Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Galaxy 7600GS AGP 500/1450 Zalman Tryb 2D i 3D

antares 23 Mar 2007 12:38 1382 7
 • #1
  antares
  Level 17  
  Witam !

  Mam takie pytanie dotyczące tej karty.
  Jak wiadomo karty te i starsze maja dwa tryby pracy 2D i 3D. W trybie 2D pracują z niższym taktowaniem rdzenia procesora graficznego i mniejszymi obrotami wentylatora niż 3D i tryb ten przełącza sie automatycznie w zależności od zapotrzebowania na moc.

  W moim przypadku zarówno w trybie 2D i 3D mam te same ustawienia regara. Zmniejszyłem zegar procesora w trybie 2D do 350 a trybie 3D mam 500. Nie zmieniło to jednak obrotów wentylatora.

  W RivaTuner 2.0 final jest zakładka od regulacji obrotów wentylatora, ale to nic nie daje, cały czas sa te same, nawet jak ustawie na "0".

  Kolega ma podobna kartę tyle, ze 7300GT, ale na PCI-Expres i zmieniaja mu sie te ustawienia i efekt jest słyszalny.

  W związku z tym, czy w kartach na AGP nie ma takiego udogodnienia, czy to z kartą jest coś nie tak?
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  conQeror
  VIP Meritorious for electroda.pl
  przecież masz chłodzenie zalmana, które do karty podłączone jest o ile sie nie myle tylko dwoma przewodami, więc nie ma on sterowania obrotami...
 • #3
  antares
  Level 17  
  Tak są dwa przewody, ale czy to nie jest sterowane napięciem?, wtedy trzeci przewód był by chyba zbęndny, aczkolwiek mogę się mylić. Musze luknąc na fotki ile przewodów ma karta na PCI

  Ok, sprawdziłem, 7300GT, ta co ma kolega tez ma 2 przewody( u niego działa regulacja), więc nie tędy droga
  http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/PCI...__DVI_500/1400__PCI_E__Zalman/pelny,id,31896/
 • #4
  czuga
  Level 23  
  Witam,

  Nie bedzie Ci dzialac regulacja z poziomu RivaTunera. Mam 7800GS z Zalmanem i tez nie dziala, ale to jest oczywiste. Ja podpialem wentyl pod panel Akasy i mam regulacje.

  Pozdrawiam
 • #5
  tronic1
  IT specialist
  Zegary na tych kartach są ustawione "na sztywno" bo karty a właściwie GPU są w technologii 90nm,mniej się grzeją od poprzedniej generacji kart i nie ma potrzeby przełączać zegar GPU.W Większości kart tej generacji wentylatory są sterowane napięciowo i przy minimalnym obciążeniu,temperaturze poniżej 45°C kręcą się z 30% max RPM.
 • #6
  antares
  Level 17  
  Faktycznie zegary są na sztywno, sprawdziłem programem NiBiTor v 3.2 i zarówno w 2D i 3D mam 500MHz na procesorze graficznym, to jeszcze mozna sobie zanizyc z poziomu sterowników i działa przełaczanie tryów z 2D na 3D, sprawdziłem. Zastanawia mnie jeszcze ta regulacja obrotów. Kolega mi podesłał swój bios od 7300GT, on ma na sztywno w 2D 350 i 3D 500, w zakładce Temperatures fanspeed mamy tak samo w 2D 31% i 3D 65%, a mimo to u niego regulacja działa, nawet moze całkowicie zatrzymać w Rivatuner a u mnie sie nie zmienia. Róznica więc jest tylko w sztywnych ustawieniach zegarów u niego zmienne 2d i 3D u mnie jednakowe, poza tym reszta buiosu taka sama, no nie licze wyższych zegarów u mnie.

  Moze jak wyjdzie niowasza wersja RivaTuner (teraz mam 2.0 final), cos się zmieni, bo dzieje sie cos takiego, ze jak zmienie ustawienia wentylatorów w RivaTuner, to zegazry w zakładce sterownika, pokazuje na 0MHZ, ale w Everest pokazuje prawidłowo, potem całkowicie znika mi zakładka w sterownikach od zegarów i na nowo musze dodawac ten wpis do rejestru, by ja mieć spowrotem (stery 93.71), więc jak by nie za bardzo to współgrało razem.

  To tyle z obserwacji, moze komus sie przyda, jak trafi na taka kartę i bedzie miał ten sam problem, mam nadzieje, ze z czasem to się zmieni, nowsze stery, nowsza RivaTuner i wtedy da się regulować te obroty.

  Nie jest to upierdliwe, bo Zalman faktycznie nie jest "wyjcem", ale skoro jest taka mozliwośc, to dlaczego nie skorzystać, tymbardziej, ze przyzwyczaiłem sie do ciszy majac wczesniej Radeona 9600 z pasywnym chłodzeniem, resztę sprzętu ma cichutką

  Dodano po 11 [minuty]:

  @czuga, mógłbyś rozwinąc swoja wypowiedź, dlaczego to jest oczywiste i regulacja z poziomu RivaTunera nie bedzie działas, skoro jak mówiłem, kolega ma 7300GT z tym, ze na PCI i mu działa?
 • #7
  czuga
  Level 23  
  Witam,

  Moja wtyczka od oryginalnego coolera z karty ma 4 przewody (niebieski,zółty,żółty,czarny). Przy starym chlodzeniu RivaTuner dzialal bez najmniejszych zastrzezen i moglem ustawic 3 poziomy wentylatora. Skoro po zmianie na Zalmana mam dwa przewody (niebieski,czarny) to nie widze bardzo mozliwosci sterowania predkoscią obrotawa, chyba ze, w 7300GT steruje sie napieciem podawanym na wiatrak. Inaczej nie ma jak sterowac.

  Pozdrawiam
 • #8
  conQeror
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Chłodzeniem zalmana na tych karta nie da się sterować przez riva tuner. Można nim sterować TYLKO przez panel.