Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wycena instalacji sieci komputerowej napowietrznej

24 Mar 2007 13:29 2271 11
  • Poziom 10  
    Witam
    Nie wiem czy to dobre miejsce, ale takie moje pytanie ile można by zacenić za poprowadzenie sieci komputerowej napowietrznej na istniejących słupach energetycznych. Chodzi o samo rozwieszenie kabla sieciowego i linki stalowej na odcinku ok 3km jakieś ok 105 słupów. Może ktoś się orientuje. Będę wzięczny za pomoc również w kwestiach technicznych.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 33  
    chcesz kabel UTP kłaść na słupach energetycznych w odcinku 3km ??

na kazdym słupie musiałbyś switch dać
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 10  
    podana długość odnosi się do całości, ale jest to podzielone na mniejsze odcinki, co do rodzaju kabla użytego to odezwe się w przyszłym tyg. to już będę znał więcej konkretów. Chciał bym się poprostu dowiedzieć ile biorą za metr czy od słupa instalacji takiej sieci lub telekomunikacyjnej.
  • Poziom 41  
    przy założeniu, że masz zgodę Energetyki...
  • Poziom 10  
    zgoda na wynajęcie słupów jest, tak samo jak projekt
  • Poziom 12  
    Co do ceny to nie mam pojęcia u mnie na położenie kabla na bloku i poprowadzeniu go w pare miejsc chcieli równowartość dobrego auta jednorazowo lub równowartość aulufelg do BMW :D miesiecznie więc wygrali i nic nie założyłem, ale chodzi mi głównie o to że jak projekt masz i zgode na takową rzecz wiec jakiś tam kosztorys powinni ci dać lub wycene całej tej imprezy jak nie dali to dziwne, ale moim zdaniem kosztowna to będzie zabawa chyba że te kable będą należeć do jakiejść firmy bo jak by każdy mógł tak kłaść kable nad czy też nawet pod ziemią to nie było by miejsca w Polsce bez neta. :)
  • Poziom 10  
    Wycenę czy jakiś kosztorys to pewnie i mają co więcej napewno wiedzą jakiej ceny nie chcieli by przekroczyć tylko ze chcą żebym to ja dał propozycję a nie mam pojęcia ile takie wiesznie kabli po słupach kosztuje, będe jeszcze dzwonił po jakichś firma które się w tym specjalizują, ale myślałem że może ktoś już robił coś takiego. Koszty materiału pokrywa firma zlecająca.
  • Spec od komputerów
    Ale chodzi ci o usluge jednorazowego powieszenia kabla przez monterow, czy utrzymanie tej instalacji i haracz dla wlasciciela slupów?
  • Poziom 10  
    dokładnie chodzi mi o jednorazową usługę podwieszenia kabla
  • Poziom 12  
    Pomysł z kablem i to UTP to kompletna bzdura.

Nawet jeśli zastosujesz switche, aby nie przekroczyc dopuszczalnej długości kabla, nie wyeliminujesz kilku problemów:
    - efekt lini długiej (zakłócenia elektro-energetyczne),
    - przekroczysz maksymalną ilość bridge'y ( czyli w tym przypadku switch'y), bo pomiędzy dwoma końcowymi hostami nie może być więcej bridge'y niż 7 szt. Jeśli będzie więcej, będzie problem z protokołem ARP i z pakietami, pojawią się pakiety retransmitowane, pakiety rount i z błędnym CRC oraz pakiety kolizyjne, ze względu na to, że każdy switch potrzebuje czasu na przełączenie i przerzucenie pakietu z portu do portu.
    - w przypadku wystąpienia wyładowań atmosferycznych na odcinku 3km na pewno wyindukuje się na tyle silne napięcie, że uwali karty sieciowe po obu stronach kabla (nie pomogą nawet zabezpieczenia i filtry).

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wykonanie tego połączenia za pomoca światłowodu i to tez tylko jednomodowego czyli 9/129 mikro-metra, bo wielomodowe niestety nie nadają się na takie odległości.
    Do tego należy użyć mediakonwerterów ze skrętki na światłowód (oczywiści jednomodowy).
    Koszt mediakonwerterów to ok. 400zł/szt +VAT, światłowód ????? (bo to zależy jaki będzie, czy zamówiony (gotowy ze złączkami) patchcord o takiej długości, czy po prostu powieszony kabel światłowodowy, którego końcówki następnie należy zaspawać w odpowiedniej przełącznicy, albo przynajmniej dospawać mu końcówki, a spawy schować w jakiejs mufie. Spawanie to dośc droga sprawa, ok. 100-150 zł za włókno, a potrzeba 2 spawy po jednej stronie i 2 po drugiej. Do tego celu zalecam końcówki światłowodowe typu SC Duplex, w zupełności wystarczą i sa bardzo popularne, a co za tym idzie łatwo znaleźć odpowiedni mediakonwerter.
    Polecam w tym zakresie firmę WESTER z Wałbrzycha (www.wester.pl), mają dobre i tanie mediakonwertery, oraz można u nich zamówić odpowiednie światłowody jak i patchcordy światłowodowe.

W każdym razie tylko światłowód da separację galwaniczną i nie jest podatny na zakłucenia, a że może być spokojnie stowowany na znacznie większe odległości, to nie ma potrzeby kombinajcji ze switch'ami co i tak nie rozwiąże problemu odległości.

Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    A nie lepiej radiem ?? np 5ghz? chyba najtaniej i bez zadnych zezwolen.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Czy wy umiecie czytać? Przecież autor napisał, ze te 3 kilometry jest podzielone na odcinki, jest projekt, zapewne umowa z ZE na wynajem słupów trzeba tylko podwiesić przewód.
    Na fujarkę wyskakujecie ze światłowodem tudzież WiFi?
    Jak kumpel wróci z terenu, to spytam ile płaciliśmy za wieszanie koncentryka.
    Jak mniemam słupy trzeba uzbrajać?

Dodano po 2 [godziny] 1 [minuty]:

Za podwieszenie koncentryka płacimy 180zł od słupa - z tym, że firma dostarcza poprzeczniki obejmy itd.
    No ale jest to koncentryk z linką nośną, znacznie grubszy od "domowego".