Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oczy, a monitor Samsung 940N !

llxtomxll 22 Mar 2007 14:39 2500 16
  • #1 22 Mar 2007 14:39
    llxtomxll
    Poziom 10  

Witam serdecznie
    Niedawno zakupiłem komputer z monitorem Samsung 940N ( 19 CALI) . Mój problem polega na tym że od jakiegos czasu bardzo bolą mnie oczy od monitora. Próbowałem już wszelkich ustawień... rozjasniałem, sciemniałem, zmieniałem rozdzielczośc itp. Z instrukcji wynika że prawidłowa rozdzielczośc to 1280 / 1024 przy częstotliwości odświeżania 75 Hz. Na poczatku komputer sam wykrył monitor i ustawił 75 Hz .... po zainstalowaniu sterowników...automatycznie zamienił na 70 Hz ...i w sumie mozna zmienic na 75 Hz ... ale trzeba odznaczyc "tryby, których ten monitor nie może wyświetlic" ..i nie wiem czy np można zmienic na wyższą częstotliwośc np 80 Hz...czy nie uszkodzi to monitora ? Proszę o jakąś pomoc, ponieważ pracowanie ostatnio przy komputerze staje sie praktycznie niemozliwe ze względu na ból oczu.
    Pozdrawiam i z góry bardzo dziekuje za pomoc.
    Tomasz

0 16
  • #2 22 Mar 2007 14:47
    gart62
    Poziom 31  

Witaj!
    A wcześniej pracowałeś z innym monitorem? Były jakieś objawy? Ja myślę, że to jednak sprawa Twoich oczu a nie monitora i czas aby się skonsultować z okulistą.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 22 Mar 2007 15:03
    llxtomxll
    Poziom 10  

Wcześniej miałem zwykły monitor 15" i nigdy nie miałem jakichkolwiem problemów ani z monitorem ani z oczami..więc nagle z moim wzrokiem się nie mogło nic stac....dlatego też uważam że jest to wina monitora lub jego nieprawidłowej konfiguracji...bo monitro mam od 2 tygodni..i od tego czasu bola mnie oczy.....

0
  • #4 22 Mar 2007 15:04
    lucask87
    Poziom 15  

Ustaw nominalną 75Hz i nie baw się większymi, monitor i tak nie podoła wyższym trybom. A do bólu oczu: nie siedź tyle przed kompem, rób przerwy co godzinę, zbadaj wzrok u okulisty. Pracowałem z tym monitorem przez 3 miechy i nie miałem żadnego problemu, pomimo wad wzroku i długotrwałego przesiadywania przed monitorem.

0
  • #5 22 Mar 2007 15:16
    tronic1
    Spec od komputerów

Wystarczy 60Hz.W monitorze LCD obraz jest tworzony inaczej jak w CRT,nie ma zjawiska migotania obrazu.

0
  • #6 22 Mar 2007 15:31
    m-c-ool
    Poziom 12  

kolega ma racje nie trzeba ustwiac więcej niż 60HZ !! może masz niewłaściwom rozdzielczośc poszukaj co pisze w książeczce z niego albo na CD !! jeśli nie to zmień ustawienia kontrast ,balans ,jasnośc itp. może masz coś źle zrobione jak nie to zostaje okulista

0
  • #7 22 Mar 2007 15:41
    llxtomxll
    Poziom 10  

Rozdzielczośc mam ustawiona taką jaka powinna byc czyli 1280/1024. A tak wogóle to wiecie może czemu nie moge pisac na klawiaturze "ci" tylko moge wpisac normalne "c" ...inne polskie znaki jak "ó, ś. ż itp" są OK ....tylko tej jednej polskiej cyferki nie ma. Mam jezyk ustawiony polski (programisty) czyli w sumie taki jaki powinien byc.

0
  • #8 22 Mar 2007 15:49
    tronic1
    Spec od komputerów

Odinstaluj catalyst control center lub wyłącz usługę ATI HotKey.

0
  • #9 22 Mar 2007 16:17
    llxtomxll
    Poziom 10  

tronic1 napisał:
    Odinstaluj catalyst control center lub wyłącz usługę ATI HotKey.

OK..spróbuje odinstalowa catalyst control center. A ta usługa ATI HOTKEY to co to jest i jak wyłączy? Wielkie dzięki za pomoc

0
  • #10 22 Mar 2007 16:26
    313846
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 22 Mar 2007 22:37
    llxtomxll
    Poziom 10  

michna3 napisał:
    Masz karte ATI. Wylacz w jej panelu sterowania skroty klawiszowe. Jak bola cie oczy, to zmien wtedy kontrast i jasnosc na min. i sporobuj troche popracowac. Jesli przestana cie bolec oczy, to po prostu przesadzasz z ustawieniami.

A no rzeczywiście w końcu moge pisać "ćććććć" :) Wielkie dzięki :)

0
  • #12 22 Mar 2007 23:27
    msthhk
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Mam taką małą sugestie:
    Miałeś wcześniej monitor 15", przesiadłeś się na 19", a czy dostosowałeś sobie stanowisko? Czy odsunąłeś się dalej od monitora? Spróbuj siedzieć te 20-30cm dalej, zobacz, czy coś się zmieni.

0
  • #13 23 Mar 2007 08:32
    tomik_kr
    Poziom 11  

m-c-ool napisał:
    kolega ma racje nie trzeba ustwiac więcej niż 60HZ !! może masz niewłaściwom rozdzielczośc poszukaj co pisze w książeczce z niego albo na CD !! jeśli nie to zmień ustawienia kontrast ,balans ,jasnośc itp. może masz coś źle zrobione jak nie to zostaje okulista

Hmm..
    Co do tych 60 Hz to mam mieszane uczucia. Ja pracuje na co dzień z trzema różnymi modelami min. Samsung, LG i Philips... w każdym z nich ustawienie 70 lub 75 Hz poprawia wyrazistość obrazu, zwłaszcza litery na ekranie są dużo bardziej wyraźne.
    Skoro specyfikacja większości LCD dopuszcza 70 lub 75 Hz to czemu z tego nie korzystać?
    Pozdrawiam

0
  • #14 23 Mar 2007 10:03
    wiezlak
    Poziom 35  

Miałem podobny efekt bolących oczu po przesiadce z 17" CRT CTX PR705 (płaski kineskop Sony Trinitron) na 19" LCD Fujitsu-Siemens P19-2 (matryca PVA z akceleratorem). W moim przypadku potrzeba było ok. 2-3 miesięcy, bym się "przestawił". Po prostu mój LCD świeci za mocno w porównaniu do CRT (w którym miałem ustawiony kontrast 90% i jasność 20%). AKurat w FS P19-2 zmniejszenie jasności poniżej 20% powoduje niestabilną pracę podświetlenia (potrafi mrugać) a zmniejszenie kontrastu z 50% pogłębia efekt "smużenia" (akcelerator działa najlepiej na 50% kontrastu). Ostatecznie ustawiłem LCD do pracy na jasność 20%, kontrast 25%, czerń 25% zaś gdy potrzebuję jak najlepszego odwzorowania obrazu (zdjęcia, gry) ustawiam wszystko na ok. 50%. Dodatkowo uciążliwy był efekt "siatki" - po prostu w 19" LCD 1280x1024 jest dość wyraźnie widoczna przestrzeń pomiędzy pixelami (po zamknięcu oczu widziałem tą siatkę "pod powiekami" :)). Po pierwszych godzinach użytkowania rozważałem zwrot LCD i kupno jakiegoś dobrego, używanego 19" CRT ale stwierdziłem, że dam sobie więcej czasu na "przyzwyczajenie" i jakoś to się udało.

Z tego, co w ciągu okresu "przyzwyczajania" wyczytałem w sieci, niektórzy mogą źle reagować na świetlówkowe podświelenie w LCD i tego nie da się przeskoczyć. Jeśli dolegliwości będą silne skontaktuj się koniecznie z okulistą.

Co do odświeżania w LCD - jak wspomniał kolega tronic1 - przy statycznym obrazie nie będzie różnicy między 60 a 75Hz ze względu na inny sposób działanie, niż w CRT. Natomiast da się wychwycić plusy 75Hz np. przy grach - po prostu uzyskamy większą płynność (oczywiście jeśli PC będzie w stanie wygenerować obraz z taką ilością klatek na sekundę).

0
  • #15 23 Mar 2007 11:42
    hubert7
    Poziom 12  

Zainteresuj się programem PowerStrip, tam można zwiększyć trochę Hz... 75Hz to dobre do gier i filmów, jednak zdecydowanie za mało do codziennej pracy.

0
  • #16 23 Mar 2007 12:14
    krysiu1986
    Poziom 14  

Też miałem podobny problem po zmianie monitora CRT na LCD. Po jakims czasie przyzwyczailem sie i juz mnie oczka nie bola:D daj sobie jeszcze troche czasu;)

0
  • #17 24 Mar 2007 10:28
    ozy2001
    Poziom 28  

tak jak radza koledzy... i nie siedz przy monitoze jak jest zupelnie ciemno... wystarczy polmrok.

odleglosc od monitora przy tej rozdzielczosci to powinna byc conajmniej 80 cm zalecam ponad metr ;)

0
  Szukaj w 5mln produktów