Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomóżcie zrobić radio FM, DAC SPDIF, dekoder Surround do 5.1

MichałKob 21 Mar 2007 10:59 6641 2
  • #1 21 Mar 2007 10:59
    MichałKob
    Poziom 20  

Zainspirowany niezwykłymi i wiekopomnymi osiągnięciami Kafki w dziedzinie budowy przedwzmacniacza i wzmacniacza systemu 5.1, postanowiłem sam wziąć się za stosowanie nieco ambitniejszych technologii w moim DIY (jest to chyba najszybsza metoda na nauczenie się czegoś nowego). Dokładnie mam na myśli przedwzmacniacz 5.1, który pragnąłem zbudować już przed publikacją projektu Kafki. Według pierwotnych założeń miała to być dosyć prosta konstrukcja oparta o CD4053 jako wybór wejścia i... (nie śmiać się proszę!!!) trzy podwójne potencjometry zespolone w całość i napędzane silniczkiem przez przekładnię ślimakową. Całość miała być sterowana z pilota na MC145026, umożliwiającego zmianę wejścia i głośności.
    Jak możecie się domyślić, ujrzawszy dzieło Kafki zrobiłem się zazdrosny i zacząłem rysować wszystko od nowa. Także mój preamp obecnie miałby zawierać:

1. Procesor sterujący całością typu ATMega 8.
    2. Wyświetlacz LCD 2x16.
    3. Analizator widma - osiem pasm po dziesięć diod pracujących w multipleksie, ze sterowaniem przez LM3915 i potężną płytkę analogowych filtrów i prostowników idealnych. Ulepszyłem popularny, kilkuletni już projekt z PE poprzez dodanie prostowników idealnych. Mam nadzieję, że poprawi to odpowiedź analizatora na przebiegi o małych amplitudach. Ponadto przerobiłem go na 8 pasm zamiast 7 pasm + suma. Będzie on też miał możliwość przełączenia się na prosty VU-metr na dwóch środkowych słupkach dla właściwego zestrojenia poziomów toru audio. Ta cześć projektu już jest w zasadzie gotowa.
    4. Odbiornik podczerwieni TSOP1736.
    5. Regulator głośności 6-kanałowy typu SSM2160. Polecam ten znakomity układ od AD, zawierający 128-pozycyjny regulator głośności plus do tego 32-pozycyjne regulatory niezależnego wzmocnienia kanałów.
    6. Dekoder Surround, oparty o układ SURROUND MATRIX na wzmacniaczach operacyjnych (Tu proszę o pomoc: Jak dokładnie należy wykonać taki tor dla 5.1 ???)
    7. Wewnętrzną kartę dźwiękową na układzie PCM2702 - tego bloku nie potrzeba opisywać, zna go wielu twórców audio DIY.
    8. Dekoder S/PDIF z wejściem COAXIAL oraz Toslink. O ile wiem, jak zbudować wejścia i wiem że należy zastosować dobry przetwornik C/A pod magistralę i2S (mam na oku PCM1719), ale nie mam pojęcia jaki wybrać TANI receiver SPDIF (układ Crystal`a nie wchodzi raczej w grę, bo jest zwyczajnie za drogi - pomóżcie mi coś wymyślić).
    9. Tuner FM stereo z cyfrową syntezą częstotliwości i w miarę możliwości z dekoderem RDS, najlepiej taki zintegrowany w jeden chip jak np. TDA7417. Radio z Nokii 5510 odpada ze względu na zbyt malutką obudowę.
    10. Wysokiej jakości wzmacniacz słuchawkowy w oparciu o doskonały układ TPA6120.

Preamp miałby też tor nagrywania, umożliwiający rejestrację sygnału z niezależnie wybranego źródła - a byłyby to:

1. Tuner
    2. S/PDIF
    3. USB
    4. Wejście 6. Kanałowe
    5, 6, 7, 8 - uniwersalne wejścia cinch stereo.

Jeszcze raz zbiorę pytania w całość:
    1. Jaki dobrać receiver S/PDIF, który nie kosztuje majątku a brzmi nieźle.
    2. Jak dokładnie działa i jest zbudowany układ Surround Matrix.
    3. Jak skonstruować tuner FM o dobrych parametrach, bez niebotycznie drogich i skomplikowanych układów.
    4. Czy do takiego nowoczesnego, wysoce "ucyfryzowanego" urządzenia logicznym jest dodanie jednego stopnia na lampach? Mam tu na myśli 6N2P-EW, rosyjski odpowiednik ECC83, której dźwięk bardzo mi odpowiada. Stoję przed dylematem: Czy do sprzętu wysokiej klasy, praktycznie pozbawionego jakichkolwiek zużywających się części, warto wkładać lampę, która zużywa się, powodując konieczność ograniczenia czasu pracy wzmacniacza i których za kilkanaście lat może nawet zabraknąć? Czy dodać możliwość ominięcia i wyłączenia lamp? A może przenieść lampy do innego pudełka, pozostawiając niezawodny krzem osobno od zużywających się lamp...

Za wszelkie sugestie będę niesłychanie wdzięczny. Liczę na Waszą pomoc!

Ostatnio zmieniony przez MichałKob dnia 30 Mar 2007 11:39, w całości zmieniany 1 raz

Code:
     p o d b i j a m  topic - proszę o jakieś odpowiedzi :) 

Napisałem w ten sposób, a wyświetliło się:

MichałKob napisał:
    dopiero ucze sie polskiego* topic - proszę o jakieś odpowiedzi

O CO CHODZI???[/code]

Post był raportowany.
    (:))ozdobnik ? -- > REGULAMIN pkt 11.2.
    Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [hefid]

0 2
  • Filament
  • #2 21 Mar 2007 12:19
    dawid-ptaszyk
    Poziom 18  

Ad. 3: Jako tuner proponuje dać jakiś gotowy moduł np. z radia samochodowego. Sam próbowałem z takim tunerem, ale niestety coś się zepsuło i układ poszedł do kąta :(
    Pozdrawiam

Dodano po 9 [minuty]:

"Wewnętrzną kartę dźwiękową na układzie PCM2702" - jaki jest koszt wykonania takiej karty, jakie ma parametry?

0
  • Filament
  • #3 30 Mar 2007 18:13
    MichałKob
    Poziom 20  

Cóż, dzisiaj "dręcząc" pewnego serwisanta zdobyłem za free układ scalony TDA1420, niestety okazało się że to kompletnie bezwartościowy dla mnie szmelc (jakiś badziewny procesor audio). Zasugerowałem się podobnym oznaczeniem (TDA1421 oraz TDA1427 to tunery radiowe z stereodekoderem i cyfrową syntezą pod i2c), ale niestety to nie jest taki układzik, ten jest do niczego. Nie jestem pewien, czy warto tak szybko zarzucać pomysł na samodzielnie wykonany tuner na takim TDA.
    Alternatywną drogą jest zastosowanie zintegrowanej, miniaturowej głowicy UKF z radia (może być i samochodowe) z typowym kompletem wyjść: Antena, masa, +12V, Uwar, ARW i p.cz. Wtedy zbudowałbym tor p.cz. i demodulator samodzielnie w oparciu o schemat i flaki jakiegoś nowoczesnego tunera, zaś napięcie warikapów (w samochodowych jest przeważnie 2.5 - 7V) mógłbym otrzymać z przetwornika C/A, od biedy nawet z PWMka wbudowanego do ATMegi.

Co do karty dźwiękowej na PCM2702 wszyscy zgodnie chwalą jakość jej dźwięku. Jest to układzik pod USB1.1, stereo 16-bitowy, akceptuje 38, 44.1 i 48 - kHz sygnał audio, dysponuje 8x oversamplingiem, potrafi wysłać do komputera komendy "vol up", "vol down" i "mute" z mikroswitchy i ma wbudowany 64pozycyjny tłumik. Posiada wyjście audio L i R analogowe, oraz TTL SPDIF. Wymaga zewnętrznego filtru, ale uważam to za zaletę gdyż można się wykazać moddując z lekka układ filtru. W zasadzie nie wymaga elementów zewnętrznych, niestety ma nóżki 28szt co .65 mm ( ) ale czego się nie robi....
    Koszt wykonania to w zasadzie skromne grosze (ok. 10 PLN) plus do tego koszt samego PCM`ka. W Polsce zdobycie go od jakiegoś sklepu internetowego jest bardzo nieopłacalne i kosztuje ok.30 zł. Aż do niedawna był on rozsyłany z Texas Instruments jako darmowe próbki, ale teraz nie da się go zdobyć w ten sposób. Pozostaje jedynie Allegro, dosyć często pojawiają się tam sprzedający te układy z cenami 8-20 zł / szt. a w jaki sposób oni zdobywają te układy to nie mam pojęcia...
    Poszukaj na elektrodzie PCM2702 oraz PCM2706 (ten drugi jest spryciarski bo umie wysłać komendy "next track", "prev track", "play/pause" i "stop" ale ma ponoć odrobinkę gorsze brzmienie (zintegrowany cyfrowy filtr audio).)

Szukając i googlując zdobyłem chassis radia samochodowego Blaupunkt Memphis SQR 88. Posiada on radiowe moduły (na jednej płytce jest cały tor AM z demodulatorem itp., a na drugiej tor FM aż do wyjścia MPX z którego jest podawany sygnał na stereodekoder.
    Siedzą tam układziki:
    -TDA 1072 odbiornik AM
    -TDA 1574 tuner FM
    -TDA 1596 tor p.cz. i demodulator FM
    -SAA 1057 synteza AM/FM
    -TEA 5581 dekoder stereo
    Muszę powiedzieć, że nie mogę do końca rozgryźć tych modułów bo siedzą na nich jakieś dziwne płytki w technologii grubowarstwowej, zawierające po parę sztuk tranzystorów w obudowach SOT23. Nie posiadam schematu tego radia. Czy możnaby wylutować z tych modułów wszystkie ww. układy z cewkami i kwarcami, a następnie odtworzyć jakiś najprostszy schemat radia na tych częściach?

Może uda się wykorzystać te moduły. Przylutowałem do modułu FMa zasilanie, wyprowadziłem wyjście na wzmacniacz mocy mcz a także doprowadziłem do wejścia warikapowego zmieniane płynnie napięcie. I odbiera mi cośtam, ale ogólnie cienko, a poza tym w miejscu gdzie powinno być optymalne dostrojenie słychać bardzo silny brum. Hilfe! jeżeli uda się uruchomić dobrze obwód FM, to na płytce zrobię samemu stereodekoder oraz syntezę, byleby tylko ten moduł mi odpalił.

Jeeeest! Moduł FM działa :) :) :) . Potrzebował dokładnie wystabilizowanego napięcia +9v. Dostaje je z LM317. Poza tym pobierałem sygnał audio z niewłaściwej końcówki - na innej brzmi czysto. Buczenie pochodziło od kompa. TDA1574 to naprawdę sympatyczna kostka - dzięki niemu odbieram nawet słabsze stacje za pomocą metra przewodu. Moduł wyprowadza też napięcie proporcjonalne do dostrojenia, od 1V dla szumu do 7V dla stacji lokalnej. Posiada też wyjście buforowanego sygnału heterodyny FM dla układu syntezy. Przy tym całkiem ładnie brzmi!
    Super !!! :D . Teraz tylko skombinuję schemat syntezy FM i stereodekodera. Z syntezą mogą być kłopoty, gdyż ma dość zawiły sposób sterowania ale to już kwestia software`u w gotowym preampie.
    Czy to normalne, że poziom basu jest dość słaby (muszę go podbijać o 6 dB we wzmacniaczu, aby brzmiał normalnie)?

Post był raportowany.

Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem TRZY posty. [hefid]

Dopisuję, a nie zmieniam, bo znacznie lepiej oddaje to rozwój akcji w temacie.
    :) - tak, to miał być ozdobnik.
    A zresztą, może by Pan Moderator coś mi doradził, zamiast pluć mi w topic na czerwono? Co ja tu na darmo w tę klawiaturę rąbię ? ;)
    Ciekawe, kto zamiast mi pomóc to jeszcze mnie zraportuje. Ja nie jestem taki wieprz żeby kapować na ludzi, tylko jak wiem jak to pomogę. Jak widać, różnie z tym bywa. Trochę lipa....
    Poza tym, nie zauważył Pan może, że dopisanie postu nawet przez autora wywołuje "podskoczenie" tematu na pierwszą pozycję na liście? O to mi właśnie chodziło, trzeba coś zrobić, aby uzyskać odpowiedź na problem a wiele osób nie czyta topiców na trzeciej, czy czwartej stronie, odsuniętych przez powtarzające się posty o przekaźnikach, i w jaki sposób podłączyć LED-a do zasilania. Czy to musi tak wyglądać, że jak mam trochę bardziej złożoną kwestię niż LEDy to nie mogę liczyć na odpowiedź?

0