Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ograniczyć napięcie?

przemo12 19 Mar 2007 12:40 2288 5
  • #1 19 Mar 2007 12:40
    przemo12
    Poziom 12  

Witam serdecznie !

Mam pytanie do wszystkich znających się na elektronice w sprzęcie TV. Posiadam wzmacniacz marki Alcad: CA-210, który posiada możliwość zasilania przedwzmacniaczy antenowych napieciem 24 V /55 mA niestety jak wiadomo wiekszość przedwzmacniaczy zasilana jest napięciem góra 12 V/100 mA, chciałbym wobec tego zbudować układ ograniczający napięcie wyjściowe o połowę. Czy może mi ktoś podpowiedzieć jaki to miałby być układ abym na wyjściu wzmacniacza otrzymał 12 V. Czy mogę po prostu użyć odpowiedniego rezystora ? Nie chodzi mi o przebudowę zasilacza ale o ograniczenie napięcia do 12 V przy zachowaniu 55 mA zaraz na jego wyjściu F. Podaję link do tego zasilacza: http://www.dipol.com.pl/sklep/r90460.php?sid=fc5199fe2ccf3a6
    Dziękuję wszystkim za zaangażowanie.

0 5
  • #3 19 Mar 2007 12:53
    Dykus
    Poziom 26  

Rezystor wg mnie nie jest najlepszym rozwiązaniem - duże zmiany napięcia przy zmianach prądu ociązenia, być może będzie trzeba dobierać do różnych typów przedwzmacniaczy. Lepiej byłoby zastosować diodę Zenera na napięcie 12V i mocy 1.3W (lub większej) włączonej szeregowo (spolaryzowana zaporowo).
    Prosto i skutecznie można też problem rozwiązać stosując stabilizator 7812 i cztery kondensatory (2 ceramiczne i 2 elektrolityczne). Rozwiązanie droższe (2zł), ale porządniejsze. Można też stosować osobny stabilizator dla każdego przedwzmacniacza.

Pamiętaj jednak, że zmniejszasz tylko napięcie, natomiast nie zwiększasz wydajności prądowej (czyli max. 55mA pozostaje nadal). Jeśli chciałbyś pobrać większy prąd, to należałoby zastosować przetwornicę napięcia.

Ok, teraz zerknąłem na ten opis wzmacniacza. Jeśli dobrze widzę, to zasilanie prowadzone jest tym samym przewodem co sygnał w.cz. Można więc spróbować włączyć szeregowo diodę Zenera, dla bezpieczeństwa z równolegle podłączonym kondensatorem 1nF.

Nie wiem w jaki układ masz możliwość ingerencji...

0
  • #4 19 Mar 2007 13:08
    przemo12
    Poziom 12  

Dzięki bardzo niestety obawiam się, że nie obejdę się bez zwykłego choć schematu. Interesował by mnie ten układ na stabilizatorach. Można prosic o jakiś podobny schemat ? Nie chcę tego robić bezpośrednio w zasilaczu wzmacniacza chcę by to coś było (najlepiej podpinane i odpinane) do złącza F i bym mógł z tego ograniczenia łatwo zrezygnować a zasilacz by nadal dostarczał 24 V chodzi mi o coś takiego:
    Wzmacniacz ----> 24 V ----- > Złącze F -----Ograniczenie---->12 V ---------------> Złącze F. Także coś taiego co po dokręceniu na wyjściowe złącze F wzmacniacza ograniczało by napięcie do 12 V (tak jak ma to miejsce w wersji wzmacniacza Alcad: CA - 215.

0
  • #5 19 Mar 2007 13:24
    Dykus
    Poziom 26  

No właśnie, układ ma ograniczać "o", czy "do" 12V? Bo w tym pierwszym wypadku wystarczy dioda Zenera (schemat w załączniku), zaś w drugim trzeba stosować stabilizator, wokół którego trzeba nawinąć przynajmniej dwa dławiki - sprawa bardziej skomplikowana.

Co do schematu z załącznika: układ obniża napięcie o wartość napięcia diody Zenera (np. 12V/1.3W). Jeśli chcesz, by było obojętne gdzie jest wejście, a gdzie wyjście, to zastosuj transil dwukierunkowy na 12V (lub połączyć można też dwie diody Zenera). Kondensator ceramiczny 1nF, możliwie krótkie połączenia (choć bez niego też powinno działać, bo dioda Zenera ma dużą pojemność własną). Straty mocy - max. 12V * 55mA = 0,66W - dioda może być mocno ciepła.

0
  • #6 19 Mar 2007 13:32
    przemo12
    Poziom 12  

Super ! Dziękuję jak nie wiem co !

Pozdrawiam !

0