Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta sieć domowa

22 Sie 2002 17:02 18064 25
  • Poziom 14  
    Witam
    Mam nastepujący problem.
    Założono mi łącze stałe do internetu. ( skrętka 4pary, 50zł/mies 115k).
    Chciałbym połączyć 2 komputery w różnych pokojach w taki sposób aby:
    Każdy komputer miał stały , niezależny od drugiego dostęp do internetu.
    Jeżli jeden z nich jest wyłączony , to ten drugi powinien wykożystywać pełną przepustowość łącza.
    Możliwe było przesyłanie danych pomiedzy komputerami (to nie jest takie ważne).
    Podstawowym kryterium sa oczywiscie koszty.
    Słyszałem o takich ustrojstwach jak huby,przełączniki,routery, i jeszcze coś tam. Nie orientuje sie w tym w ogóle.
    Pytanie brzmi:
    Co trzeba kupić i jak połączyć.
    Proszę o radę.

Pozdrawiam
    leszek.
  • Poziom 20  
    Akurat moja odpowiedź trochę wymija temat - ale jest bardzo tania, prosta i skuteczna. Dysponując kablem sieciowym (połączenie krzyżowe) i kartami sieciowymi oraz systemem WIN98SE/2000/XP można użyć opcji udostępniania połączenia internetowego.

Wadą jest to że komputer podłączony bezpośrednio do sieci pełni rolę serwera dostępowego i musi być włączony - zaletą jest niski koszt.

Jeżeli chodzi o niezależne wykorzystanie łącza to niezbędny będzie router i hub (lepszy ale droższy jest switch, który potrafi inteligentni kierować przepływem danych w sieci - ale przy 2 kompach nie jest potrzebny)- komp z zainstalowanym oprogramowaniem służący jako serwer dostępowy. Można to rozwiązać tanim kosztem i użyć starego PC-ta do tej funkcji z zainstalowanym Linuxem. Komputer taki musi jednak być włączony kiedy chce się używać sieci.
    Można też zakupić router sprzętowy - chodzi mi o taki wyglądem przypominający niewielki pudełko - jest mały ale droższy niż stary PC (koszt kilkaset zł).
  • Poziom 11  
    Piszesz tak:
    "Załozono mi stały dostęp"
    Niewiele z tego wynika, ale jezeli Twoj provider da ci drugi numer ip, to rozwiazaniem Twojego problemu jest prosty hub i dwa przewody. Hub czterowyjsciowy kupisz w granicach 100zl.(a 10mbit - ktore powinny wystarczyc jezeli transfer miedzy Twoimi pecetami moze byc do 1MB/s - kupisz w granicach 70zl)
  • Poziom 14  
    Dzięki za odpowiedź.

-Drugi nr dostepowy raczej nie wchodzi w grę , firma jest zbyt pazerna na kasę.

Rozwiazanie z opcją udostepniania internetu jest ciekawe , tylko nie bardzo rozumię jak to wykonać.
    1. Czy karta w kompie służącym jako serwer musi być jakaś specjalna?
    Do gniazda podłączone jest wejście z sieci zewnętrznej , to gdzie podłączyć drugi komp.
    2. Na czym polega połaczenie krzyżowe?.
    3. Czy funkcja serwera nie bedzie przeszkadzała w jednoczesnym bieganiu po necie w obu kompach ?

Rozwiązanie sprzętowe jeżeli dobrze rozumię polega na tym:
    -Musi byc router i hub lub router i switch
    -Zamiast routera mozna wykożystac stary komp. jednak dalej potrzebny jest hub lub swith.
    Czy tak to jest ?
    Rodzi się pytanie , jaki minimalnie może być to komp żeby nie dało sie odczuć zwolnienia połączenia ?

Na aukcjach można można kupić takie używane urzadzenia dość tanio. Np jakiś router za ok 100 zł.

Jeżli jeszcze nie zmęczyłem was , to proszę dalsze odpowiedzi.
  • Administrator Systemowy
    1. PC1 zainstalowany Windows z funkcją udostępniania połączenia internetowego (domyślnie w Win98SE), PC2 zainstalowany Windows
    Potrzeba:
    Karta sieciowa dla PC1
    Karta sieciowa dla PC2
    połączenie crossover (krzyżowe) kart sieciowych - wpisac w wyszukiwarkę i znaleźc info
    Wada:
    PC1 musi byc włączony aby PC2 miał siec

2. PC1 Windows bez udostępnienia, PC2 Windows
    Potrzeba:
    Switch
    Karta sieciowa PC1
    Karta sieciowa PC2
    połączenie komputerów do switcha, switch pełni wtedy rolę rozgałeźnika, jeszcze zależy w jaki sposób firma udostępnia siec, może się okazac, że jedynym sposobem korzystania z dwóch komputerowych niezależnie będzie postawienie trzeciego PC cały czas pracującego...
  • Poziom 14  
    jezeli dostawca nie przydzieli drugiego adresu ip i komputery maja byc
    niezalezne od siebie to konieczne bedzie uzycie routera, a to zadanie
    najlepiej (w rozsadnej cenie) spelni jakis stary 486 z 3 kartami sieciowymi
    oraz stacja dyskietek; do jednej kary podlaczasz kabel od dostawcy, a do
    pozostalych dwoch kart komputery kablem cross-over, nastepnie na
    kompie instalujesz i konfigurujesz program typu Linux Router Project
    (http://master-www.linuxrouter.org:8080); od tej pory dostawca widzi
    u ciebie tylko jeden komputr - router, a to co za nim jest pozostanie twoja
    tajemnica :)

co potrzeba:
    -486 z:
    karta grafiki,
    16MB ram'u (mniej nie powinno byc dla Linux Router Project),
    stacją dyskietek,
    klawiatura,
    3 kary sieciowe (skretka;najprawdopodobniej na ISA; predkosc jest tak
    wolna, ze kary 10mb/s w zupelnosci wystarcza)
    -dwa kable "skretki" cross-over

pzdr. marcin
  • Poziom 21  
    tylko pamietaj o jednym - Twoj provider wcale ni musi byc z tego zadowolony, wiesh mi wiem co mowie - admin jak ma dobrze skonfigurowany server moze zobaczyc WSZSYTKO to co ty robisz - ja mialem pewne doswiadczenie z kims takim
    radzilbym przeczytac regulamin sieci, zeby potem nie miec przykrych niespodzianek
  • Poziom 14  
    jak komputery beda za routerm to admin niczego nie zobaczy, ale jezeli
    bedzie upierdliwy to moze sie przyczepic, ze (z jego punktu widzenia) na
    jednym komputerze chodza w tym samym czasie dwa klienty gg, ale to
    o niczym nie swiadczy

admin ppoza tym nie bedzie widzial adresow ip tych dwoch komputerow za
    routerm, wiec nie bedzie wiedzial o ich podlaczeniu do sieci (to
    sprawdzilem u kumpla podlaczajac do routera modem i udostepniajac lacze przez telefon)

w opisanym przez mnie wczesniej przypadku nie jest potrzebny zaden hub
    ani swich !!!
  • Poziom 21  
    calkiem mozliwe ale lepiej sie zabezpieczyc - ja wlasnie szukam nowego lacza bo mojemu adminowi zaczelo delikatnie mowiac odbijac :lol:
    i wieszcie mi ze ONI moga robic wszystko :cry:
  • Poziom 14  
    do Leszka

Proponuję stronę www.freesco.arx.pl
    dział : Sieci lokalne - informacje

Tam jest w zasadzie wszystko (łopatologicznie) opisane.
    Miałem wprawdzie polecić serwerek na Linuxsie Freesco ale w ostatniej chwili kapnąłem się że to nie jest łącze SDI w TPSA. Jednak parę informacji na temat sieci tam powinieneś znaleźć
  • Poziom 14  
    qbus napisał:
    calkiem mozliwe ale lepiej sie zabezpieczyc - ja wlasnie szukam nowego lacza bo mojemu adminowi zaczelo delikatnie mowiac odbijac :lol:

nie ma mozliwosci by dokonali niemozliwego, czyli dowiedzdieli sie
    o komputerze, ktorego nie widac w sieci (chyba, ze przyjda osobiscie do
    domu i zobacza wiecej niz 1 komp)
  • Poziom 20  
    marc.o napisał:
    qbus napisał:

nie ma mozliwosci by dokonali niemozliwego, czyli dowiedzdieli sie
    o komputerze, ktorego nie widac w sieci (chyba, ze przyjda osobiscie do
    domu i zobacza wiecej niz 1 komp)

W mojej sieci w regulaminie pisze że nie wolno podłączać więcej niż jednego kompa do sieci - w przeciwnym przypadku provider zrywa z tobą umowę.
    A jak to wykrywają ? Bardzo prosto - poprzez monitorowanie ruchu w sieci z każdego kompa. Po dłuższym czasie obserwacji mogą mieć poddstawę aby sądzić że masz podpięty więcej niż 1 komp.
    Ale podkreślam, że nie są w stanie tego sprawdzić zdalnie.
    Mają inny sposób (prostszy) - załatwili tak jednego gościa w sieci (tak na pokaz) - przyszli do domu pod pretekstem awarii sieci i upewnili się że jest podłączony więcej niż 1 komp - wtedy dopiero rozwiązali z gościem umowę.
    Ale potem nigdy więcej systuacja się nie powtórzyła.
  • Poziom 20  
    leszek napisał:
    Dzięki za odpowiedź.

Rozwiazanie z opcją udostepniania internetu jest ciekawe , tylko nie bardzo rozumię jak to wykonać.
    1. Czy karta w kompie służącym jako serwer musi być jakaś specjalna?
    Do gniazda podłączone jest wejście z sieci zewnętrznej , to gdzie podłączyć drugi komp.
    2. Na czym polega połaczenie krzyżowe?.
    3. Czy funkcja serwera nie bedzie przeszkadzała w jednoczesnym bieganiu po necie w obu kompach ?

Rozwiązanie sprzętowe jeżeli dobrze rozumię polega na tym:
    -Musi byc router i hub lub router i switch
    -Zamiast routera mozna wykożystac stary komp. jednak dalej potrzebny jest hub lub swith.
    Czy tak to jest ?
    Rodzi się pytanie , jaki minimalnie może być to komp żeby nie dało sie odczuć zwolnienia połączenia ?

Na aukcjach można można kupić takie używane urzadzenia dość tanio. Np jakiś router za ok 100 zł.

Jeżli jeszcze nie zmęczyłem was , to proszę dalsze odpowiedzi.

Po pierwsze musisz mieć system WIN98SE/XP/2000.

Ad.1
    Nie karta nie musi być specjalna -zwykła karta sieciowa. Tylko kompa służący jako serwer powinien posiadać 2 karty sieciowe. Do jednej podpiete jest łącze, a do drugiej podłączony jest drugi komp (w drugim kompie też musi być sieciówka).

Ad.2
    Połączenie krzyżowe (crossover) polega na połączeniu kabelków we wtyczkach inaczej niż w zwykłym kablu sieciowym. Tylko takim kablem można połączyć bezpośrednio ze sobą dwa kompy- w każdym elektronicznym sklepie jak powiesz o co ci chodzi to zacisną ci wtyczki na kablu w wyżej opisany sposób.
    Ps. Zobacz kilka postów wcześniej (na tej stronie, albo poprzedniej)- jest wszystko wyjaśnione nawet z rysunkiem kabla crossover.

Ad.3
    Nic w niczym nie przeszkadza - jako dowód opiszę przypadek : na "niby" serwerze uruchomiona gra przez sieć Quake3 a na drugim kompie gg oraz przeglądarka. Wszystko chodziło płynnie - oczywiście wiadomo że prędkość transmisji spadnie - ale przynajmniej u mnie poziom jest zupełnie zadowalający.

Ps. Sorki za przydługi post :)
  • Poziom 11  
    marc.o nie calkiem jest tak jak piszesz.
    W naglowku protokolu tcp/ip jest pole TTL (time to life). Jego wartosc jest ustawiana najczesciej na 255 lub 127 w zaleznosci od systemu operacyjnego. Pakiet tcp przechodzac przez routery bedzie mial za kazdym razem wartosc tego pola pomniejszana o jeden.
    Celem tego jest eliminowanie bladzacych w sieci pakietow (jak wartosc dojdzie do zera router nie przesyla go dalej).
    Na podstawie tego dociekliwy administrator jest w stanie okreslic czy za widocznym z jego strony komputerem sa jakies inne.
    Inna sprawa, ze jak ktos umie to ustawi TTL na zadana przez siebie wartosc.

Leszek npisal:

mi nie chodzilo o drugi numer dostepowy, a o drugi numer ip.
    Jezeli przyznaja ci drugi, to obchodzisz sie bez zadnych routerow tylko prosty hub z zasilaczem w gniazdku. nawet jezeli milabys za drugie ip zaplacic 10zl miesiecznie to oplaci ci sie to biorac pod uwage zasilanie przez miesiac kompa-router'a, nie mowiac o szumie wentylatora i miejscu przez niego zajmowanym.
  • Poziom 14  
    Dzięki wszystkim za podjęcie tematu.
    Troche wiedzy już liznąłem.
    Teraz pozostała tylko kwestia podjecia decyzji i zakupów.

-Do MarekKesek właśnie to małem na myśli tylko tak mi sie napisało.
    Tylko że ja nie mam stałego IP. Nie wiem jak to zrobili.
    Jest to łącze radiowe na kilka bloków. W sumie ok 25 komputerów.
    Oczywiście wzajemnie się nie widzimy.
    Facet tylko włożył mi najtańsza kartę która sama zainstalowała się. I to wszystko. Internet zaczął działać.
    W pracy mam komputer wpiety w dużą sieć i tam wszystkie okienka do konfiguracji sieci i internetu są wypełnione. Goś pół godziny je wstukiwał.
    Wgrał też program WINC czy jakoś tak... Podobno to szpieg do zaglądanie pracownikom w komputery, czy przypadkiem nie ogladają w pracy erotycznych stron.

A co do regulaminu w kwestii dołączania dodatkowych komputerów , pisze tak: zabrania się samowolnych przeróbek pakietu sprzętowego. Zabrania się udostepniana usługi przez abonenta poza właściwym lokalem. Straszą przy tym karą 500zł. Wolałbym z nimi nie dyskutować coby nie nabrali podejrzeń.
    U nich płaci się za wszystko. Nawet jak piorun strzeli w talerz na dachu, to my musimy ponieść koszty, chociaż to oni są jego właścicielem.

Pozdrawiam wszystkich
    Leszek
  • Poziom 27  
    dostawca ma statystyki na jakich portach komputery "rozmawiają" ze sobą a więc w przypadku routera na linuxie będą to porty bardzo wysokie nie spotykane normalnie prz urzywaniu łącza na jednym kompie. A provider nakłada dość dużo kosztów aby takie coś wychwytać. Kary są dość wysokie. :D
  • Poziom 20  
    po pierwsze nie masz wpisanego nr IP poniewaz twoj dostawca ma serwer ktrory przypisuje nr IP automatycznie. tak przewaznie skonfigurowane są sprzetowe routery. jak chcesz polaczyc kilka komputerow musisz sie tez dowiedziec czy twoj dostawca sprawdza mac adres karty sieciowej. jezeli tak to nie mozesz wlozyc wtyczki od internetu do innej karty. jest jeszcze mozliwosc taka ze kupisz router ktoremu recznie wpisuje sie mac adres i "emuluje" twoja karte sieciowa sieciowa. kosztuja w granicach 500 zl.
  • Poziom 14  
    Mozna rowniez dac znac administratorowi, ze zmieniles karte sieciowa, bo poprzednia ulegla uszkodzeniu i podac adres drugiej karty.
  • Poziom 15  
    "Wgrał też program WINC czy jakoś tak... Podobno to szpieg do zaglądanie pracownikom w komputery, czy przypadkiem nie ogladają w pracy erotycznych stron."

To jest VNC - musi być zastartowany aby można było śledzić pracę komputera, na którym jest zainstalowany. A jak trzeba go startować to można go również i wyłączyć. Pod W9x będzie startowany w Program Files\Startup a pod Win NT/2000 jako service. Pozwala na podgląd desktopu ale nie pozwala na transfer plików. Jest często używany przez administratorów, gdyż nie trzeba biegać po stu piętrach ani jechać na drugi koniec miasta aby sprawdzić co się dzieje w danym komputerze na sieci. A tych co podglądają panienki z Internetu też można podglądać.

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    mozna przecież kupić taniego jakiegoś peceta; 166 MHz... wstawić mu linuksa ustawić jako serwer. podołączać karty sieciowe... jakieś realteki albo coś w tym klimacie. U nas by to przeszło... skoro w sieci ludzie nawet nie płacą i ich nie odłaczają mają po prostu bajzel...
  • Poziom 17  
    Hejka Wszystkim!
    1.Jeżeli twój komp dostaje adres IP na mac karty, to uważaj, próba podłączenia innej karty może być w logach serwa.Dociekliwy admin znajdzie,spoko :-)
    2.Dwa komy generują dużo więcej ruchu niż jeden.Uwierz mi Admin ma statystyki na każde IP, mało jak zechce może mieć na każdy twój port!
    vide w Linuchu nmap...
    3.Uwaga na TTL (tą kwestię opisał MarekKesek)
    4.Uwaga na porty.Linuch pracuje na wysokich, a Winda z rególy na niskich(chociaż to nie reguła, w Windzie nigdy nie wiadomo co otwiera, co oczywiście można zmienić)
    5.Jeżeli Twoje IP jest na Mac karty sieciowej zapomnij o HUBIE i o SWITCHU!
    6.Jeżeli zastosujesz chwyt z UDOSTĘPNIANIEM POŁĄCZENIA ITERNETOWEGO od strony admina rzeczywiście nic nie widać (poza tym są osobiste firewalle), ale uważaj na generowany ruch.
    Poza tym wywal protokół NetBIOS-będziesz widoczny w otoczeniu sieciowym-Winda przyrutuje sieci połaczone do dwóch kart sieciowych
    POZDRAWIAM.Sorki za długość.
  • Poziom 17  
    witam
    troche sie zakręciło.mam u siebie w domu postawiony serwer z programem WinRoute Pro,switch i 3 szt.komputerów . sieć jest w kablówce.
    program ma firewalla,na zewnątrz jest widoczny tylko jeden komputer.faktycznie należy uważać z transferem i ilością ściąganych plików można przesadzić.ROBIĄ statystykę pobierania.najprostszym sposobem w twoim przypadku jest dokupienie drugiej karty sieciowej do kompa nr1 i połączenie z kompem nr2 kablem z przeplotem,który zarobią ci w każdym sklepie komputerowym.oczywiście komp nr2 musi też mieć kartę.na kompie nr1 przydzielasz adresy z zakresu od 0.0.0.0 do 255.255.255.255 i udostępniasz połączenie internetowe.dalej już z górki.
    powodzenia
  • Poziom 20  
    SCSS - troche nie rozumiem dlaczego:

1.Jeżeli twój komp dostaje adres IP na mac karty, to uważaj, próba podłączenia innej karty może być w logach serwa.Dociekliwy admin znajdzie,spoko - jak wiadomo MAC jest niepowtarzalnym numerem i jezeli admin przypisal ip -> MAC to nie po to zeby stwierdzic kto kiedy wymienia sobie karte sieciowa tylko po to, zeby nie doszlo do "podszywania" sie pod czyjes IP co moglo by doprowadzic do kolizji.

2.Dwa komy generują dużo więcej ruchu niż jeden.Uwierz mi Admin ma statystyki na każde IP, mało jak zechce może mieć na każdy twój port!
    vide w Linuchu nmap... - bez przesady!!! przeciez to prywatna sprawa odbiorcy co i w jakich ilosciach oglada - tym bardziej,ze 2 kompy to nie az tak duzo jak 1!

3.Uwaga na TTL (tą kwestię opisał MarekKesek) - tu sie zgadzam - to jeden z popularniejszych sposobow!

5.Jeżeli Twoje IP jest na Mac karty sieciowej zapomnij o HUBIE i o SWITCHU! - tutaj sie rowniez nie zgadzam. jezeli zastosujesz jako router starego 486 czy pentium to mozesz przeciez przelozyc do niego karte i masz problem rozwiazany!

Pozdrowienia LEEYO
  • Poziom 29  
    u mnie jak i u kilku znajomych, działają sieci po kilka........ komputerów, tylko te darowane karty z mac adresem są przełożone do serwerków na 486 a u jednego 386 / 25MHz (u mnie 486 DX40) i z ramem 16Mb (sama skrzynka bez monitora i klawiatury i jednym wentylatorem w zasilaczu - wyciszonym i zwolnionym) i stary linuks tym steruje, z maskaradą. Mój działa już od 10 miesięcy bez wyłanczania a jednego kolegi ponad dwa lata, a obciążenie jest ciągle na max i u jego ponad 50 komputerów.
    Piszesz że : Zabrania się udostepniana usługi przez abonenta poza właściwym lokalem czyli to samo co u mnie , a więc mogę mieć u siebie 1000 komputerów w domu własnym i z każdego ściągać divixy :lol:
    na koniec dodam że u innego kolesia jest w bloku wspólnota mieszkaniowa, zarządzająca budynkiem i niby na bióro jej wzieli łącze internetowe, ale na umowie jest tylko nazwa wspólnoty i w ten sposób legalnie rozprowadzili sieć na ponad 30 komputerów.
  • Poziom 42  
    Kilka wyjasnien:
    1.Wysokie porty jadra linux 2.2 maja maskarade tak skonfigurowane ze wykorzystuje ona porty powyzej 60000 (ale mozna to zmienic)
    Jadra 2.4 maja to poprawione i wybieraja sobie porty kolejno powyzej 1024 (tak jak normalne polaczenia sieciowe)
    2.TTL dostawca moze tak modyfikowac pole TTL ze przychodzace do ciebie pakiety maja wartosc TTL=1 tzn jesli masz ruter to odejmuje 1 i kasuje pakiet (koniec zycia pakietu) ale w jadrach 2.4 jest pakiet NETFILTER do ktorego mozna dokompilowac modul do modyfikacji TTL.
    3.KOMPUTERY ZA MASKARADA MOZNA WYKRYC!!!! (jesli nie ma dobrego firewall nie chodzi tu o dobry program tylko o dobrze skonfigurowany dobrze)
    4.Nietypowe programy np ICQ umieszczaja w pakietach adres IP komputera z ktorego pochodza (maskarada nie zmienia bo to ZAWARTOSC PAKIETU a nie NAGLOWEK TCP_IP) wiec mozna tak skonfigurowac sniffer aby filtrowal ten kawalek (nielegalne ale mozliwe)
    5.Strony internetowe MOGA sprawdzac jakiego typu jest przegladarka wiec ta informacja jest przesylana przez siec.Istanieja techniki polagajace na odgadywaniu typu komputera na podstawie danych pakietow (ICMP-fingerprinting).Wiec moga sprawdzic ze uzywasz IE i Linux`a
    6.Dostawcy moga robic CO sie PODOBA i nie pytac cie o zdanie
    Zatem jest nie masz DOBREJ znajomosci linux (nie znasz kogos kto to umie) nie masz szans ukryc tego ze masz 2 (i wiecej kompow)