Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

radio samochodowe- przedwzmacniacz- wzmacniacz

pawel3110 22 Mar 2007 10:04 3324 12
  • #1 22 Mar 2007 10:04
    pawel3110
    Poziom 15  

mam radio samochodowe sony cdx-l350 - dorobiłem do niego line-out wzięte sprzed końcówki mocy, po podłączeniu wzmacniacza,okazało sie, że jeden kanał z radia musi być podpięty to 2 kanałów w wzmacniaczu (2 kanały z radia, 4 kanały w wzmacniaczu). Jednak sygnał z radia jest za słaby, musze zastosować jakiś przedwzmacniacz. Znalazłem taki oto prosty schemat:
    radio samochodowe- przedwzmacniacz- wzmacniacz

moje pytanie jest takie:
    - czy taki przedwzmacniacz sie nada?
    - czy można do zasilić +12 i 0? czy tak jak test na schemacie?

0 12
  • #2 22 Mar 2007 10:26
    Mamber
    Poziom 21  

Jak na moj gust skoro wzmacniacz ma az 4 wejsia to w to miejse masz podpiac sygnał głosnikowy z radia!! wyscie line zawsze jest 2 kanałowe w obie storny. Takze zalezam Ci podłączyc tam wyjscia głosnikowe z radia.

co do schematu to jest dobry z tym ze zeby działał w aucie musisz dac przed niego stabilizator 7805 z filtrami wtedy na stabilizator dajesz 12 v a wychodzi z niego 5v ktore podaczamy do układu.

0
  • #3 22 Mar 2007 11:59
    michas
    Poziom 23  

Mam pytanie czy to radio ma fader regulacje tył przód?? jesli tak to zrób 4 wyjscia bo współczesne radia mają 4 końcówki mocy i regulacje tył przód za pomocą regulacji sygnałów audio z procesora sterowanego poprzez magistrale i^2C .Zatem pobierz sygnał do swojego wzmacniacza z wejsc 4 końcówek LF,RF,RL,RR w zaleznosci od tego jakie są scalaki wzmacniacz to od 1 kosci do 4.
    Jesli ci to nie odpowiada mam inną propozycje nie baw sie w przedwzmacniacze tylko zrób dzielnik i pobierz sygnał bezposrednio z wyjsc wzmacniaczy mocy.
    W brew pozorom to jest niegłupie rozwiązanie skorzystaj z dzielników(do wejscia wysokopoziomowego) jakie zastosował Irek w swoim wzmacniaczu do subwoofera który opublikował na tym forum. Zauważ jak rozwiązany został problem masy jako punktu odniesienia (nie mozna łączyć masy z wyjsciem wzmacniacza mostkowego !!!!)

Pozdrawiam Michał

PS po przeczytaniu tego wszystkiego jeszcze raz ze musisz napisać jaki wzmacniacz chcesz podłączyć bo być moze kolega @Mamber ma racje i byc moze wzmacniacz który chcesz podłączyc ma juz wejscia tzw wysokopoziomowe na 4 kanały LF,RF,RL,RR

0
  • #4 22 Mar 2007 14:12
    pawel3110
    Poziom 15  

wzmacniacz SOLING SL-808 który chce podłączyć jest 4 kanałowy, ma gniazda chinch- na każdy kanał osobne wejście, dlatego gdy zmostkuje po 2 to sygnał jest znacznie słabszy do wysterowania wzmacniacza- wyjście mam zrobione z tylnych głośników, więc w radiu musze mocno wyciszyć przednie, a efekt i tak nie jest zbyt zadowalający... wzmacniacz nie ma wejścia wysokopoziomowego- przynajmniej nie ma tam żadnego tak opisanego wejścia. podłączony mam do niego subwoofer iso-baric, na każdy głośnik przypadają 2 smostkowane kanały. nie uśmiecha mi sie ciągnąć przez cały samochód jeszcze jednego przewodu sygnałowego, żeby na każde wyjście z radia podpiąć wejście wzmacniacza:/ Radio ma taką regulacje

0
  • #5 22 Mar 2007 16:29
    Mamber
    Poziom 21  

Podłaczyłęs sie pod wejscie wee wzmacniaczu LOW INPUT czy LINE INPUT??

0
  • #6 22 Mar 2007 21:56
    pawel3110
    Poziom 15  

wejścia we wzmacniaczu są opisane jako "low input"

0
  • #7 22 Mar 2007 22:56
    Mamber
    Poziom 21  

sa 2 rozne wejscia LOW INPUT 2x L i R i LINE INPUT L-R

czyli mam rozumiec ze uwzywasz LOW INPUT??

no to jezeli 2 kanały rozjdzielasz na 4 wejscia to sie nie dziew ze sygnał masz słaby.. uzyj tylk 2 i na przełącz na crossoverze na dany system i sprawdz jak bedzie grał.

0
  • #8 22 Mar 2007 23:25
    MarcinG
    Poziom 30  

Do tego przedwzmacniacza nie potrzeba 5V, może pracować na 12V. Trzeba jednak pamiętać że taki układ odwraca fazę sygnału.
    Skoro wzmacniacz pracuje jako 2 kanałowy to po co mu sygnał na 4 wejściach? Może są problemy z fazą sygnałów? To powinno być zresztą w instrukcji opisane.
    Jak zrobiłeś to dodatkowe wyjście z radia? Podłączenie nawet dwóch wejść równolegle nie powinno powodować zmiany poziomu sygnału.

0
  • #9 22 Mar 2007 23:32
    michas
    Poziom 23  

W zasadzie przedwzmacniacz którego schemat przedstawiłeś w pierwszym poscie wydaje sie poprawną konstrukcją Jest to tez rozwiazanie twojego problemu , wiec jesli nie chcesz bawic sie w tworzenie dzielników mozesz zrobic ten układ .Jeżeli ten podwójny wzmacniacz operacyjny wg noty katalogowej jest zasilany do 5V to sugerowałbym zmienic kosc aby zasilac go bezposrednio z 12-14,4V robiąc na zasilaniu tylko filtr RC.
    Pozdrawiam Michał.

0
  • #10 23 Mar 2007 00:52
    Mamber
    Poziom 21  

MarcinG napisał:

Skoro wzmacniacz pracuje jako 2 kanałowy to po co mu sygnał na 4 wejściach?

wzmak jest 4 kanałowy z mozliwoscia mostka.... nie czytamy postów widze.

0
  • #11 23 Mar 2007 13:27
    pawel3110
    Poziom 15  

problem rozwiązałem;P
    nie mam instrukcji obsługi do wzmacniacza, ani też szczególnie sie na nich nie znam, ale wykombinowałem, że jeżeli podłączy sie sygnał do wejść 1 i 2 to jest to równoznaczne z podaniem sygnału na 2 pozostałe kanały (3 i 4). nie robiłem tak wcześniej, bo gniazdko 1 mam lekko uszkodzone, ale sprawne, dlatego wcześniej używałem 3 i 4.

Sygnał nadal był zbyt słaby, aby dobrze wysterować wzmacniacz, więc zabrałem sie za radio. Mój model to SONY cdx-l350, ale cdx-l380 ma już oryginalne wyjście "AUDIO OUT". Po przestudiowaniu oby dwóch schematów i płyty mojego radia okazało sie, że wystarczy dolutować 2 kondensatory, aby uzyskać prawie takie samo wyjście;)
    Różnica polega na tym, że w cdx-l550 sygnał z układu który steruje balansem, podbiciami itd sygnał po drodze ma:
    - R 100
    - C 10u 16V
    - R 100
    - układ wyciszenia
    - odejście na gniazdko - C 100p do masy
    - C 0,22
    - R 10k
    - C 47p do masy
    - końcówka mocy

w moim jest:
    - R 220
    - C 10u 16V
    - R 220
    - układ wyciszenia
    - C 0,22
    - R 10k
    - końcówka mocy

przylutowałem te kondensatory, wpiąłem sie w to samo miejsce co w wyższym modelu (wcześniej miałem przy samej końcówce mocy, za R 10k) i od razu jest różnica;)

wszystkim zainteresowanym problemem serdecznie dziękuje;) Bez Waszych podpowiedzi ciężko by było coś samemu wykombinować;)

0
  • #12 23 Mar 2007 15:38
    MarcinG
    Poziom 30  

:arrow: pawel3110
    Podejrzewałem właśnie coś takiego, ale widzę że sam sobie poradziłeś.

:arrow: Mamber
    Twierdzisz że nie czytam postów? Na jakiej podstawie? Napisałem coś nie tak?

0
  • #13 24 Mar 2007 02:31
    Mamber
    Poziom 21  

Nop poporstu powtorzyłes moj post.. ale mniejsza.

0
  Szukaj w 5mln produktów