Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak opóźnić przekaźnik 12V

comin 23 Mar 2007 17:16 13112 14
  • #1 23 Mar 2007 17:16
    comin
    Poziom 21  

Witam
    Od razu mówię że jestem 'zieleń' w temacie dlatego proszę o wyrozumiałość.

Potrzebuję aby poniższy przekaźnik załączał się z opóźnieniem około 5-10 sek.
    Prąd = 12V

Znalazłem na forum jeszcze taki schemacik ale nie do końca wiem jakie części wchodzą w jego skład i jak ewentualnie go zmontować.

0 14
  • #2 23 Mar 2007 17:20
    zbyszek.camrogroup
    Poziom 17  

Faktycznie idzie wiosna. Masz tam rezystor 10k, kondensator 100µF/16V (elektrolit), i jakiś tranzystor typu NPN, no i oczywiście przekaźnik. montarz już powinien być łatwy nawet na "pajączka".

-1
  • #4 23 Mar 2007 17:26
    zbyszek.camrogroup
    Poziom 17  

Masz rację jaduna. Zapomniałeś tylko dodać że katodą do emitera tranzystora. Dioda zabezpiecza tranzystor przed przepięciami które mogą uszkodzić tranzystor podczas wyłączania przekaźnika.

Dodano po 1 [minuty]:

zwracam honor, nie wyświetlił mi się rysunek wcześniej.

0
  • #5 23 Mar 2007 17:38
    lolek45
    Poziom 14  

Witam,zamiast rezystora daj potencjometr i bedziesz mial reguacje w dosc szerokim zakresie.

Dodano po 23 [sekundy]:

Witam,zamiast rezystora daj potencjometr i bedziesz mial reguacje w dosc szerokim zakresie.

0
  • #6 23 Mar 2007 17:45
    comin
    Poziom 21  

lolek45 napisał:

Już takich luksusów nie potrzebuję :)

Jeżeli można to jeszcze was trochę pomęczę i moja prośba aby ktoś wytłumaczył mi po kolei co jest na tym schemacie.

Według kolejności strzałek:
    1. Ten czerwony prostokącik co oznacza?
    2. Zaznaczenie w zielonym kółku
    3. Zielony trójkąt w kółku
    4. Prostokąt RL

Jaki czas na włączenie (mniej więcej) będzie miał ten projekt?

0
  • #7 23 Mar 2007 17:53
    Jaduda
    Poziom 32  

A więc odpowiadam:
    1. To jest wizualna prezentacja napięcia która jest pokazywana w programie CROCCLIP więc tym się nie przejmuj to nie jest żaden element :D
    2. to jest tranzystor typu n-p-n
    3. dioda prostownicza
    4. ten prostokąt RL to cewka przekaźnika

0
  • #8 23 Mar 2007 18:06
    comin
    Poziom 21  

Więc niezbędne części do skonstruowania to:

1. rezystor 10k
    2. kondensator 100µF/16V (elektrolit)
    3. tranzystor typu NPN
    4. dioda prostownicza

O ten zestawik mam poprosić w sklepie, czy tak?

A czy oprócz diody ważne jest którą stroną lutować pozostałe elementy, czy jak podejdzie?

0
  • #9 23 Mar 2007 18:49
    Jaduda
    Poziom 32  

Tak właśnie takich elementów potrzebujesz.
    Dowolnie możesz wlutować tylko rezystor i cewkę przekaźnika. Pozostałe elementy (kondensator, tranzystor i dioda) muszą być wlutowane tak jak na schemacie.

0
  • #10 23 Mar 2007 18:50
    zbyszek.camrogroup
    Poziom 17  

Ważny jest tranzystor i elektrolit. Jak podłączysz elektrolit to Ci go wysadzi.

2
  • #11 23 Mar 2007 20:47
    comin
    Poziom 21  

który z tych elementów odpowiada za czas zwłoki?

0
  • #12 23 Mar 2007 21:08
    artorrro
    Poziom 12  

Za czas zwłoki odpowiada wielkość kondesatora i rezystora. Dlatego gdybyś zamiast rezystora zastosował potencjometr czas ten był by regulowany.
    Włączenie takiego przekażnika z opóźnieniem można też zrobić poprzez włączenie w szereg z cewką samego elektrolita około 3000uF. Przetestowałem. Działa.

0
  • #13 23 Mar 2007 21:20
    comin
    Poziom 21  

artorrro napisał:
    Za czas zwłoki odpowiada wielkość kondesatora i rezystora. Dlatego gdybyś zamiast rezystora zastosował potencjometr czas ten był by regulowany.
    Włączenie takiego przekażnika z opóźnieniem można też zrobić poprzez włączenie w szereg z cewką samego elektrolita około 3000uF. Przetestowałem. Działa.

Mogę prosić o bardziej szczegółowy opis tego patentu :)

1
  • #14 23 Mar 2007 21:38
    artorrro
    Poziom 12  

Sorki. Podczas rysowania schematu dla ciebie przypomniało mi się że mój projekt miał załączyć przekażnik na kilka sekund a nie go opóźnić. Trzeba jednak skorzystać z tamtego schematu. Powodzenia.

0
  • #15 24 Mar 2007 09:47
    comin
    Poziom 21  

artorrro napisał:
    mój projekt miał załączyć przekażnik na kilka sekund a nie go opóźnić

A to jest nawet lepsze rozwiązanie dla mnie i bardziej by pasowało :-)
    Chodzi o to, że potrzebuję włączyć dwa urządzenia w tym jedno z opóźnieniem, według dotychczasowego schematu przekaźnik jest cały czas włączony, co za ty,m idzie pobiera energię, a że to będzie chodziło na baterii to myślę że właśnie lepszym rozwiązaniem było by właśnie chwilowe załączenie przekaźnika by później nie pobierał energii z baterii...

Temat trochę się zmienił dlatego założyłem nowy:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3713587#3713587

Serdeczne dziękuję wszystkim za pomoc.

0