Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłącz. kuchenki elektr. do starej instalacji 4-przwod.

fascynat 21 Mar 2007 01:06 2990 10
    fascynat
    Level 24  
    Kupiłem kuch. elektryczną - moc ok. 10kW.
    Do domu dochodzi stara instalacja 3 Fazy i "0".
    Podczas remontu wymieniłem kable w pionach na 5-cio żyłowe i do kuchni doprowadziłem kabel YDYzo 5 x 2,5 mm².
    W krzynce przyłączeniowej mam zmostkowane szyny z przewodami "PE" i "N", w razie jak mi podciągną kabel 5x, to zdejmę mostek i powinno być dobrze.

Na przyłączu kuchenki elektrycz. mam następujące zaciski:
    1 - L1
    2 - L2
    3 - L3
    do nich podłączę fazy.

Kolejne zaciski to:
    4-5 - "N" (fabrycznie zmostkowane)
    oraz zacisk "PE".

Czy jeżeli podłączę jw. (przypomnę, że kable "PE" i "N" zmostkowane w skrzynce przyłączeniowej), to będzie to dobre podłączenie?

Kuchenkę ze względu na jej zabudowę i konieczność ewentualnego wyciągnięcia do naprawy, chciałbym podłączyć kablem elastycznym do kabla 5x2,5mm² poprzez listwę z zaciskami.
    Jaki kabel byłby dobry - poproszę o namiary, myślę, że 1,5 mm² byłby wystarczający, tylko jaki typ?

Poszczególne fazy kabla 5x2,5mm², chciałbym dodakowo obciążyć nw. urządzeniami:
    I-sza faza, zmywarka
    II-ga faza, lodówka + mikrofala
    III-cia faza, czajnik elektryczny

Jakie przewody powinienem zastosować do poszczególnych urządzeń i jakie mogą wystąpić trudności?

Proszę o informacje!
    andrzejelektryk
    Level 19  
    jeżeli dobrze zrozumiałem to wymieniłeś pion na przewód 5x2.5 jeżeli tak jest to na te wszystkie urządzenia jest za słaby wracając do kuchenki o mocy 10kw to przewód 3x1.5 też jest za słaby proponuję minimum 2.5 jeżeli masz zmostkowane zero neutralne z przewodem ochronnym w skrzynce to do pieca podłącz zero neutralne (niebieski przewód)pod N a przewód ochronny pod PE
    fascynat
    Level 24  
    andrzejelektryk wrote:
    jeżeli dobrze zrozumiałem to wymieniłeś pion na przewód 5x2.5 jeżeli tak jest to na te wszystkie urządzenia jest za słaby

Nie, nie - pion jest 5x6 lub 5x8 mm² (nie pamiętam ale powinienem miec gdzieś zapisane)
    andrzejelektryk wrote:
    wracając do kuchenki o mocy 10kw to przewód 3x1.5 też jest za słaby proponuję minimum 2.5

Wartośc 5x1,5 mm² przy zasilaniu 3-fazowym, to wartośc wzięta z instr. instalacji tej kuchenki.
    Myslę, że grubszego niż 5x2.5 mm² i tak nie ma co dawac, ponieważ kabel doprowadzający prąd do kuchni ma 5x2.5 mm².
    andrzejelektryk wrote:
    jeżeli masz zmostkowane zero neutralne z przewodem ochronnym w skrzynce to do pieca podłącz zero neutralne (niebieski przewód)pod N a przewód ochronny pod PE

Czyli sposób podłączenia o którym myślałem jest dobry - to najważniejsze.

Pozostały jeszcze dwa zagadnienie:
    fascynat wrote:
    Kuchenkę ze względu na jej zabudowę i konieczność ewentualnego wyciągnięcia do naprawy, chciałbym podłączyć kablem elastycznym do kabla głównego5x2,5mm² poprzez listwę z zaciskami.
    Jaki typ kabla byłby dobry?

Poszczególne fazy kabla 5x2,5mm², chciałbym dodakowo obciążyć nw. urządzeniami:
    I-sza faza, zmywarka
    II-ga faza, lodówka + mikrofala
    III-cia faza, czajnik elektryczny

Jakie przewody powinienem zastosować do poszczególnych urządzeń i jakie mogą wystąpić trudności?

Proszę o informacje!
    waldekel
    Level 28  
    Musisz zrobić bilans poboru prądu np. I faza: mikrofala 10A + kuchenka 6A =16A zabezpieczenie 16A dla 2,5mm² - wystarczy itd :D
    fascynat
    Level 24  
    waldekel wrote:
    Musisz zrobić bilans poboru prądu np. I faza: mikrofala 10A + kuchenka 6A =16A zabezpieczenie 16A dla 2,5mm² - wystarczy itd :D

Wszystkie urządzenia nie będa pracowały jednocześnie.
    Zabezpieczenia na kablu do kuchni mają 16A.
    Kuchenka raczej nie pracuje pełną mocą.
    Jeżeli będzie pracowała kuchenka, to na pewno mikrofala nie.
    Może byc chwiliowo włączony czajnik no i ewentualnie zmywarka ale z nią jeżeli inaczej się nie da, też można na czas używania np. piekarnika się wstrzymac. Lodówka pobiera niewiele.
    Da radę ten kabel doprowadzajacy prąd do kuchni 5x2,5 mm²?
    Urządzenia podłączę do niego też przewodami 2,5mm²
    No i jaki przewód elastyczny zastosowac do podłączenia kuchenki?
    User removed account
    User removed account  
    fascynat
    Level 24  
    Bleble wrote:
    fascynat wrote:
    No i jaki przewód elastyczny zastosowac do podłączenia kuchenki?

Tak samo 5x2,5

No tak ale o typ mi chodzi, jeżeli można.
    No i jeżeli kabel doprowadzający prąd do kuchni zakończę puszką i z niej miękkim kablem zrobię podłączenie do listwy w kuchence, to będzie właściwy sposób wykonania podłączenia?
    andrzejelektryk
    Level 19  
    tak możesz też zrobić możesz również założyc gniazdo i od tego przewód z wtyczką podłączony do kuchenki w razie awari wypinasz wtyk i po problemie sposobów może byc wiele a ty musisz wiedziec które do ciebie będzie najkorzystniejsze
    waldekel
    Level 28  
    Podłączenia kuchenki przewodem 5x1,5mm² na krótkim odcinku od puszki (gniazda) na ścianie do kuchenki wydaje się być dopuszczalne.[/quote]
    leszkju
    Level 17  
    Musi być gruby przewód bo jak będzie cienki to się będzie grzał i często upalał dobrze podłacz najlepiej końcówkami.
    waldekel
    Level 28  
    fascynat wrote:
    Wartośc 5x1,5 mm² przy zasilaniu 3-fazowym, to wartośc wzięta z instr. instalacji tej kuchenki.

leszkju wrote:
    Musi być gruby przewód bo jak będzie cienki to się będzie grzał i często upalał dobrze podłacz najlepiej końcówkami.

Ten przekrój jest jest optymalny do obciążenia długotrwałego dla 10,5kW,
    jeśli będzie grubszy, to nie zaszkodzi może byc więcej, tylko po co?