Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

metrologia zadanie

nojmi 20 Mar 2007 23:35 2066 7
 • #1 20 Mar 2007 23:35
  nojmi
  Poziom 20  

  Dostałem takie zadanie z metrologii:

  Code:
  W oparciu o woltomierz o zakresie 0..300V zaprojektować woltomierz prostownikowy z prostownikiem jednopołówkowym (współczynnik Um/Uśr=PI, współczynnik Um/Usk=pierwiastek z 2), Narysować skalę woltomierza, na której nanieść oznaczenia rezystancji dla 0,25Im, 0,5Im, 0,75Im i Im, gdzie Im-znamionowy prąd przetwornika magnetoelektrycznego Im=2mA (Rm=30ohm) 


  Jakoś nie mogę skumać o co chodzi z tym oznaczeniem rezystancji na woltomierzu. Czy da się to jakoś wytłumaczyć?

  0 7
 • #2 21 Mar 2007 00:04
  Quarz
  Poziom 43  

  Witam,
  niestety, ale ja też nie rozumiem tego:
  "
  ...gdzie Im-znamionowy prąd przetwornika magnetoelektrycznego Im=2mA (Rm=30ohm)
  "
  Co to za przetwornik magnetoelektryczny? Z kontekstu powyższego zdania mogę domyślać się co to jest, ale metrologia (a elektryczna tym bardziej) to nauka o pomiarach, a nie o gdybaniu i zgadywaniu... co autor chciał przez to powiedzieć.

  Przyjmując, iż jest tu mowa o ustroju magnetoelektrycznym miernika (jako przetwornik; prąd --> wychylenie wskazówki, to od biedy by uszło, ale mocno to "przedumane"...) o wartości prądu zakresu Im = 2mA i rezystancji wewnętrznej Rm = 30Ω.
  I to już jest w połączeniu prostownikiem jednopołówkowym przebiegu napięcia sinusoidalnie zmiennego (wskazuje na to współczynnik kształtu o wartości; Um/Usk =√2) konkret, ale w dalszym ciągu nie widzę związku przyczynowego z naniesieniem rezystacji (jakiej?) na skali woltomierza (przyjmując, iż jest to woltomierz liniowy) magnetoelektrycznego z prostownikiem, czyli mierzącego wartość średnią wyprostowaną i wyskalowanego dla wartości skutecznej przebiegu sinusoidalnie zmiennego.
  Przecież dla danej wartości zakresu napięcia przemiennego (tu 300V) rezystor dodatkowy, czyli posobnik, ma wartość stałą i nietrudno tę wartość tego rezystora, dla danych jak wyżej, wyliczyć.

  Pozdrawiam

  0
 • #3 21 Mar 2007 00:22
  nojmi
  Poziom 20  

  Dzięki za zainteresowanie.

  Quarz napisał:
  Przyjmując, iż jest tu mowa o ustroju magnetoelektrycznym miernika (jako przetwornik; prąd --> wychylenie wskazówki, to od biedy by uszło, ale mocno to "przedumane"...) o wartości prądu zakresu Im = 2mA i rezystancji wewnętrznej Rm = 30kΩ.


  Nie Rm = 30kΩ, tylko Rm = 30ohm = 30Ω.


  Quarz napisał:
  (wskazuje na to współczynnik kształtu o wartości; Um/Usk =√2)


  Współczynnik kształtu dla prostowania jednopołówkowego to chyba raczej wartość skuteczna przez średnią a nie Um/Usk, ale mniejsza o to.

  W sumie całe zadanie jest bez sensu bo chyba raczej wartość skuteczna prostowania jednopołówkowego Um/Usk wynosi 2 a nie √2 jak to jest dla pełnego okresu.

  0
 • #4 21 Mar 2007 00:57
  Quarz
  Poziom 43  

  Witam,
  wartość rezystancji poprawiłem (zwykłe przeoczenie).
  Wszystkie współczynniki w przebiegach okresowych, jeżeli mają być jednoznaczne, powinny być odnoszone do wartości maksymalnej przebiegu, ponieważ na podstawie takich wartości współczyników (pomierzonych w trzech, a nie dwóch różnych pomiarach) da się się znaleźć (odtworzyć) kształt przebiegu okresowego.
  Wynika to z zapisu definicji (całkowej) wartości średniej (może być wyprostowana) i skutecznej.
  W przypadku takiej definicji jaką powszechnie przyjęto (współczynnik kształtu definiowany jako stosunek wartości skutecznej do wartości średniej (półokresowej) danego przebiegu) jeszcze w odległych czasach, kiedy potrafiono mierzyć tylko te dwie wartości, ginie istotna informacja występująca w równaniach całkowych wprost, czyli amplituda przebiegu okresowego (mierzona za pomocą mierników wartości szczytowych).
  Mniejsza o to, ponieważ tu szkół jest kilka i dlatego istotne jest definiowane nazwy współczynnika, ale to nie zmienia faktu; co to ma być za rezystancja?

  Pozdrawiam

  0
 • #5 21 Mar 2007 10:22
  nojmi
  Poziom 20  

  Dzięki za rozważania teoretyczne ale prawdą jest, że nie zmienia to faktu o jaką rezystancję chodzi. Chyba raczej nie ma sensu się nawet nad tym zastanawiać dlatego skoncentruję się na dobraniu posobnika do woltomierza o zakresie do 300V z prostownikiem jednopołówkowym. Jak się mylę to czekam na poprawę:

  -miernik ma wskazywać napięcie skuteczne sinusoidalne w zakresie 0..300V
  -do tego potrzebuje wartość średnią, która to w miernikach z prostowaniem powoduje fizyczny wychył wskazówki ustroju pomiarowego miernika magnetoelektrycznego
  -czyli ze współczynnika wartości skutecznej napięcia (Usk=Um/√2*) zam wartość maksymalną (szczytową) przebiegu, która za pośrednictwem wzoru na wartość średnią napięcia (Uśr=Um/PI) daje spadek napięcia względem którego mogę obliczyć wartość rezystancji posobnia
  -znając prąd płynący przez ustrój (2mA), powodujący pełne wychylenie, napięcie powodujące ten przepływ (wartość średnią wartości skutecznej poprzez współczynnik kształtu) oraz rezystancję samego ustroju (30Ω) to bez problemu mogę obliczyć wartość posobnika

  Proszę o potwierdzenie czy się nie mylę w obliczeniach.
  Przy czym:
  * zakładam, że √2 jest wartością poprawną. Chociaż bardzo mi się wydaję, że powinno być to 2 niejako tyle wynoszące dla prostowania jednopołówkowego.

  0
 • #6 21 Mar 2007 10:39
  Quarz
  Poziom 43  

  Witam,
  √2 jest prawidłowy dla przebiegu pełnookresowego, ponieważ, co prawda, prostownik jest jednopołówkowy, ale woltomierz ma wskazywać wartość skuteczną napięcia sinusoidalnie zmiennego.
  Przeliczenie z wartości średniej (przez wartość maksymalną sinusoidy) prostownika jednopołówkowego na wartość skuteczną przebiegu sinusoidalnego pełnookresowego jest postępowaniem właściwym.
  Czyli należy wyliczyć taką rezystację (razem z rezystancją ustroju) by średnia wartość prądu prostowania jednopołówkowo przy amplitudzie sinusoidy Um = √2•300V dawała wartość średnią prądu Im =2mA.
  Potem tylko odjąć Rm i jest poszukiwana rezystancja posobnika.


  Pozdrawiam

  0
 • #7 21 Mar 2007 10:48
  nojmi
  Poziom 20  

  Czyli nie patrzeć na to ,że tylko jeden półokres "przedostanie" się przez diodę, a nie dwa. Rozumie, że wartość skuteczna we wzorze nie odnosi się do samego miernika, ale do napięcia przykładanego do niego?

  0
 • Pomocny post
  #8 21 Mar 2007 10:54
  Quarz
  Poziom 43  

  Witam,

  nojmi napisał:
  Czyli nie patrzeć na to ,że tylko jeden półokres "przedostanie" się przez diodę, a nie dwa. Rozumie, że wartość skuteczna we wzorze nie odnosi się do samego miernika, ale do napięcia przykładanego do niego?

  dokładnie tak. Użytkującego taki woltomierz nie obchodzi jak on mierzy, tylko co on mierzy, a ma mierzyć (wskazywać) wartość skuteczną pełnookresowego przebiegu sinusoidy.

  Pozdrawiam

  0