Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sharp CA10 - przetwornica

21 Mar 2007 01:08 1388 6
  • Poziom 12  
    Telewizor trafił z uszkodzoną przetwornicą i BUH515. Po uruchomieniu zasilacza i usunięciu usterek w odchylaniu poziomym (uszkodzone R613 i D613) OTVC pracuje niby prawidłowo. Zastanawia mnie jednak wysoka temperatura klucza przerwornicy (wg. mnie radiator jest bardziej gorący niz w L6.2 Philipsa). Biorąc pod uwagę powierzchnię radiatora , na dodatek stalowego ten tranzystorek nie powinien być gorący. Podczas naprawy wstawiłem zalecany przez producenta czyli 2sk2605 - cena ok. 10zł.

Przed usunięciem usterek w odchylaniu H BUH również bardzo się grzał, po wymianie kilku elementów jest lekko ciepły.

I teraz pytania:

1. Jak powinna być temperatura pracy radiatora 2sk2605 ?

2. Czy wymiana 2sk2605 na droższy (oryginalny?) egzemplarz pomoże?

3. Czy to normalne, że przetwornica nie chce się podnieść podczas obciążenia żarówka 100W a pracuje normalnie z blokiem H?
  • Poziom 17  
    pownien buć ciepły nie gorący , powinien być 2sk2605 chociaż chodzi też nainnych fetach , na 100w się nie podniesie trzeba na moment odłączyć żarówkę i ponownie podłączyć powinna wtedy ciągle świecić , czy wymieniłeś 220 ohm smd po pierwotnej stronie przetwornicy ?
  • Poziom 12  
    Był wymieniony 200R ale na zwykły nie SMD.

Jeśli chodzi o stabilność naoięć to jest OK. Martwi mnie jedynie wyskoka temperatura. Z tego powodu nie testuję go dłużej niż 30min.

Podczas naprawy zasilacza wymieniłem: Q701, Q702, Q703, D712, D713, R719, R716,
  • Poziom 17  
    wymień jeszczec c713 68nf a może tranzystor masz malowanke?
  • Poziom 12  
    Wymiana klucza na 2SK1358 (taki akurat miałem) nic nie zmienia, tranzystor się grzeje.

Wymiana BC337 na grupę 40 jak wyżej.

Co jeszcze może powodować nadmierne nagrzewanie się tranzystora w przetwornicy?
  • Poziom 18  
    Miałem to samo wszystko powymieniałem co pisaliście, nic nie dało. Wymieniłem radiator na alu żebrowany TV działa już drugi rok.
  • Poziom 12  
    Zauważyłem, że duże zmiany temperatury klucza przetwornicy w zależności od szerokości obrazu (im szerszy obraz tym wyższa temperatura). W moim przypadku ustawienie odpowiedniej szerokości obrazu spowodowało mniejsze grzanie się klucza przetwornicy (chociaż nie w takim stopniu jaki by mnie zadowolił).