Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

konflikt dwóch kart sieciowych ?

19 Mar 2007 02:30 3169 19
  • Poziom 39  
    Problem wygląda tak, że są dwie karty Pentagram hornet 10/100
    połączone skrętką (cross), transfer jest na poziomie może 10Mb
    dodatkowo przerywa, nie da sie nawet słuchać mp3 po sieci bo
    sie rwie, kabel jest dobry, obie karty działają prawidłowo w połączeniu
    z kartą intela, karty mają chipsety realtek 8139D, kabel ma 10m,
    spotkał sie może ktoś z podobnym problemem ? zostaje tylko wymiana
    karty na inną ? problemem mogą być tutaj takie same chipsety ?
    sterownikami mieszałem bez rezultatu, wykrywane są poprawnie.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 21  
    radze zrobi jeszcze raz kabel i polaczyc te dwie karty crosem.
    Te same chipsety nie maja nic do tego.
    pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 39  
    kabel jest dobry, już pisałem, w połączeniu realtek---intel sieć chodzi normalnie, jest scrossowany
  • Poziom 23  
    sprawdz jak chodza pingi (opoznienia). moze masz problem z aplikacja np wylacz firewalla na poczatek
  • Poziom 39  
    kabel jest skorosowany, kolory nie mają znaczenia ale niedawno sprawdzałem wtyki jeden jest zacisniety według EIA/TIA 568B czyli prosty a drugi EIA/TIA 568A czyli cross czyli jest OK, komputer A ma winxp i zone alarm włączony, FW xp jest wyłączony, komputer B win2k ma outpost firewall wyłączony i ping z A na B <1ms a z B na A na którym jest włączony FW <10ms, to pewnie jest sprawa FW ale przepuszcza bo adres jest dodany do listy, wydaje mi sie że te karty sie poprostu nie lubią...
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    badboy84 napisał:
    kabel jest skorosowany, kolory nie mają znaczenia ale niedawno sprawdzałem wtyki jeden jest zacisniety według EIA/TIA 568B czyli prosty a drugi EIA/TIA 568A
    - kolory mają bardzo duże znaczenie.
    Więc zapytam raz jeszcze: czy kabel jest zaciśnięty tak:
    http://www.promanski.info/wp-content/photos/cross_fun.jpg?
  • Poziom 39  
    kolory nie mają znaczenia przynajmniej dla 10/100, ma znaczenie ułożenie żył, ale tak, jest dokłądnie zaciśniety tak jak na tym "schemacie" ;) , kabel jest firmy YFC, ma nawet nadruk certified for gigabit ethernet, ale jest to sieć 10/100 bo nie są to karty gigabitowe...
    badboy84 napisał:
    kolory nie mają znaczenia przynajmniej dla 10/100
    - kolory mają znaczenie, a w szczególności użycie odpowiednich par.
    Zrób doświadczenie: we właściwościach sieciówki (menadżerze urządzeń) przestaw szybkość karty ze 100 na 10 (wystarczy jedna, druga przestawi się automatycznie).
  • Poziom 39  
    strzeliłeś w dziesiątkę ! , po przestawieniu na 10Mb transfer jest stabilny, aczkolwiek jest wolniej, jednak nie ma problemu z przesyłem, nie rwie sie !, jaka może być tego przyczyna ?
    mogą być winne karty czy raczej kabel/wtyczki ?
    jutro jak uda mi sie załatwić zaciskarke to zacisne nowe wtyczki może to coś zmieni...
    Kiepski kabel (patchcord): wliczając w to zarobienie końcówek. Przekuj je, a jeśli nie pomoże, to wymień kabel (może jest gdzieś załamany, ściśnięty).

Wielokrotnie to przerabiałem w przypadku pomieszania kolorów - kolejność po oby stronach się zgadzała, ale nie pary - stąd moje pytanie o kolorki.

Natomiast to, że działa na innej sieciówce świadczy o tym, że ma ona lepsze parametry ("elektryczne").
  • Poziom 39  
    kabel raczej jest ok wtyczki już chyba nie, chociaż przyznaje że zaciskała go jakaś niezdara bo wtyczka trzyma sie na samych kabelkach :|, izolacja nie jest zacisnieta, zaczyna sie za wtyczką ale chodził ok (chyba bo transfer dochodził do 5-6MB/sek to chyba troche mało jak na 100Mb? ) z sieciówką intela która była zintegrowana na płycie gł, mam jeszcze jeden kabel ale jest on prosty z zalewanymi wtykami i wolałbym go nie ciąć, jutro będe działał i napisze co z tego wyszło....
  • Poziom 39  
    wiem ze nie powinno sie ale napisze następny post żeby mój wątek "wypłynął" wyżej

dzisiaj zrobiłem to co miałem zrobić czyli zacisnąłem nowe wtyki i nie wiele to pomogło, próbowałem na innym kablu, efekt bardzo podobny, co ciekawe w jedną strone idzie szybciej bo około 4-5 MB/sek a w drugą około 600kB/sek co chyba na 100Mb jest śmiechu warte :( ,nie wiem co zrobić, następnym krokiem będzie chyba pożyczenie switcha i zobacze czy wtedy te karty będą inaczej chodzić, na 10Mb w jedna strone jest dokładnie 1MB/sek a w drugą około 2MB/sek

napiszcie mi jakie wy macie transfery na skrętce scrossowanej bez żadnego osprzętu po drodze typu switch, hub itp
  • Poziom 12  
    Dla mnie to wygląda jak częsty problem wynikający z połączeń point-to-point. Nie wykluczam absolutnie problemu z okablowaniem (eliminując wykorzystanie konkretnych par do transmisji, jakiekolwiek testery do certyfikacji okablowania strukturalnego nie wykryją na jakich parach pracują, liczy się tylko elektryczne połączenie odpowiednich par).

Spróbuj ustawić obydwie karty na manualny tryb pracy (100Mb, full-duplex) jeśli tylko sterowniki pozwalają na to. Bardzo częstym objawem przy tego typu instalacjach jest krytyczny spadek wydajności, "pływanie" prędkości przesyłu danych - dokładnie tak jak opisywany przez Ciebie problem. Przełącznik w typowej sieci zapewnia poprawną obsługą procedury negocjacji trybu pracy.
    badboy84 napisał:
    napiszcie mi jakie wy macie transfery na skrętce scrossowanej bez żadnego osprzętu po drodze typu switch, hub itp
    - ostatnio trochę męczyłem temat (przesył materiałó emisyjnych ze studia TV na komputer w stacji) - transfery rzędu 80M (w torze mam parę kilometrów świtłowodu :D)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    badboy84 napisał:
    strzeliłeś w dziesiątkę ! , po przestawieniu na 10Mb transfer jest stabilny, aczkolwiek jest wolniej, jednak nie ma problemu z przesyłem, nie rwie sie !, jaka może być tego przyczyna ?
    mogą być winne karty czy raczej kabel/wtyczki ?

To wskazuje, że nie są zachowane pary skręconych przewodów przy żyłach używanych do transmisji danych (1,2,3,6), ewentualnie uszkodzenie przewodu.

Podaj w końcu kolejność kabelków we wtyczkach RJ45 to sprawa się szybko wyjaśni.

Dodano po 3 [minuty]:

art_gruby napisał:
    Dla mnie to wygląda jak częsty problem wynikający z połączeń point-to-point.

To są bardzo sporadyczne przypadki i objawiają się w inny sposób.
    Przy połączeniu switch-switch lub switch-komputer też się zdarzają.

Cytat:

Nie wykluczam absolutnie problemu z okablowaniem (eliminując wykorzystanie konkretnych par do transmisji, jakiekolwiek testery do certyfikacji okablowania strukturalnego nie wykryją na jakich parach pracują, liczy się tylko elektryczne połączenie odpowiednich par).

Tutaj się bardzo mylisz - widziałeś kiedyś takie pomiary ?
    Pomiary wymagane do certyfikacji okablowania mierzą parametry każdej pary i jeśli nie są one zachowane od razu widać to w wynikach.
  • Poziom 32  
    Ja bym jeszcze sprawdził połączenie 100Mb/s w trybie Half-Duplex karty RealTek-a mają czasami problemy z pracą w Full-Duplex.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Obecne karty nie mają problemu z obsługą Full-Duplex'u.

Problemem czasami jest nieodpowiednia detekcja po obu stronach przewodu - z jednej strony Full z drugiej Half-Duplex.
  • Poziom 12  
    mbo napisał:
    To są bardzo sporadyczne przypadki i objawiają się w inny sposób.
    Przy połączeniu switch-switch lub switch-komputer też się zdarzają.

Tak, zgadzam się. Problemy z negocjacją trybu pracy zdarzają się i będą zdarzać się zawsze, gdyż jest to procedura wielowarstwowa, obejmująca zarówno sprzęt jak i oprogramowanie (sterownik karty, firmware urządzenia). I dokąd ludzie będą to oprogramowanie pisać dotąd będą w sposób nieunikniony w nim występować błędy. Natomiast połączenie między 2-ma kartami sieciowymi jest najbardziej podatne na tego typu objawy, gdyż nie zostało zdefiniowane która z 2 równorzędnych kart sieciowych ma oferować obsługiwane tryby pracy.

mbo napisał:
    Tutaj się bardzo mylisz - widziałeś kiedyś takie pomiary ?
    Pomiary wymagane do certyfikacji okablowania mierzą parametry każdej pary i jeśli nie są one zachowane od razu widać to w wynikach.

Tak - widziałem. Na co dzień używam testerów Fluke DSP4000. I owszem, zgadzam się, że są testowane wszystkie pary, zarówno pojedynczo jak i biorąc pod uwagę wzajemny wpływ między nimi. Moja wypowiedź dotyczyła posta forestx'a, gdzie:
    forestx napisał:
    kolory mają znaczenie, a w szczególności użycie odpowiednich par.
    którą to zrozumiałem (być może błędnie) jako sugerującą różnice między użyciem par nr 2 (pomarańczowa) i 3 (zielona) (co wynika z normy EIA/TIA-568) a na przykład par nr 1 (niebieska) i 4 (brązowa) (oczywiście przy założeniu rozważania przypadku połączenia Ethernet 10Base-T lub 100Base-TX - 1000Base-T wymaga wszystkich 4 par i nie ma pojęcia crossover'a). Testery nigdy nie dowiedzą się na jakich parach pracują.

Poniżej przykładowy pomiar z testera na zgodność z wymaganiami normy dla prawidłowego kabla:

Dla porównania test dla kabla 4-ro parowego ale sprawdzający wyłącznie poprawność pracy ale aplikacji 100Base-TX:

Poniżej test kabla 2 parowego również na wymogi 100Base-TX:
    Owszem, tester wykrył połączenie tylko przy pomocy 4 przewodów, ale są to poprawne przewody, parametry dynamiczne kabla spełniają wymogi normy, więc aplikacja Ethernet 100Base-TX będzie na takim kablu pracowała poprawnie. Nie ma natomiast możliwości wykrycia na jakich konkretnie parach pracuje połączenie gdyż norma dotycząca okablowania strukturalnego nie narzuca budowy fizycznej kabla (wzajemna kolejność par w zewnętrznej osłonie, skok skrętu pary przewodów) a określa jedynie wymogi transmisyjne.

Dla porównania wynik testu poprawnego kabla z punktu widzenia rozpatrywanego problemu jednakże sygnalizowany jako błąd przez tester. Ważne, że jest to jedyny błąd, parametry dynamiczne są poprawne.

A tu szczegóły wykrytych połączeń między zakończeniami kabla z przeplotem (crossover):

Nie każdy błąd to błąd a temat tu rozważany wbrew pozorom nie koniecznie jest taki jednoznaczny.
    Btw: chyba dalej nie wiemy, czy ustawienie 100Mb/full-duplex działa poprawnie ;)
  • Poziom 39  
    po kolei kabelki we wtyczkach sa ok, wczoraj zaciskałem nowe wtyczki według EIA/TIA 568A i 568B
    ustawienie obuch na 100Mb Full nic nie daje
    switcha bede miał ale niestety dopiero w sobote, wtedy może sie coś wyjaśni, mam taką nadzieje
    kabel to jak pisałem YFC certified for gigabit ethernet, teraz juz wiem ze to jest drut,