skrócić ok.15 cm od strony myszki)
    Najlepiej kupić nową -8zł.
    Sprawdź myszkę pod dosem! Jeżeli nie działa, to COMy czyli płyta lub kontroler.
  • Poziom 11  
    Mialem podobny efekt w silnym słonecznym świetle.
    Wykleiłem myszkę od środka czasną tasmą i pomogło ;-)
  • Poziom 20  
    U mnie dokładnie takie same objawy były kiedy uszkodzony był kabel od myszki (był kiedyś przygnieciony szufladą) i wskaźnik przesuwał się skokowo albo tylko w jednym kierunku.
    Sprawdziłem myszkę u sąsiada i tam działała prawidłowo - to trochę utrudniło poszukiwania usterki - dopiero jak poruszałem kablem to brak było styku.

Ja bym obstawiał myszkę - sprawdź jeszcze jakąś inną u siebie.

Inaczej może to oznaczać uszkodzenie portów szeregowych - wtedy pomoże kupno karty I/O na PCI lub ISA z dodatkowymi portami COM i LPT.
  • Poziom 17  
    Zgadzam się co światla tanie myszki z cienkiego plastiku sprawiają takie właśnie problemy, czasami jeszcze dochodzi "ogromna" przerwa pomiędzy klawiszami, sprawdz czy efekt nie ustępuje po wyłączeniu oświetlenia albo przysłonięciu myszki całkowicie jakimś nieprzezroczystym materiałem.
  • Poziom 20  
    Myszki ma dwie z tego jedna jest nowa ponieważ podejrzewałem, że stara uległa uszkodzeniu. Zgaszenie światła oczywiście nic nie daje. Sprawdziłem pod czystym dosem (zainstalowałem Partition Magic i uruchomiłem z dyskietek), też tylko przesuwa się w pionie. Wyszło jednak, że uszkodzeniu uległa płyta głowna - spodziewałem się tego ale chciałem zaczerpnąć jeszcze porad żeby się upewnić.
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
  • Poziom 11  
    a co z portem PS/2 ?
    nawet jak nie masz przełączki COM->PS/2 to jej zakup jest tanszy niz wymiana plyty.
  • Poziom 15  
    Moim zdaniem najlepiej sprawdzić sam port com podpinając cos (np modem) prawdopodobnie port jest OK .Brak ruchu myszy w określonym kierunku był możliwy w Amidze gdzie każdy kierunek miał przypisany na sztywno jeden kabelek i jeden bit rejestru.W PC to poprostu transmisja i dla sprzętu jest obojętne co aktualnie obsługuje i w jakim kierunku to się rusza .Przy uszkodzeniu com-a nie będzie żadnej reakcji systemu na mysz .Pies musi być pogrzebany w innym miejscu.
    Jeśli mimo wszystko to coś na płycie to ps2 też nie ruszy - moim zdaniem.
  • Poziom 15  
    Skoro myszy tak samo zachowują się na COM 1 i na COM 2 to ja stawiałbym na uwaloną płytę główną.
    Chociaż przed wywaleniem jej na śmietnik spróbuj zaktualizować BIOS.
    To naprawdę czasem czyni cuda.
    Ja miałem w swoim kompie "uwalone" AGP.
    Po aktualizacji działa ok.
  • Poziom 19  
    PS/2 może działać przy uszkodzonych COMach. Wstaw kontroler ISA 2*com 1*lpt (na giełdzie ok. 20zł.), bo PCI są drogie ok. 80ZŁ, a do myszki wystarczy ISA. Może twoja płyta ma PS2, tylko nie ma gniazda.
  • Poziom 13  
    Kiedyś miałem, że zasilacz źle wpływał na myszkę :)
    Zatem podstaw na chwilę inny
  • Poziom 15  
    Z tgo co piszesz, mozna wykluczyc awarie myszy. Najprawdopodobniej padl kontroler portu szeregowego. Mozliwe, ze gdzies na kablu myszy bylo zwarcie, czy cos pdobngo.
    Nie musisz od razu kupowac zarty multi I/O. Niektore starsze dzwiekowki )Gravis, SB Ave16) maja kontrolery takie zainstalowane na sobie. Musisz wtedy wylaczyc COMy pod BIOSem i ustawic jumperami COMy na karcie jako aktywne (w przeciwnym razie beda konflikty).
  • Poziom 15  
    Zastanawiam się skąd tyle zamieszania, w tak na pozór błahej sprawie?
    Wypowiedzi kol. "Andrzejj." oraz "miras" wydają się być najbardziej zbliżone do rzeczywistości. Dogięcie diody (jeśłi czyszczenie nie pomogło) juz o 0.25mm - 0.5mm często przywraca poprawne działanie myszy. Do tego aby mysz SZEREGOWA (na porcie szeregowym COM1 lub 2) mogła działać poprawnie wystarczy zasilanie myszy (pobierane z portu COM - sygnał DTR, pin 4 na złączu DB9), masa (pin 5 -GND) oraz sygnał kontrolny RTS (pin 7). Sygnał kliknięcia oraz przesuwu w pionie-poziomie (DATA) wysyłany jest do portu szeregowego COM na pin 2 (RXD). Jeśli pracuje przesuw w jednym chociaż kierunku lub mysz reaguje poprawnie na kliknięcie jednego z przycisków to automatycznie świadczy to o poprawności pracy portu COM. Odpowiednio generowany ciąg impulsów składa się na sygnał DATA (wysyłany jednym tylko przewodem) i zawiera informacje o wszystkich parametrach przesuwu (kierunek, szybkość, przyspieszenie) - nie może więc być tutaj mowy o wadliwym działaniu portu COM/płyty.
    Pozdrawiam :)
  • Poziom 11  
    Skoro podmieniałeś myszkę i dalej jest to samo to wyłącz w BIOS'ie COM2 i zobacz w Windzie czy COM1 pracuje na oddzielnym przerwaniu (powinno być IRQ4).
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Co to za myszka ?
    Co to za płyta ?
    Jakie urządzenia są podłączone do komputera ?
    Co na którym przerwaniu pracuje, to powinno być na początku...

Ale logicznie myśląc moim zdaniem problem tkwi w samej myszy.
    Opisany przez Ciebie przypadek świadczy o usterce myszy,
    ja osobiście nie spotkałem się z usterką płyty z tym objawem.
    Podoginaj diody i będzie ok...

inna ewentualność:
    a może w kompie jest uszkodzony kabel, zagięta szpilka w gnieździe,jak to czasem bywa przy monitorach itp...itd..
  • Poziom 14  
    A zrobienie czegos takiego:
    napisanie programu w pascalu lub asm (musi dzialac pod dosem, bez
    windowsa), ktory w petli odczytywalby wartosci portow z portu com 1
    i wyswietlal na biezaco na ekranie (porty od 3f8h do 3ffh - standartowo).
    Pozniej wyjac z myszy kulke i ruszyc palcem TYLKO !! rolke odpowie-
    dzialna za detekcje ruchu w poziomie, jezeli wypisywane na ekranie liczby
    beda sie zmieniac podczas ruszania rolki, znaczy to, ze komputer odbiera
    sygnal z myszki informujacy o polozeniu w poziomie. Jezeli liczby sie nie
    zmienia, to wina myszki.

Tak mozna szybko sprawdzic - czy to myszka, czy sterownik, czy
    przerwanie.
  • Poziom 20  
    Już działa dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pomoc. Rzeczywiście wina była po stronie myszki. Co ciekawe sprawdzałem już myszkę??? Zastanowiła mnie odpowiedź DariuszaM , który napisał, że dane przecież idą jednym i tym samym przewodem niezależnie od kierunku poruszania czy też wciskania klawiszy, przypadkiem trafił mi się komputer znajomego z myszą na COM-a i podłączyłem ją do komputera, okazało się, że działa :D, rozebralem tą moją nową i doginałem diody aż zaczęła dzaiałać. Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozdrawiam.