Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt laserowy

Barnej 07 Lip 2003 11:27 11769 52
    atol74
    Poziom 11  
    No dobra ale co to za laser (symbol lub model ) i gdzie go można lupić? Poza tym narysuj nawet w Paincie jak to zostało połączone i skonstruowane. A w ogóle to moim zamysłem jezt, żeby ten laser wyemitował napis np. na ścianie widoczny z odległości około 5 metrów. Czy to jest możliwe?
  • Tektronix
    @wojciech@
    Poziom 11  
    ludzie to co czytam to mnie "w....ysmienicie" nastraja mowicie o obrazach na scianie 1.5 metra powiem wam z wlasnego doswiadczenia ze tego nieda sie zrobic na diodowym laserze 5mW to musi byc rura co najmniej 15 mW taka mialem dostepna a jak sie bawiliscie o wiekszej mocy to brajla musicie znac perfekt na odleglosci 50 metrow przy prawidlowym zestrojeniu plamka miala 40cm srednicy Powiedzcie mi czemu wszyscy prezenuja obraz na plutnie 4m od rzutnika a nie na scianie bloku ok bo to jest za trudne i na ciemnej scianie slabo to widac. Odnosnie sterownikow to superszybkie powtarzajace obiekt np kwadrat 25 razy na sekunde (i to migota) nie sadze ze obraz matki fatimskiej kos wyswietli na scianie przy pisaniu na sciamie na 5 metrow polecam hiszpanskie strony firmy oferuja mnustwo ciekawych rzeczy.
    Serdecznie pozdrawiam i sciskam
    Grzesiek_HIW
    Poziom 10  
    zrobiłem se efekt laserowy ze starego cd romu ale potrzebuje jakiś program na kompa co go obsłóży przez karte muzyczną.
    ps. co to są te galwa?????????
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne
    ps. co to są te galwa?????????

urzązdenie które bardzo szybko odchyla wiązke lasera w takt podawanego sygnału. taki najprostrzy i najgorszy chyba za razem ukłąd mozńa zbudoać z głosnika, zawieszajac na jego membranie ramie z lusterkiem.
  • Tektronix
    Grzesiek_HIW
    Poziom 10  
    Dzięki czy idzie gdzieś takie coś ku pić i za ile
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    najwiecej rzeczy kupisz na targu. laserek za 8zl lusterko, siakies zabawki z silniczkami. Jak mozna zdobyc laserek 1-5W?
    zyraf
    Poziom 26  
    no sa chyba takie lasery, przemyslowe i ja tez bym sie chetnie dowiedzial gdzie to kupic, jaka jest cena i czy wogole sprzedaja to pojedynczym kowalskim?
    @wojciech@
    Poziom 11  
    jest tu link o laserach ale ceny sa masakryczne ja kupilem laser od Ruska na targu za 400 zł co lepsze kupilem w ciemno bez zadnego testu(za pozyczone pieniadze) po rusku nie pisalo na nim nic ale mial numer seryjny 8O wiecej nie wnikalem bo po co znalazlem opis i okazuje sie ze taki model to i za 900$ nie kupie jest nie samowity tubowy widzialem u niego jeszcze noktowizor lunete snajperska i takie tam bajery niezle zaplecze
    na targu mozna ciekawe rzeczy wypatrzec za mniejsze pieniadze bo sprzet jest przestarzaly i wymieniaja go na nowy a ja nie narzekam nawet jak przeplacilem bo i tak bedzie swiecil jeszcze dlugo
    Na stronie mozna sprawdzic parametry i kupic on line jak ktos spi na forsie
    podobno maja w niemczech przedstawicielstwo
    pozdrawiam milej lektury

http://shop.mellesgriot.com/products/lasers/a...0Polarized&Q3=Red&plga=156624&mscssid=&Page=1
    zyraf
    Poziom 26  
    chodzilo mi o lasery "przemyslowe" duzej mocy do obrobki roznych materialow. w polsce szukalem ale znalazlem tylko chyba jakies "kosmetyczne" czy costam.
    @wojciech@
    Poziom 11  
    popytam i dam znac ale na takie typy to trzeba miec zezwolenie chyba czy cos takiego
    technologia jest droga jak malo ktora wysoka podczerwien i tesprawy nie znam dokladnie tej technologi ale cos o CO2 i mocach zasilania 5 do 10 kW nie wiem moze sie cos zmienilo w technologi
    Quaki
    Poziom 20  
    Zyraf jesli chodzi ci o ciecie np stali to sobie odpusc takie cuda kosztuja od 100 tys dloraow w gore bez granicy lepiej wykorzystac do tego celu plazme np ja ma bestera co tnie kazdy metal do 3cm na gladko tylko ze palniki sa drogie a urzadzenie jakies 12 tys zlotych ( u mniew firmie budowlanej sie zwrocilo )
    pozdrawiam
    bolek
    http://www.technology.niagarac.on.ca/people/mcsele/lasers/

jedna z fajnych stron o laserach, jest teżtam troszke linków. kiedyś spotkałem stronke o laserach CO2 i przyznam sie że stopień trudnosci w stworzeniu takiego lasera jest a równy laserowi HeNe- jesli nie łatwiejszy (CO2 można "wszedzie" kupić. BArdziej martwi mnie sprawa okularów- tego promieniowania nie widać, z czego by je zrobić? moze ze szkiełek dichroicznych?. na zdjeciach widzialem jak gosciu metrową rurą topił szkło, albo koste brukową.
    pawelcb33
    Poziom 24  
    Witam wszystkich moglby ktos dac jakies schematy efektow laserowych bo bym chetnie cos ciekawego zrobil.
    I mam takie jeszcze pytanie ma ktos schemat projektora laserowego???

dzieki
    zysiu
    Poziom 13  
    mam kilka schematow wzmacniaczy do galvanometrow, moge to gdzies umiescic na www, bo wazy to z 10MB. Do jednego zaprojektowalem nawet plytke :)
    Co do mechanicznej konstrukcji projektora laserowego, to zadne silniczki, ani glosniczki nie zastapia galvanometrow!!! Tylko, ze sa one drogie :( od 500$ do 4000$ za sztuke :( Ja robilem swoj projektor w oparciu o glosniki z lusterkami. Wypadlo to nawet dobrze, choc system byl wolny i raczej animacji zadnej na tym nie da sie zrobic. Teraz budujemy z kumplem projektor w oparciu o galva z firmy MEDIALAS i wlasny sterownik podlaczany do kompa po USB. Program pod winde do rysowania i robienia pelnych prezentacji z podkladem muzycznym.
    pawelcb33
    Poziom 24  
    witam , zysiu mugłbys mi to wyslac na maila?

podaje 2 maile bo niepamietam ile mozna tam wzucic:
    pawelcb33(malpa)interia.pl
    pawelcb33(malpa)wp.pl

z gory wielkie dzieki
    gretzky
    Poziom 21  
    zysiu
    nie zawracaj sobie głowy z wysyłaniem na e-maila, tylko umieść je na jakimś darmowym serwerze np.interia. każdy mógł by sciągnąc taki plik i zobaczyć co to jest.
    Widziałem gdzieś na jednej stronce przepis na zrobienie galw (przy pomocy igły, magnesów, patu metrów drutu, kawałku deseczek i pudwełku po zapałkach :D)

Bardzo bym prosił o zamieszczenie tych informacji na serwerze. Jest to bardzo ciekawy projekt :)
    zysiu
    Poziom 13  
    Umiescilem zipa pod adresem: http://zysiu.ckomp.net/galvo_amps.zip . Plik zawiera profesjonalne wzmacniacze do galvanometrow. Sa tam wzmacniacze do galv typu open-loop i closed-loop. Umiescilem tam tez artykul z jakiegos niemieckiego czasopisma, ktore pokazuje jak zbudowac imitacje galvanometrow przy uzyciu glosnikow, calkiem to ciekawe :) Mam zaprojektowana plytke do jednego z tych wzmacniaczy, ale jak sie okazlo, nie jest jeszcze dograny opis plytki ze schematem, wiec jak dokoncze to was poinformuje i wrzuce to na forum albo moja stronke.
    Co do projektora mojej konstrukcji, to poki co nie ma sie czym podzielic, bo wszystko jest jeszcze dopieszczane na papierze. Moge powiedziec tylko, ze projektor zostal przemyslany pod katem podlaczenia go do kazdego projektora w standardzie ILDA, mozna odtwarzac animacje za pomoca komputera, albo w tzw. free-mode z pamieci w sterowniku. Sygnal do galv beda dostarczaly 12bitowe przetworniki C/A. Przewidziane zostaly rowniez rozne systemy zabezpieczajace w przypadku awarii projektora, tak zeby ogladajacemu nie stala sie krzywda przy kontakcie promienia laserowego z okiem. Moj kumpel pisze program pod Win, w ktorym bedzie mozna rysowac poszczegolne klatki animacji i tworzyc gotowe pokazy zsynchronizowane ze sciezka dzwiekowa. Takze czeka nas sporo pracy, a poki co zbliza sie sesja zaliczeniowa 8)

Cala realizacja projektu bedzie etapami przedstawiona na mojej stronce WWW, takze ciekawskich zapraszam...
    Jesli macie jakies pytania odnosnie projektorow laserowych, techniki w nim zawartej, to piszcie smialo, postaram sie odpowiedziec w miare mozliwosci... Posiadam juz jako taka wiedze, bo interesuje sie tym tematem od kilku lat i musze przyznac, ze do konca mnie wciagnal :)
    mmv
    Poziom 10  
    super! dobrze że temat "drgnąłł".Syn ma prowadzić szkolną dyskoteke i juz mi wierci dziure w brzuchu :lol:
    bolek
    Zysiu, a powiedz co Wam tam będzie świecic w tym projektorze
    zysiu
    Poziom 13  
    Poki co maly modul laserowy 660nm o mocy 5mW, ale przymierzam sie do kupna lasera zielonego DPSS 532nm i mocy 100mW!! Jakie zrodlo laserowe zastosujesz w tym projektorze to juz twoja sprawa i sprawa pieniedzy. Projektor bedzie mial rowniez wyjscie do modulu PCAOM (Poly Chromatic Acousto Optic Modulator), ktory selekcjonuje kolory np. z lasera bialego swiatla. Takze pod wzgledem zrodla swiatla, bedzie bardzo uniwersalny.
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    i widac cos na tym malym laserku?? u mnie w projektorze na 2 silniczkach obraz z widac max z 3m i to w super ciemnosciach :)
    milenium7
    Poziom 2  
    No panowie!!!!!!!!!

Czasami sie zastanawiam po co jest te forum, chyba po to zeby sie posmiac:)

Aż przykro pisać jacy z was lamerzy i plagiatorzy. Jeden wymysli coś idiotycznego a drugi jeszcze to bardziej ulepszy:)hehe
    Tu potrzebny jest mózg, wiedza i troche gotówki żeby to mogło działać jak należy czyli wyświetlać figury na niebie.

Urządzenie takie zaczyna sie od 1000$ wiec nie wydaje mi sie zeby ktos wam podal na tacy jak to zrobic. Masz mozg i odpowiednia wiedze to zrobisz, nie masz tego to sobie kup. I jak sie na czyms nie znasz to lepiej sie nie odzywaj bo robisz posmiewisko z siebie i z calego portalu.

To tyle, ide na kawe a wam proponuje do biblioteki albo ksiegarni technicznej....

Dodano po 18 [minuty]:

A ciekawi mnie jeszcze kto wymyslil odwzorowanie figur z komputera na glosniczkach:)))))
    Przecież one nie mają liniowej ch-tyki prąd-wychylenie.
    Myslcie dalej, czasami wpadne zobaczyc jak wam idzie:)
    Dodam jeszcze ze u mnie stoi komercyjny prototyp przygotowany do sprzedazy:))))))))))

papapa
    maromarol
    Poziom 13  
    No z takim podejściem do sprawy to daleko można zajść. Każdy profesjonalista siedzący w temacie może się tak wymądrzać na takich forach, a tu nie oto chodzi. Do odchylania takiej wiązki to można by sprubować użyć silniczka liniowego ze starego lub uszkodzonego dysku HDD(doczepić lusterko na jego glowicy ) który porusza głowicą odczytującą, taki silniczek ma o wiele większe pole robocze niż głośnik(glośnik wychyla sie kilka mm a taki silniczek to z kilkanaście mm) a i szybkość odchylania nie jest zła jedyny minus to jak wymontować taki silniczek z dysku razem z głowicą i jak je wysterować .