Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie BR na sali. Jakie są wasze doświadczenia?

DjHeniuu 20 Mar 2007 10:51 1566 12
  • #1 20 Mar 2007 10:51
    DjHeniuu
    Poziom 22  

Witam!!
    mam pytanko do Kolegów, którzy zajmują sie troszkę nagłośnieniem... i powiem szczerze że bardziej zależało by mi na opinii Kolegów praktyków...
    Więc tak posiadam 4 suby 1xKappa pro15lf BR i teraz pytanie jeśli chodzi o sale gimnastyczne... Do tej pory ustawiałem je na krótkiej ścianie po bokach... jako podstawy pod góry... Słyszałem o opcji, by ustawić je np. przed sobą wszyskie 4, a góry podnieść troszkę nad wysokość głów bawiących się po bokach... Druga opcja była ustawienia po rogach... ale nie wyobrażeam sobie postawienia ich np. za dj-em. Przecież czy to ja czy któryś z kolegow zgłupieje poprostu....;)... z drugiej strony ciągniećie przewodów z końcóki mocy na drugą stronę sali jest chyba troszkę pomyłką... a dodam że raczej między mikserem a końcówkami idzie sygnał niesymetryczny.....
    i takie podsumowanie..... pytanie brzmi: jeśli po rogach to w jaki sposób...? jeśli przed dj-em to w jakim układzie (wszystkie obok siebie,czy np. parami 2 szuki na podłogę a 2 na nich)?
    Szukałem na naszym zacnym Forum, ale znalazłem tylko teoretyczny temat co do ustawienia tub... Ale o BR nie było tam mowy.
    Z góry dzięki za pomoc
    pozdrawiam

0 12
  • #2 20 Mar 2007 12:14
    William Bonawentura
    Poziom 31  

Ustawienie po obu stronach sali daje ci lepsze pokrycie. Narożniki nie są jednak dobrym miejsce bo dają zawsze jakieś podbicie. Jeśli tak jak piszesz nie masz nawet dość długich kabli to ustaw je parami ale jeden nad drugim a nie obok. To są suby aktywne jak rozumiem ? Bo piszesz o kablu niesymetrycznym...

0
  • #3 20 Mar 2007 13:03
    DjHeniuu
    Poziom 22  

dziękuje za zainteresowanie...
    źle chyba sie wyraziłem....
    z tymi połączeniami symetrycznymi chodziło mi o to... by końcówki zasilające basy znalazły sie na drugim końcu sali... tylko wtedy chyba trzaba by doprowadzić sygnał symetryczny....?? Mysle że kabli by starczyło.... tylko czy poprawnym jest ciągnąć sygnał z końcówek (crown ce2000) na drugi koniec sali?? w tej chwili mam 2 crown'y pracujące w mostku na jeden i na drugi kanał... ale jakby je puścić mono i ustawić na środku?? chociaż z tego co czytałem na naszym Forum to bas i tak idzie monofonicznie........??
    Gdzieś na Elektrodzie.pl czytałem że ustawienie basów na środku przed dj-em skuteczniej pokrywa sale basem, gdyż odbiorca ustawiony jest w tej samej odległości od źródła dźwięku...??
    PS.
    Zdaje sobie sprawe z tego, że sprzetęm który posiadam "świata nie podbije", i że mając te 22 lata dopiero uczę sie tego wszystkiego ale miło by było gdyby to wszystko grało możliwie jak najlepiej:)
    pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na dalsze posty:)
    PS.2 jeśłi sensownym było by basy przenieść na przeciwległą ściane np. to jestem skłonny zainwestować w DI-boxy:)

0
  • #4 20 Mar 2007 13:56
    William Bonawentura
    Poziom 31  

DjHeniuu napisał:
    PS.2 jeśłi sensownym było by basy przenieść na przeciwległą ściane np. to jestem skłonny zainwestować w DI-boxy:)

Di-boxy, kable sygnałowe symetryczne to temat dotyczący przesyłania sygnału o małej mocy - ze źródeł do miksera oraz z miksera do zestawów aktywnych. Od końcówki mocy do zestawów pasywnych dajesz po prostu zwyczajne kable głośnikowe o odpowiednim przekroju. Nawiasem mówiąc kabel głośnikowy jest z natury symetryczny. Poziom głośności zawsze maleje z odległością od źródła. To prosta fizyczna zależność i nie da sie jej przeskoczyć. W dużej sali kończy się to tym, że masz za dużą różnicę głośności pomiędzy ludźmi którzy są najbliżej a najdalej od zestawów. Jeśli taki problem odczuwasz - dajesz dwie kolumny na drugą stronę. Nie zawsze takie działanie jest pożądane. Przykładowo jeśli jest duża sala a z jednej strony loże i bar raczej chcemy żeby tam było ciszej

0
  • #5 20 Mar 2007 20:52
    DjHeniuu
    Poziom 22  

Di-box oczywiście między mikser a końcówki od basu, które ewentualnie znalazły by sie w odległości...:)

Dodano po 5 [godziny] 11 [minuty]:

dziękuje koledze wyżej:)
    chętnie poznam inne opinie więc z utęsknieniem czekam na dalsze posty:)
    dzięki i pozdrawiam:)

0
  • #6 23 Mar 2007 02:04
    welumor
    Poziom 13  

Stawiając suby wszystkie oddzielnie uzyskasz mały i niezadowalający bass. Postaw je w kupie, dwa na dole i dwa na górze, wtedy uzyskasz bardzo dobry bass.

0
  • #7 23 Mar 2007 18:09
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Z basami to nie ma reguły, akustyka kazdego pomieszczenia jest inna. Trzeba poprostu pokombinować. Co do nadstawek to koniecznie musza byc nad glowami. Im wyżej tym lepiej bo pokryjesz wysokimi wiekszy obszar.Kolumny ustawione na statywach to kiepszkie rozwiazanie gdy jest duze zageszczenie osob bo po kilku metrach wysokie nie sa juz tak wyrazne. Ja zazwyczaj wieszam nadstawki tak aby byly na wyokosci ok 4-5m pochylone w oczywiscie w dol. Na sali gimnastycznej raczej ne bedziesz mial problemu ze znalezieniem solidnych hakow. Jesli masz 4 nadstawki i nie chcesz ich wieszac to jak najwyzej ustawiasz je wzdluz dluzszego boku sali.
    Dązy sie do tego zeby kable głosnikowe byly jak najkrotsze bo wystepuja na nich spore spadki napiecia. Ale na sali gimnastycznej odleglosci nie sa krytyczne:) O ile tylko masz odpowiednio grube kable:)

0
  • #8 24 Mar 2007 10:25
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

hehe... przeciez bas do 150hz jest niekierunkowy wiec jak bys tego nie postawil to nie bedzie slychac skad to gra.. Tu tylko trzeba pomyslec o tym aby jedna kolumna nie grala tak ze gdzies dzwiek na sali z jednej kolumny bedzie w przeciwfazie do dzwieku z drugiej. Wiec odpusc sobie stawnianie kolumn po rogach sali. (4 kolumny po jednej w kazdym roku) bo mniej wiecej na srodku sali nie bedzie wogole basu a bas bedzie w niewielkiej odleglosci od kolumn. Oczywiscie w roznych zakresach czest bedzie roznie. Najlepszym rozwiazaniem bedzie ustawinei kolumn w jednym rogu sali wszystkich. POniewaz beda graly w tej samej fazie nie bedzie efektu braku basu na sali a jak odpowiedznio dobierzesz odleglosc od rogu to uzyskasz podbicie nizszych czest i zyskasz wiecej basu :)

0
  • #9 24 Mar 2007 11:52
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 26 Mar 2007 00:47
    DjHeniuu
    Poziom 22  

Witam!!
    Na początek sorki za nieobecnośc, ale wiecie rodzinka przyszłej Żonki zaprosiła wiec trzeba było sie podlizać:P
    A teraz wracając.. podwieszanie napewno nie wchodzi w gre, bo jak Kolega napisał "to sposób na stałe instalacje" , a ja czesto mam 2 godzinki pracy we dwóch na całe nagłośnienie i najczęsciej jeszcze przeprogamowanie skanerków by co jakiś czas któryś na kule "zaglądał"...
    A co do nadstawek to może warto by pomyśleć o podwieszaniu ich na drabinkach wzduż długiej sciany??jakieś np. łańcuszki wymyśleć przy rączkach i sprawa załatwiona by była:) tylko wtedy jak to będzie ze stereo?? parami spięte po dwie z lewej i dwie z prawej?? a basiki gdzieś w jednym miejscu..??
    pozdrawiam

0
  • #11 26 Mar 2007 21:18
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 26 Mar 2007 22:15
    DjHeniuu
    Poziom 22  

Witam!!
    Jak to ktoś powiedział nigdy nie jest tak, że nie mogło by być lepiej.... Ale szczerze mnówiąc to nie dąże wcale do ideału. I zdaje sobie sprawe że jest tyle sposobów nagłośnienia sali, ilu akustyków sie z nią zmaga:) a tak nawiasem mówiąc to nie uważam sie za akustyka:P
    a co do tego stereo to górki pędze starym dobrym QSC USA1300 i ma to 2x450W przy 4 ohm dlatego zależy mi jakby te górki pospinać parami żeby miały po te 4R. a nie chciał bym kombinować z jej mostkowaniem bo potem będzie problem ze spięciem kolumn.
    więc chyba będe musiał przy najbliższej okazji pomyśleć nad podwieszeniem kolumn na drabinki, a basy postawie wszystkie razem na krótszej ścianie i utne gdzieś koło 120Hz... i zobaczymy co z tego będzie..:)

0
  • #13 26 Mar 2007 22:29
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów