Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zbudować zasilacz impulsowy?

kosster 22 Mar 2007 08:31 1594 4
    kosster
    Level 12  
    Witam wszystkich.
    Zamierzam zbudować zasilacz impulsowy i właśnie do tego jest potrzebna wiedza i doświadczenie w budowaniu takiego typu układów i tutaj pojawia się problem... Jednak nie zaprzestaje swoich dążeń do celu. W związku z powyższym chciałbym rozszerzyć swoją wiedzę na ten temat.
    Chcę zbudować jak najbardziej typowy zasilacz impulsowy który posada dosyć szeroki zakres napięc wejsciowych np od 80 do 250V, napięcie wyjsciowe 24V moc zasilacza maks 100W. Chciałbym się dowiedzieć jak się do tego zabrać. Głównie chodzi mi o transformator, układ generatora, filtry itd. Jakie najczęsciej są probleby przy uruchamianiu, montażu.
    Prosził bym o jakieś schematy wraz ze wskazówkami dotyczacymi działania układu.
    CosteC
    Level 35  
    Może zacznij od przeglądnięcia not aplikacyjnych firm oferujących sterowniki takich zasilaczy. Bo pytań tak na dwie trzy książki.... taki texas instruments ma co nieco do powiedzenia na temat na przykład.
    woytekp
    Level 26  
    Każdy zasilacz ATX od komputera jest zasilaczem impulsowym. Może więc zapoznaj się ze schematami takiego zasilacza. Łatwo można je znaleźć w internecie i są dobrze opisane. Czasem przerabia się je na większe napięcia wyjściowe.

Pozdrawiam
    kosster
    Level 12  
    Ja rozumiem ze not jest dużo. Ale bardziej zależało by mi po prostu na pokazaniu przykłądowego schematu jak wspomniałem zasilacz do 100V z uniwersalnym napięciem wejsciowym 80-250VAC i wytłumaczeniem jego działania wraz z dobraniem np kilku kluczowych elementów. W pełni rozumiem ze jest obszerny temat zasilaczy impulsowych jednak samo zaczynanie od tematu ATX owych zasilaczy jest dla mnie mało pomocne.
    Proszę więc kto może i ma chwilke czasu aby podesłał link czy schemat podobnego zasilacza wraz z pokazaniem wszsytkich punktów newralgicznych wszystko w formie skondensowanej. Dopiero wówczas bedę wiedział czego mam szukać i dopatrywać się w internecie i jakie konkretne pytania zadawać np w google. Pozdrawiam i liczę na pomoc kolegów.