Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt Instalacji Elektrycznej

bajanekkk 20 Mar 2007 19:04 6438 10
  • #1 20 Mar 2007 19:04
    bajanekkk
    Poziom 9  

Witam
    Odrazu zaznaczam że zalogowałem się jakieś 20 minut temu , więc jeżeli temat zakładam w złym dziale to prosze o przeniesienie.
    Mam proźbe a mianowicie , potrzeba mi schemat\projekt instalacji elektrycznej domowej [3 pokoje , garaż , kuchnia , łazienka , ubikacja ,przed pokój , ]
    jest to praca zadana na jeden z przedmiotów w szkole .
    Jeżeli ktoś posiada takie owe projekty lub podobne , to prosze o podesłanie mi przykładowych projektów na emaila .
    Pozdrawiam

• #3 20 Mar 2007 19:33
    bajanekkk
    Poziom 9  

bursta
    Szukam cały czas.
    A jeżeli bym nie napisał że to jest potrzebne do szkoły to byś mi pomógł:P
    Napisałem ten temat bo liczyłem że jakiś użytkownik miał coś podobnego zadane lub coś i posiada taki lub podobny projekt na kompie i mi podeśle .
    Bo nie mam zielonego pojęcia jak to wykonać , a mam jeszcze poobliczać procentowe spadki napięć , dobrać przewody że względu na Idd i różne takie i nie mam pojęcia jak to zrobić
    Pozdrawiam

• #4 20 Mar 2007 20:28
    bursta
    Poziom 27  

Może złą szkołę wybrałeś :|? Z mojej strony koniec dyskusji, do niczego nie prowadzi.
    Pozdrawiam

• #5 20 Mar 2007 21:08
    bajanekkk
    Poziom 9  

E tam szkoła mi pasuje :D.
    Czekam może ktoś mi pomoże :D
    Pozdrawiam

• #6 20 Mar 2007 21:28
    neo_dc
    Poziom 32  

masz skaner ? albo painta ? :P namaluj mieszkanie, musisz tez powiedziec ile gniazdek, odbiornikow, kuchenka, pralka, boiler itp. czy 3fazy w garazu, ogolnie jaka moc bedzie odbierana potem chyba dopiero mozna dobierac zabezpieczenia i przekroje nie ?

• #7 20 Mar 2007 21:48
    bajanekkk
    Poziom 9  

Ok
    Narysuje to na dniach i jakoś tu wrzuce i może ktoś pomoże by obliczaniu :D
    Pozdrawiam

• #8 21 Mar 2007 09:53
    pmxxyz
    Poziom 19  

Projekt w skrócie:
    Zapotrzebowanie mocy obliczone konkretną metodą, a jest ich kilka(nie ma sumowania, bo domyślnie żadna instalacja nie przewiduje jednoczesnej pracy wszystkich odbiorników).
    Projekt oświetlenia(dobór źródeł dla uzyskania określonego natężenia światła), jego moc. Norma PN-EN-12464(choć to dotyczy miejsc pracy).
    Dobór przewodów ze względu na obciążenie(Norma PN-IEC-60364-5-523) i dopuszczalny spadek napięcia.
    Dobór bezpieczników chroniących przewody instalacji. Konkretne modele, konkretne charakterystyki.
    Obliczenia zwarciowe(w celu ustalenia, czy bezpieczniki zadziałają). Norma IEC-60909.
    Rysunki, schematy. Też znormalizowane.

• #9 27 Mar 2007 13:06
    bajanekkk
    Poziom 9  

Witam Ponownie
    Robie projekt instalacji elekrycznej i mam pytanie
    1. Na co powinny być oddzielne obwody .
    2. I czy włączniki powinny być w jednem obwodzie z oświetleniem .
    Wydaje mi się że 2 pytanie jest banalne ale zawsze lepiej się upewnić:-P
    A na 1 pytanko wydaje mi się że oddzielne obwody powinny być na
    pralke , zmywarke , kuchnie elektryczną , oświetlenie i włączniki , gniazda wtyczkowe .
    Prosze aby ktoś mnie uświadomił :D
    Pozdrawiam

• #10 27 Mar 2007 13:25
    pmxxyz
    Poziom 19  

Do odbiorników większych mocy jak pralka i kuchnia elektryczna, mają być osobne obwody. Łazienka też na osobnym obwodzie, chronionym wyłącznikiem różnicowo-prądowym(RCD).

Drugiego pytania nie rozumiem wcale(powodów z jakich je zadałeś).
    Masz w domu na ścianie wyłącznik do gaszenia/zapalania światła?
    Masz.
    To dlaczego w ogóle pytasz, czy w obwodzie oświetlenia ma być wyłącznik?
    :roll:

Polecam dwie rzeczy:
    "Instalacje Elektryczne" - H. Markiewicz.
    "Poradnik Inżyniera Elektryka, TOM3" - współczesne wydania(nie z lat 60-tych).

Projektowania instalacji nie nauczysz się przez internet.
    Zastanawiające jest, że pytasz o totalne podstawy - jakbyś w szkole nie miał tego na żadnym przedmiocie(a może nie chodziłeś).

• #11 27 Mar 2007 14:29
    bajanekkk
    Poziom 9  

Dzięki
    Tam wcześniej napisałem że jest to banalne pytanie ale wolałem je zadać:-P Do szkoły chodze tylko na lekcjach zabardzo nie słucham i to teraz wychodzi.:D
    Ale zastanawia mnie ta łazienka na oddzielnym obwodzie , mnie uczono że w łazience powinna być pralka , podgrzewacze wody na odzielnych obwodach ale wyłączniki i gniazda chyba nie musowo robić na odzielnych obwodach .
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME