Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TONSIL vs TESLA. Co myślicie o takiej wymianie?

Macieju 22 Mar 2007 18:24 1638 11
    Macieju
    Level 10  
    Witam,
    Mam kolumny ALTON Tonsilu i ostatnio zepsuł mi się głośnik niskotonowy GDN 25/80/1. Poczytałem trochę o regenracji ale stwierdziłem, że sam tego dobrze nie zrobię. Mam też kolegę, który się trochę w nagłośnienia bawi i stwierdził też że lepiej kupić nowy. Zaczałem się rozglądać z tym głośnikem ale jest dość drogi- jego cena to 110 do 130 zł. Tenże sam kolega poradził mi , że zamiast kupować dość drogi głośnik Tonsilu to powinienem sobie kupić na http://sklep.empire.com.pl/ dwa głośniki typu:
    http://www.empire-audio.eu/TVM-ACOUSTICS/niskotonowy/arn-226-08-8.htm
    i wymieć w obu kolumnach. Będę miał wtedy większą moc basową, lepszy wg niego dźwięk i lepsze głośniki.

Szczerze mówiąc spodobał mi się ten pomysł bo głośniki te są w bardzo przystępnej cenie ale .... no własnie co Wy o tym sądzicie?

Dzięki z góry za opinie

Pozdrawiam
    Maciej
    Pablo1964
    Moderator
    Cóż... altony mają swoje specyficzne brzmienie i jeżeli chcesz je uratować, wstaw oryginał. Jeszcze nie spotkałem osoby zadowolonej z "ulepszenia" tych kolumn.
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A ja powiem inaczej. Czy kolega zoferował Tobie pomoc w zaprojektowaniu nowej zwrotnicy?
    Oddaj do regeneracji, bądź sam spróbuj zregenerować ten głośniczek. Jeśli się nie powiedzie ta operacja, to wymień dokładnie na ten sam głośnik (i nie jakieś zamienniki z allegro). :D
    Macieju
    Level 10  
    No i chyba tak zrobię :-)
    Właściwie do naprawy jest tylko zawiesie membrany - prawdopodobnie skruszało bo kolumny mają już dobre 10 lat. Znalazłem na allego odpowiednie zawiesia i spróbuję ... jak się nie powiedzie to jednak kupię ten sam głośnik - dzięki Wszystkim za rady
    SzokalML
    Level 36  
    Dodajmy że gdybyś chciał zamontować teslę, musiałbyś przerabiać przednią ściankę, bo inaczej "wpadnie" - jest mniejsza.

Jeśli nie chcesz sam robić regeneracji to oddaj do fachowca. Tylko nie daj się naciągnąc - nie powinno to kosztować więcej 25-30 zł łącznie z częściami.
    Pablo1964
    Moderator
    Jeżeli zdecydujesz się na regenerację, koniecznie kup oryginalne zawieszenie z pianki a nie gumowy zamiennik.
    zarek37
    Level 16  
    Lepiej ten głośnik wyślij do tonsila. Na pierwszy rzut oka widzę że to nie jest orginalna membrana tylko jakiś chiński szajs. A w tonsilu w zależności od rodzaju naprawy koszt kształtuje się na poziomie ceny nowego głośnika. Z tego co się orientuje to ty masz do wymiany tylko zawieszenie, więc nie powinno byc drogo, a bedziesz miał zacgowane orginalne parametry głosnika
    pjwr
    Level 13  
    Pomysł z wymianą tonsila na teslę nie jest zły , ale jego realizacja będzie trudna. ARN-226-08/8 z uwagi na wysoki Total Q factor jest głośnikiem przeznaczonym co do zasady do obudowy zamkniętej. Zatem musiałbyś zlikwidować wyloty br. i wytłumić oraz uszczelnić obudowę .Jeżeli dobrze pamiętam to GDN 25/80/1 był stosowany w ALTON 80 , czyli skrzynia ma ok. 47 litrów , to może być może być nieco za dużo dla ARN-226-08/8 , ale nie powinno być źle ,może stracisz nieco na wytrzymałości mocowej ale zyskasz na zejściu .Trochę niepokojące jest wysokie Qtc = 1,11.
    Ponadto średnica kosza ARN-226-08/8 jest mniejsza od GDN 25/80/1., co w praktyce oznacza wykonanie nowej płyty czołowej.
    Jeżeli masz ALTON 80 i pozostawisz gdm 12 i dasz gdwk 9/80 to będziesz mógł pozostawić na początek oryginalną zwrotnicę , tylko konieczny będzie korektor impedancji dla ARN-226-08/8. i tłumik na GDM i GDW .Niestety GDWT jest zdecydowanie do wymiany np. na GDWK 9/80 (w praktyce tak wymiana nie wymaga zmiany zwrotnicy)

Jeżeli masz ALTON 70 to wymiana GDN 25/80/1 na ARN-226-08/8 jest bardziej ryzykowna 35 litrów to graniczna dolna pojemność dla ARN-226 , ponadto ALTON 70 ma słabszą jakościowo zwrotnicę z którą niewiele da się zrobić.
    majkel sony
    Level 25  
    Jesli boisz sie regeneracji ,ze spascisz głosnik - mogę ci go naprawic za 25zł bedzie jak nowy, bo
    na oryginalnym zawieszeniu tonsila.

Jesli cos to pisz pozdrawiam
    Macieju
    Level 10  
    Dziękuję wszystkim za rady - szczególne podziękowania dla pjwr - tak dogłębne i szczegółow wyjaśnienie tematu przekonało mnie do pozostaniu przy tonsilu. Mam właśnie ALTON 70 i widzę że więcej złego by przyniosła ta zamiana niż dobrego.

Wielkie dzięki równiez dla majkel sony za propozycje pomocy - skorzystam z przyjemnością bo cały czas się mocno zastanawiam jak ja przykleję ten resor do membrany aby było dobrze ????? Odezwę się na priva.