Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy komputer, ale bardzo powolny.

24 Mar 2007 10:15 1309 5
  • Poziom 11  
    Witam!
    Problem polega na tym, że komputer w podanej konfiguracji pracuje szybko, ale uruchamia się w czasie 2 min. 46 sec. (do pojawienia się ekranu „zapraszamy” 1 min. 10 sec.). Wydaje mi się, że to trochę za długo (mój stary komp. z cel. 1 Ghz uruchamiał się szybciej). Proszę o pomoc, bo to trochę irytujące, nowy komp. a uruchamia się gorzej niż stary.
    Pozdrawiam

Typ procesora Intel Pentium 4 651, 3400 MHz (17 x 200)
    Nazwa płyty głównej Asus P5LD2 Deluxe (3 PCI, 1 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)
    Mikroukład płyty głównej Intel Lakeport i945P
    Typ BIOS'u AMI (03/20/06)
    Karta wideo NVIDIA GeForce 7600 GT (256 MB)
    Karta dźwiękowa Realtek ALC882(D) @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]
    Kontroler SCSI/RAID ITE IT8211 ATA/ATAPI Controller
    Kontroler SCSI/RAID Silicon Image SiI 3132 SATALink Controller
    Dysk fizyczny ST3250820AS (232 GB, IDE) (system, podłączony kablem sata) system startuje z tego dysku
    Dysk fizyczny SAMSUNG SP0401N SCSI Disk Device (40 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133)
    Napęd dysków optycznych ASUS DRW-1608P3S (DVD+R9:6x, DVD+RW:16x/8x, DVD-RW:16x/6x,:16x, CD:40x/24x/40x DVD+RW/DVD-RW)
    Pamięć RAM w sumie 2047 MB

• Poziom 26  
    No cóż, na nowym sprzęcie się nie znam, ale może warto żebyś wykonał test uruchamiania systemu jakimś programem (np. Bootvis) i zaprezentował jego wyniki, chociaż z tego co czytałem na searchengines.pl, to ten program ma kłopoty z dyskami SATA, nie wgłębiałem się za bardzo w ten temat, ale może istnieją jakieś podobne, nowsze narzędzia do tego przeznaczone, a nawet jak nie, to wyniki działania tego programu może ułatwią innym pomoc tobie. Jak wspominałem na nowszym sprzęcie się nie znam, ale podejrzewałbym że jakbyś spróbował odpalić system ze zwykłego dysku ATA to problemu by nie było - możliwe że coś ze sterownikami do SATA, ale przyznam się szczerze, że ta technologia jest jeszcze dla mnie obca - nawet nie przekroczłem jeszcze bariery 1GHz :] a co dopiero mówić o SATA.
  • Poziom 26  
    Użyj programu Microsoft Bootvis (darmowy) analizuje on proces uruchamiania i na wykresach obrazuje uruchamianie poszczególnych składników systemu. Potrafi też zoptymalizować proces uruchamiania. Zobaczysz co uruchamia się najdłużej.
  • Poziom 18  
    U mnie było podobnie. Konfiguracja to PD805, 512 DDR2, no i dysk fabrycznie zamontowany Serial ATA 160 GB. Jak dołożyłem dysk ze starego komputera 120 GB, tylko że na starym interfejsie UDMA, to właśnie miałem takie objawy ze strasznie powolnym uruchamianiem się windowsa i powolnym działaniem komputera. Po przełączeniu dysku UDMA na cable select, windows startuje jak rakieta.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Temat zamykam do chwili w której autor zgłosi do mnie chęć ponownego otwarcia wątku wraz z linkiem.