Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator WN. Nie ma iskry. 2n3055 nagrzewa się. Schematy.

shadow03 19 Mar 2007 21:20 2997 9
  • #1
    shadow03
    Level 14  
    Zdołowałem się:cry: Nie rozumiem czemu mi nie działa generator WN. Wszystko sprawdzałem 10 razy i nic. Nie mam iskry. Tylko się nagrzewa 2n3055. Robiłem już trzy typy tych generatorów generatorów żaden nie działał. Zniechęciłem się do urządzeń w których występuje jakkolwiek cewka. Mógby ktoś żuci na to okiem. Niby schemat prosty jak budowa cepa a nie działa. Może jakiś zły drut nawinąłem. Dodam jeszcze ze na obu kolektorach tranzystorów mocy jest po 10v. i uzwojenie wtórne cewki WN ma rezystancje 800ochm. Co jest grane???????????????
    Schemat trzeci: http://www.myzlab.pl/hv/solid/
  • #2
    danielkk
    Level 31  
    po co sobie komplikujesz zycie skoro ci nie działa nawet za 3 podejsciem. zrob generator z tej strony co dałes lika na ukłądzie NE555 ja go zrobiłem i działa za pierwszysm razem.
  • Helpful post
    #3
    mariann
    Level 37  
    Witam
    Jak na początek to wybrałeś trochę trudny schemat. Wiem, że wygląda na prosty, ale tak by było gdyby autor narysował początki uzwojeń, a nie zrobił tego. Prawdopodobnie złe połączenie uzwojeń jest przyczyną, że generator nie działa jak powinien. W oryginalnym projekcie http://www.geocities.com/CapeCanaveral/Lab/5322/fbt1.htm pisze, że jeśli nie możemy uzyskać wysokiego napięcia, należy zamieniać końce uzwojeń dołączonych do kolektorów 2N3055. Spróbuj na początek zamienić końće jednej pary uzwojenia pierwotnego. Poza tym musisz sprawdzić czy wszystko jest jak na schemacie. Możesz też zrobić generator na cewce wysokiego napięcia od samochodu. Unikniesz nawijania jakichkolwiek uzwojeń, których masz dość :)
    Pozdrawiam
  • #4
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Nie wiem czy dobrze widzę na zdjęciu, ale jak jest nawinięte to niebieskie uzwojenie ?
  • #5
    shadow03
    Level 14  
    Dziękuje mistrzu Mariann. Wystarczyło zamienić kable. Dziala:-D Jutro przerobie trafo WN na wersje podwójną. Założę te dwie białe cewki. I skoczę do piwnicy po transformator 24v 30A, dwa wentylatory wyjęte z zasilaczy PC. He he ale będzie zabawa. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy da się sparować tranzystory 2N3055. tak żeby podłączyć kolektor do kolektora, emiter do emitera a baza już wiadomo :-D Wydaje mi się ze wtedy prąd powinien się rozłożyć na oba tranzystory????????????? Pozdrawiam:-D
  • #6
    danielkk
    Level 31  
    da sie tak sparowac poniewaz tak sie robi we wzmacniaczach mocy. uwazaj na ta zabawe z WN bo to jest niebezpiecne mozesz sobie krzywde zrobic.
  • #7
    shadow03
    Level 14  
    To wiem. Gdyby to był generator na 555 to był by w miarę bezpieczny. Wyższa częstotliwość. Ten na 2n3055 jest że tak powiem bardzo niebezpieczny.

    Tak naprawdę ten projekt jest bazą generatora Maxsa. Mam 30 pudelek po wapnie musującym. Będę miał trochę wolnego czasu. To zrobię z tego wysokonapięciowe kondensatory 4nF 20kv.
    Dziękuje za pomoc pozdrawiam.
  • #8
    mariann
    Level 37  
    Witam
    Łącząc tranzystory jak pisałeś, dobrze będzie gdy w ich emitery dasz rezystory o wartości ok 0.22 ohm i mocy ok.5W takie w ceramicznych obudowach. Tranzystory zwykle mają różne wzmocnienie, a takie rezystory poprawią ich współpracę :) Nie wiem jak będą się zachowywać rezystory, które już są i zasilają bazy tych tranzystorów. Czy aby nie będą się za bardzo nagrzewać? Jeśli tak to należało by zwiększyć ich moc.
    Pozdrawiam
  • #9
    maciejsol
    Level 11  
    witam . zbudowalem generator z myzlabu (schemat 2) i dzialal ladnie dopoki nie podlaczylem go do kaumulatora samochodowego. cos cicho pyknelo i od tamtej pory nie dziala tylko opornik 240 OHM robi sie cieply. co moze byc przyczyna?? nic nie jest spalone tylko na rdzeniu zauwazylem pekniecie :( czy ta przerwa moze byc przyczyna tego ze generator nie pracuje?? jestem poczatkujacy i prosze o pomoc :(
  • #10
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Cześć.
    Tak, może to być przyczyną ponieważ w tym układzie częstotliwość układu zależy od indukcyjności uzwojeń po stronie pierwotnej. Pęknięty rdzeń "szczelina powietrzna" zmniejszy przenikalność magnetyczną rdzenia, a tym samym indukcyjność, a tym samym spowoduje to wzrost częstotliwości. Może być tak że tranzystor nie daje sobie rady z za wysoką częstotliwością, albo generator nie startuje z powodu rozstrojenia układu na skutek zmiany indukcyjności. Może być też tak że układ jest przeciążony ( transformator z przerwanym rdzeniem zachowuje się podobnie jak ze zwartym uzwojeniem wtórnym). Transformatory WN od telewizora zwykle mają celowo zrobioną szczelinę po przez włożenie papieru o odpowiedniej grubości pomiędzy połówki rdzenia w celu uzyskania odpowiednich parametrów, ale co innego jeśli rdzeń jest pęknięty, rozszedł się i szczelina jest za duża.
    Przyczyną że to ci nie działa może być też na przykład przebicie w uzwojeniu WN albo uszkodzony tranzystor.
    Spróbuj złożyć rdzeń tak aby wyeliminować szczelinę w miejscu pęknięcia oraz sprawdź tranzystor.
    Powodzenia.