Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie zwrotnicy

22 Mar 2007 14:29 9372 16
  • Poziom 12  
    Witam :P Przymierzam sie do złożenia już trzeciego zestawu kolumn. Na sekcje niskotonową daję STX 27-300-8-SS, średniotonową Tesle ARP i wysokotonową ARV-ke również Tesli. Cięcie zwrotnicy planuje na poziomie 500/3000 Hz. Co do głośników to niskotonowe już mam natomiast średnie i wysokie kupie w niedługim czasie. Obudowa 70l (-3 dB - 36Hz) strojona na 40 Hz. Wszystko ładnie i pięknie z tym, że nie potrafię obliczyć parametrów zwrotnicy, a zależałoby mi na samorobnej konstrukcji. Czekam na propozycje. Pozdrawiam :)
  • Poziom 30  
    Bez przesady 70L do jednej sztuki 27-300 moim zdaniem dla niego max to 45 no góra 50L ale już by bardzo zamulał, moim zdaniem optimum dla tego głośnika to 40-45L.
  • Poziom 12  
    proszę o pomoc odnośnie zwrotnicy :) dobór głośników i obudowy to inna sprawa ;p

cokolwiek jakiś sposób liczenia zwrotnicy.. co najpierw. Najszybciej sie ucze na przykładach =) nie mam sprzętu do pomiarów jak coś

Dodano po 1 [godziny] 44 [minuty]:

rozumiem że nikt nie oblicza samodzielnie zwrotnicy czy co? ;> a może nikt nie chce zdradzić takich sekretów? :P
  • Poziom 18  
    Widziałem stronke na której podawałeś parametry i wbudowany był kalkulator który podawał Ci to czego nie wiesz.... Też tego szukam. Wie ktoś może? Może ktoś pomoże?
  • Poziom 22  
    A takie coś jak "szukaj" widzieliście? Albo chociaż wyróżnione tematy na pirwszej stronie forum i podforum? Rozumiałbym gdybyście mieli po 1 poście.... nic dziwnego że nikomu się nie chce odpowiadac....
  • Poziom 18  
    kurde! właśnie znalazłem tę stronkę. To pierwsza z w.wymienionych. Co do Pana patrykdud to dziękuję i przepraszam że nie znajdując tego czego szukałem za pierwszym drugim razem, zadaję pytanie na forum podklejając się do jakiegoś posta i przez przypadek "odkrywając" w końcu to czego chciałem, chcę pomóc jeszcze komuś. Rozumiem, gdybym założył oddzielny temat ale to aż tak szkodzi? Trochę życzliwości. Za jakiś czas początkujący elektronik albo nieelektronik szukający pomocy na tym forum pomocy, niczego nie zrozumie lub zostanie zbluzgany przez innych "wtajemniczonych". Mam nadzieję że ktoś zrozumiał o co mi chodzi. A wracając do tematu zwrotnic to stronę http://gumon.host.sk/nowe/zwrotnicab.php uważam na najlepszą, kiedyś ją widziałem i teraz odnalazłem. To chyba dobrze że ktoś kto będzie chciał "obliczyć zwrotnicę" wpisując na forum "obliczanie zwrotnicy" trafi na właśnie taki odnośnik? Mylę się? Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    Gdyby zaprojektowanie zwrotnicy polegało tylko na wklepaniu wartości do kalkulatora to spokojnie możnaby kupować zwrotki uniwersalne :P ale niestety tak nie jest , trzeba jeszcze pare rzeczy uwzględnić o których w ogóle się na tamtej stronie nie wspomina.
  • Poziom 18  
    Potrzebne mi tylko to co na tej stronie mozna obliczyć bo mam zwrotnice w kolumnach JBL i są ona popalone. Cewki Jako tako wyglądają ale kondensatory wystrzelone. Nie wszystkie wartości są widoczne więc obliczam. A czy moze ktos przypomnieć jak to było z zastępowaniem kondensatorów bipolarnych elektrolitami? Bo nie jestem pewien czy dla np: 4uF bipolarnego trzeba połączyć szeregowo minusami dwa kondensatory po 4 czy 8uF.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    No cóż montowanie takiej zwrotnicy do jbl to profanacja.... A sprawdziłeś chociaż czy głośniki to przeżyły? Zwrotnice nie palą się tak ot, raczej głośniki siadają pierwsze. A cewki nie mają przebic? Szkoda żebyś jeszcze uwalił wzmacniacz...

Aż żal podpowiadac do takiej hałtury ale przy szeregowym łączeniu kondy 8uF....

Jak już to chociaż wstaw zwykłego foliowca za 2złocisze...
  • Poziom 30  
    treborrrrr napisał:
    Potrzebne mi tylko to co na tej stronie mozna obliczyć bo mam zwrotnice w kolumnach JBL i są ona popalone. Cewki Jako tako wyglądają ale kondensatory wystrzelone. Nie wszystkie wartości są widoczne więc obliczam. A czy moze ktos przypomnieć jak to było z zastępowaniem kondensatorów bipolarnych elektrolitami? Bo nie jestem pewien czy dla np: 4uF bipolarnego trzeba połączyć szeregowo minusami dwa kondensatory po 4 czy 8uF.
    Pozdrawiam.

Kondów z reguły szeregowo się nie łączy bo wtedy sumę ich pojemności dzielisz przez dwa co jest trochę bez sensu, lepiej dać dwa mniejsze połączone równolegle - wtedy pojemności się sumuje i w takim połączeniu wychodzi po prostu taniej. W końcu cena konda zależy od jego pojemności.
  • Poziom 22  
    Arkadyo - i tu nie masz racji, w "super hiper biper" tanich zwrotnicach stosuje się połączenie dwu elektrolitów szeregowo celem niwelacji ich polaryzacji ale tak jak pisałem to raczej ostatecznośc.
  • Poziom 18  
    1 Ja ich nie popaliłem. Kupiłem kolumny na Allegro. Głośniki grają, każdy z osobna sprawdzałem. Grają tak jak powinny, zawieszenia nie są zużyte. Problem tylko ze zwrotnicami. Panie patrykdud, z całym szacunkiem znam elektronikę ale z audio to praktycznie zaczynam.Nie chcę żeby Pan czytając wzdychał myśląc "co za ****" tylko doradził, bo chyba ja wiem mniej na ten temat. Chciałęm pożyczyć miernik impedancji ze szkoły ale że już sie w niej nie uczę to profesor spławił mego brata który miał to załatwić i nie mam jak sprawdzić cewek bo co do niektórych mam obawy.Wymienię je jeśli dźwięk będzie kiepski po wymianie kondensatorów. Zastanawiam się czy łączenie kond. szeregowo nie wpływa na ich "stałość pojemności". Co zrobię że mam idiotę w sklepie z elektroniką.... Czy uważacie że lepiej by było wymienić kondensatory na bipolar? Bo sensu chyba nie ma w kupnie nowych zwrotnic.... Jeśli kondensatory bipolarne to kłopot dla mnie bo w moim mieście ich raczej nie dostanę... Chyba że na zamówienie ale jeśli ktoś twierdzi że wstawienie bipolarnych zamiast elektrolitów czy foliowych, wpłynie pozytywnie na dźwięk to i takie postaram się dostać. Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Do sprawdzenia oporu wystarczy multimetr za 15zeta i proponuję się w takowy zaopatrzyc jeśli planujesz naprawic te kolumienki. Po zakupie sprawdź opory na głośnikach i cewkach. Dla głośników 8om powinno byc koło 6,5 a dla 4 koło 3om. Potem cewki - porównaj czy na obu zwrotnicach mają tę samą wartośc - niestety są to bardzo małe wartości i miernik może miec z nimi problemy. Co do kondów - nie piszę żeby wstawiac Jantzeny po 50PLN sztyka ale zwykły foliowiec będzie działał lepiej niż elektrolity, tylko napięcia minimum 50V (dziwne że gośc w elektroniku nie wie co wstawic do zwrotnicy ). A JBL to marka w którą warto zainwestowac. Ostatnią sprawą jest pomiar cewek - mierniki indukcyjności są drogie więc warto zbudowac JIG'a ( opis masz tu http://audiomania.info/articles.php?id=41 - koszt około 30pln, użytecznoś nieoceniona...).

Podaj typy tych głośników co tam masz to można coś pokombinowac bo są do nich dostępne parametry a przy odrobinie szczęścia znajdzie się i gotowy schemat zwrotnicy.

I co do elektrolitów:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic577244.html
  • Poziom 18  
    Miernik mam trochę droższy ze wszystkimi bajerami oprucz pomiaru częstotliwości i indukcyjności :/ . Pomiary porobię jutro. Bardzo dobry pomysł by porównać indukcyjności cewek z obu zwrotnic. Sam byn na to wpadł chyba dopiero po rozmontowaniu zwotnicy na cz.pierwsze. Czytałem że elektrolity ze względu na to że wysychają są nie za bardzo do zwrotnic więc mam zamiar kupić te foliowe. Ale to w tygodniu. Poczytałem na stonie o tym JIG'u i wydaje sie prostym układem. Ale co z nim dalej robić? To podłącza się do PC chyba? Zresztą poczekam aż pomierzę rezystancję cewek. Jeśli coś nie będzie tak jak powinno być, wtedy zagłębię się w JIG'a. Dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Poszukaj w necie schematów zwrotnic do tych kolumn i głośników które masz, a jak przejrzysz inne artykuły na stronie którą podałem to znajdziesz opis programu Speaker Workshop (darmowy) dzięki któremu wykorzystasz JIG'a. Warto przyłoży się do naprawy tych kolumn.

Powodzenia.