Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytanie o transformator???

23 Mar 2007 16:03 1073 6
  • Poziom 12  
    Kupiłem tramsformator toroidalny 230V na 24V 1.7A i pisze mi na nim żebym użył bezpiecznika 400mA topikowy zwłoczny.

Gdzie go mam umieścić przed czy za transformatorem i czemu jest on 400mA jak przez niego może popłynąć 1.7A. Czemu jest tak że sie nie spali w zakresie dozwolonych prądów...?

No i jeszcze mam kabelki niebieskie i brązowe , które do zasilania??
  • Pomocny dla użytkowników
    Ten bezpiecznik dajesz po stronie pierwotnej, a nie po wtórnej. Po wtórnej oczywiście też można dać ale około 2 A.
  • Poziom 19  
    Mariusz.g napisał:
    Kupiłem tramsformator toroidalny 230V na 24V 1.7A i pisze mi na nim żebym użył bezpiecznika 400mA topikowy zwłoczny.

Gdzie go mam umieścić przed czy za transformatorem i czemu jest on 400mA jak przez niego może popłynąć 1.7A. Czemu jest tak że sie nie spali w zakresie dozwolonych prądów...?

Kupujesz transformator, a nie masz żadnej(choćby encyklopedycznej) wiedzy na ich temat...
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator

Te 1,7A jest po stronie wtórnej(tam gdzie jest ~24V).
    Po stronie pierwotnej(~230V) będzie mniejszy prąd(o przekładnię prądową mniejszy, taka jest zasada działania transformatora). Tam dajesz te zalecane 400mA.

Poza tym wartości bezpieczników się nie zgaduje, tylko dobiera(znając zasadę działania bezpiecznika topikowego, zwłaszcza charakterystyki I-t):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=715065
  • Pomocny dla użytkowników
    Jeżeli chodzi o to gdzie przyłaczyć napięcie 230V to przeważnie wyprowadzenia sieciowe mają podwójną izolację. Przeważnie są czerwone, ale zawsze dla pewności możesz dokonać. pomiaru omomierzem. Wtórne jest prawie zwarciem, a pierwotne ma kiladziesiąt omów.
  • Poziom 32  
    400mA po stronie pierwotnej, uzwojenia możesz sprawdzić również na podstawie grubości drutu - grubszy drut w tym przypadku to uzwojenie wtórne ( 24V ).

pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Pierwotne w toroidzie może mieć nawet i kilka omów albo mniej...
    Jeśli nie masz omomierza to możesz sprawdzić co jest czym nawet i bateryjką i żaróweczką (oczywiście łączysz wszystko szeregowo). Na wtórnym się zaświeci pełną jasnością, na pierwotnym wyraźnie słabiej lub wcale. Tylko nie trzymaj za gołe końce przewodów bo pierwotne może "kopnąć" (samoindukcja).
    Jesli producent podał "400 mA zwłoczny" to taki ma być. Dlaczego większy niż wynika z wyliczenia? Widocznie producent sprawdził że taki wytrzymuje włączanie do sieci. Toroid przy włączaniu do sieci pobiera impuls prądu, znacznie większy niż zwykły transformator, stąd często na pierwotnym stosuje się bezpieczniki półprzewodnikowe, lepiej to znoszące i skuteczniejsze przy przeciążeniach. Zabezpieczenie podanym przez producenta bezpiecznikiem niestety będzie mało skuteczne przy przeciążeniu, przy prądzie 1-1,5 In bezpiecznik działa po długim czasie, w tym przypadku oznacza to możliwość wystąpienia przeciążenia 2-3,5 raza. Dlatego od przeciążenia należy takie trafo dobezpieczyć bezpiecznikiem po stronie wtórnej. zabezpieczenie po pierwotnej zabezpieczy go praktycznie tylko od zwarcia.
    Zwłoczny bezpiecznik poznasz po literze "T" w oznaczeniu wartości, np "400mAT", "0,4T" itp. Czasem widać że wewnątrz mają nie prosty drucik a sprężynkę lub drucik z "perełką", choć coraz więcej takich które mają prosty drucik.