Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

moc grzałek przy podłączeniu w gwiazdę a w trójkąt?

kich 22 Mar 2007 22:46 20292 16
  • #1 22 Mar 2007 22:46
    kich
    Poziom 12  

Witam,
    proszę o pomoc w obliczeniu jaka będzie moc grzałek 3 fazowych-każda grzałka ma rezystancję R=8 Ohm podłączonych w trójkąt z "siły"
    Przy połączeniu w gwiazdę ze wzoru: I=U/R i P=pierwiastek z 3*U*I -moc takiego obiektu to: ok. 18 kW(3x6kW) a jak to obliczać przy podłączeniu w trójkąt i ile wyniesie moc obiektu?
    Dzięki - Marcin

1 16
  • #2 22 Mar 2007 22:55
    Dido230
    Poziom 22  

W trójkącie do grzałek będzie przyłożone napięcie międzyfazowe które jest większe od fazowego o pierwiastek z 3, więc o tyle jest większa moc układu w porównaniu z gwiazdą.

0
  • #3 22 Mar 2007 22:59
    zbyszek_
    Poziom 26  

Skoro potrafiłes obliczyć moc przy gwazdce to przy trójkąciku jest to suma twoich mocy kazdej z grzałek.Pozdro

Dodano po 2 [minuty]:

Resztę chyba obliczysz a ja z reguły nigdy nie daje gotowców, bo nie wypada, a raczej zmusza troszeczke do min. myslenia.

1
  • #4 23 Mar 2007 06:56
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Elektronika Przemysłowa i Energoelektronika

1
  • #5 23 Mar 2007 07:41
    dasko
    Poziom 20  

Połączenie w gwiazde:
    I=230/8=28,75A
    P=3*230*28,75=19837,5W
    Polaczenie w trojkat:
    I=400/8=50A
    P=3*400*50=60000W
    tak mi sie wydaje.

4
  • #6 23 Mar 2007 09:01
    pmxxyz
    Poziom 19  

Dido230 napisał:
    W trójkącie do grzałek będzie przyłożone napięcie międzyfazowe które jest większe od fazowego o pierwiastek z 3, więc o tyle jest większa moc układu w porównaniu z gwiazdą.

Moc rośnie z kwadratem napięcia, więc 3 razy.

0
  • #7 23 Mar 2007 10:30
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Dido230 napisał:

nieprawda !
    Napięcie rośnie o √3 razy, ale też o tyle razy rośnie wartość prądu w każdym odbiornku (rezystor liniowy), wobec czego moc pobierana przez odbiornik symetryczny połączony w trójkąt wzrośnie trzykrotnie (√3•√3=3) w porównaniu z mocą pobieraną przez odbiornik skojarzonym w gwiazdę.

Pozdrawiam

Moderowany przez oldboy:

Recydywa

0
  • #8 24 Mar 2007 23:38
    Dido230
    Poziom 22  

Różnica mocy w zależności od podłączenia w trójkąt czy w gwiazdę zmienia się o √3.

A to wszystko jeśli mówimy o sieci trójprzewodowej o prądzie sinusoidalnie zmiennym o pulsacji i współczynniku kształtu właśnie charakterystycznym jak dla POLSKICH SIECI n/n.

Kolegów Quarz i pmxxyz zapraszam na korepetycje z matematyki i elektrotechniki.

0
  • #9 25 Mar 2007 09:52
    eP
    Poziom 27  

Dido230 napisał:
    Różnica mocy w zależności od podłączenia w trójkąt czy w gwiazdę zmienia się o √3.

Nie Różnica a Iloraz, oraz
    nie mocy a napięć.

Korepetycje Kolego bierz sam :|

0
  • #10 25 Mar 2007 12:42
    kich
    Poziom 12  

Dzięki za korepetycje...ale tak na chłopski rozum jeśli moc w gwieździe wynosi 3*6kW=18kW to w trójkącie będzie 3 razy więcej, czy pierw z 3 (1.73) więcej?... Proszę o konkretny wzór jak liczyć w gwieździe a jak w trójkącie... i jakie napięcie podstawiać (U=230, czy 400) przy obliczaniu rezystancji-myślę, że do gwiazdy podstawiamy: U = 230 a do trójkąta: U = 400 czy tak?

dzięki- Marcin

0
  • Pomocny post
    #11 25 Mar 2007 13:31
    pmxxyz
    Poziom 19  

Masz problemy z czytaniem(ze zrozumieniem)?
    Temat jest rozwiązany.

Moc czynna: P=U*I*cosφ
    Grzałka jest rezystorem, więc cosφ=1.

Prawo Ohma(dzieci w podstawówce to wiedzą): R=U/I, albo I=U/R.
    Podstawiasz do wzoru na moc i dostajesz: P=U²/R.
    Moc(na tej samej grzałce) rośnie z kwadratem napięcia(albo kwadratem prądu jak sobie przekształcisz wzór inaczej(P=I²*R).
    Napięcie międzyfazowe U=Uf*√3=230*√3≈400V.
    Zmienia się *√3, więc moc zmienia się (√3)² = 3 razy.

To są skutki amnestii giertycha, i braku obowiązkowej matematyki na maturze.

P.S.
    Jeszcze przykład użycia książkowego wzoru na moc prądu trójfazowego: S=√3*U*I.
    U-napięcie przewodowe(po polsku=międzyfazowe)=400V. To 400 zawsze we wzorze.
    I-prąd przewodowy(prąd w jednym przewodzie instalacji).

W trójkącie I=If*√3,
    w gwieździe I=If.

Czyli dla pieca z tematu(R=8Ω, cosφ=1, czyli S=P), mamy:
    -dla trójkąta If=400/8=50A, więc I=86,6A.
    -dla gwiazdy If=I=230/8=28,75A.
    Warto zauważyć, że proporcja prądów fazowych, to √3, a przewodowych 3(czyli prąd pobierany z sieci przy rozruchu silników z przełącznikiem G/T jest 3 razy mniejszy).

Moc dla trójkąta: S=P=√3*400V*86,6A≈60kW.
    Moc dla gwiazdy: S=P=√3*400V*28,75A≈20kW.
    Moc 3 razy mniejsza.

2
  • #12 25 Mar 2007 15:17
    pmxxyz
    Poziom 19  

Sam się obrażasz i ośmieszasz. :)
    Gdzie się "uczyłeś" elektrotechniki?

Moc zmienia się z kwadratem napięcia. Z tym nie dyskutuj.
    U Ciebie tak NIE jest(60kW nie równa się 30*3)...

W kwestii praktycznej, chodzi głównie o silniki(rozruch).
    Wtedy załączenie uzwojeń w gwiazdę daje spadek prądu w uzwojeniu o √3, a moc maleje 3 razy(co najważniejsze, moment także proporcjonalnie 3 razy, bo: P=M*ω, a konkretniej M=c*U², gdzie c jest stałą nie istotną w tej chwili).

1
  • #13 25 Mar 2007 15:42
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Dido230 napisał:

A to wszystko jeśli mówimy o sieci trójprzewodowej o prądzie sinusoidalnie zmiennym o pulsacji i współczynniku kształtu właśnie charakterystycznym jak dla POLSKICH SIECI n/n.

Kolegów Quarz i pmxxyz zapraszam na korepetycje z matematyki i elektrotechniki.

Kolego Dido230 - zbastuj, nie przynoś wstydu, ja też jestem z Kielc.
    Moja rada - wymaż ten post.

Akurat Quarz takich korepetytorów zjada garściami (na czczo).

0
  • #14 25 Mar 2007 16:08
    kich
    Poziom 12  

sorki ale chyba trochę namieszałem z tym pytaniem...nie mam takiej wiedzy jak Wy ale czy nie ma różnicy z obliczeniami jeśli mówimy o obciążeniu rezystancyjnym -a o takie mi chodzi w piecu oporowym 3 fazowym
    Cały czas trzymam się podstawowych wzorów: P=U*I i I=U/R

...dobra 3 razy więcej przy trójkącie... i koniec tematu

dzięki- Marcin

0
  • #16 25 Mar 2007 16:23
    Aleksander_01
    Poziom 39  

kich napisał:
    sorki ale chyba trochę namieszałem z tym pytaniem...nie mam takiej wiedzy jak Wy ale czy nie ma różnicy z obliczeniami jeśli mówimy o obciążeniu rezystancyjnym -a o takie mi chodzi w piecu oporowym 3 fazowym?
    Cały czas trzymam się podstawowych wzorów: P=U*I i I=U/R
    dzięki- Marcin

Wstaw do wzoru P=U*I ten wzór I=U/R
    Otrzymamy wzór P=U²/R, R jest stałe (niezmienne w tym zadaniu)
    P1=230²/R P2=400²/R
    P2/P1=3 i inaczej wyjść nie chce.

LiutenetMaria - skąd w Twoim wzorze 2R ?.

0
  • #17 25 Mar 2007 17:34
    pmxxyz
    Poziom 19  

Aleksander_01 napisał:
    [...]
    LiutenetMaria - skąd w Twoim wzorze 2R ?.

Bo nie zauważa, że między dwoma rezystorami jest wpięty trzeci, zasilany z jeszcze innej fazy... Dlatego tych dwóch nie można traktować jako autonomicznych rezystorów połączonych szeregowo(i traktować jako 2R, bo wyjdą bzdury - i wyszły).

0